Z czego były zrobione Wiedźminskie miecze?

Zarówno w książkach, grach, jak i serialu od Netflixa, Wiedźmin Geralt posługuje się dwoma mieczami. Mogłeś słyszeć, że jeden z nich jest na potwory a drugi na ludzi, jednak jest to bajka. Jedne potwory zabijasz stalą, inne srebrem, więc oba są tutaj z myślą o walce z plugastwem wszelakim.

 

Jednak oczywiście ci, którzy czytali książki doskonale wiedzą, że największym plugastwem najczęściej są właśnie ludzie, więc i na nich czasem spadnie ostrze miecza 😉

 

 

Wiedźmińskie miecze według książki

 

Jeden z najlepszych cytatów z książek Andrzeja Sapkowskiego, został umieszczony w opowiadaniu Głos Rozsądku, kiedy Geralt przemawiał do wieszczki Ioli:

 

„Wierzę w miecz.

Jak widzisz, noszę dwa. Każdy wiedźmin ma dwa miecze. Nieżyczliwi mawiają, że ten srebrny jest na potwory, a ten z żelaza na ludzi. To oczywiście nieprawda. Są potwory, które można ugodzić wyłącznie srebrnym ostrzem, ale istnieją i takie, dla których zabójcze jest żelazo. Nie, Iola, nie każde żelazo, ale wyłącznie to, które pochodzi z meteorytu. Pytasz, co to meteoryt? To spadająca gwiazda. Widziałaś pewnie nieraz spadającą gwiazdę, krótką, świetlistą smugę na nocnym niebie. Widząc ją, wypowiadałaś zapewne jakieś życzenie, może był to dla ciebie kolejny powód, by wierzyć w bogów. Dla mnie meteoryt jest tylko kawałem metalu, który spadając zarywa się w ziemię. Metalu, z którego można zrobić miecz.”

 

źródło: Wiedźmin. Ostatnie życzenie.  http://www.andrzejsapkowski.pl/cglos4.htmlMiecz z Meteorytu

 

Stalowe miecze, którymi posługiwali się Wiedźmini wykuwane były w większości w Mahakamie (paśmie gór i kopalni zamieszkałych przez Krasnoludy i Gnomy) słynącym ze swego kunsztu w metalurgii i wykuwaniu oręża. Dlatego też Wiedźmińskie stalowe miecze uznawane były za jedne z najlepszych oręży. Tak jak w poniższym cytacie, metal na wiedźmiński miecz pozyskiwany był z meteorytu, a nie jak w przypadku innych oręży, ze zwykłej kopalni rudy żelaza.

 

Srebrny Miecz

 

Drugi miecz pokryty był warstwą srebra, na które wrażliwe były niektóre (w szczególności magiczne) potwory. W internecie ostatnio natrafiłem na rozmowy, że miecz ze srebra jest bez sensu, bo nie jest wytrzymały albo zbyt trudny do wykonania. Dlatego warto tutaj zaznaczyć, że sam rdzeń broni był również stalowy jak w mieczu z Meteorytu, srebrna była tylko warstwa zewnętrzna, która bezpośrednio stykała się ze skórą przeciwnika.

 

Oczywiście Geralt z serialu i książki nosi przy sobie w danej chwili tylko jeden miecz, w przeciwieństwie do Geralta z gier od CD Projekt RED.

 

Czemu tak jest? To dokładniej opisałem we wpisie: Dlaczego w serialu Wiedźmin od Netflixa Geralt ma jeden miecz?

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − dziewięć =

Magazyn Hipogryf