Zaginiona Flota — dobra seria książek Science Fiction z gatunku Space Opera

Jeżeli ktoś zapyta mnie: jaka jest moja ulubiona seria książek, których akcja odbywa się w kosmosie? – z marszu odpowiadam Zaginiona Flota autorstwa Jacka Campbella. Jest to jedna wielka Space Opera, która wciągnęła mnie bez reszty.

 

Zaginiona Flota książka Science Fiction z Gatunku Space Opera - polecane książki na blogu Hipogryf.pl

 

Od razu zaznaczam, że nie jest to recenzja żadnej z książek składających się na tę serię science fiction, a zaledwie wprowadzenie do jej historii.

 

Zaginiona Flota – przykład jak stworzyć dobrą książkę z gatunku Space Opera

 

W tej serii powieści science fiction, przyjdzie nam poznać historię Johna Geary’ego, uznanego za zmarłego, wojennego bohatera – biorącego udział w jednej z pierwszych bitew w wojnie przeciwko Syndykatowi. Bohatera o którym pisze się w szkolnych podręcznikach do historii, a młodzi kadeci wojskowi mają go za wzór do naśladowania.

 

Geary jednak wcale nie zginął w tamtej walce.

 

Nasz bohater zostaje odnaleziony po stu latach w hibernacji w kapsule ratunkowej. Odnajduje go flota sojuszu, tytułowa Zaginiona Flota. Z daleka od rodzimych planet, w samym środku terytorium wroga, rozbici i wyniszczeni bitwami, osadzają historycznego bohatera w fotelu dowódcy i pokładają w nim wszelkie nadzieje.

 

Problem w tym, że Geary nie jest bohaterem. Owszem, jest mądrym i rozsądnym żołnierzem, ale nie geniuszem i cudotwórcą, na jakiego przez sto lat promowała go machina propagandowa w sojuszu.Na dodatek okazuje się, że przez sto lat ciągłej wojny, trzeba było drastycznie zmienić szkolnictwo wojskowe. Teraz na front, na pierwszą linię ognia idzie każdy, kto ledwo dostał dyplom akademii wojskowej, nie ma czasu na zdobywanie doświadczenia, trwa wojna, trzeba walczyć.

 

Tym samym kapitan John “Black Jacka” Geary staje na czele armii, która pragnie walczyć i zwyciężać, jednak brak jej jakiejkolwiek musztry czy wojennego doświadczenia. No a droga do domu daleka i pełna niebezpieczeństw.

 

Zaginiona Flota – książka gdzie autor wie o czym mówi

 

Prawdziwe imię autora Zaginionej Floty to John G. Hemry, a Jack Campbell to jego pseudonim. Jednak pomijając już ten szczegół, warto napisać o tym że Hemry jest pisarzem który wykorzystuje w książkach swoje własne doświadczenie.

 

John G. Hemry jest absolwentem US Naval Academy oraz cały życie służył w US Navy, aż do stopnia oficera. Obecnie jest już na emeryturze i zajmuje się pisaniem militarnego science fiction, więc naprawdę wie jak przedstawić w swoich historiach wojskowe procedury i klimat armii.

 

Seria Zaginiona Flota liczy już 15 książek:

  • oryginalna seria Zaginionej Floty czyli The Lost Fleet,
  • seria następna czyli Beyond the Frontier,
  • seria powiązana czyli The Lost Stars,
  • i w przygotowaniu jeszcze jest seria The First Stars.

 

Naprawdę jest co czytać!

 

Dlatego, jeżeli masz okazję sięgnąć po Zaginioną Flotę, niezależnie czy to w naszym rodzimym wydaniu, czy w oryginale (które moim zdaniem dużo przyjemniej się czyta), to szczerze polecam. Jest to seria książek science fiction, która zostaje na długo w pamięci.Jeżeli szukasz innych książek wartych przeczytania, nie zapomnij sprawdzić mojej listy:
Polecane książki – Fantasy, Science Fiction i Horror

Birdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: