„Wigilijne opowieści” – groch z kapustą, o dziwo lekkostrawny ;)

„Wigilijne opowieści” to zbiór dwunastu opowiadań polskich autorów, napisanych w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Niektóry z nich posiadają elementy fantastyczne, ale zdecydowana większość to wariacje kryminalno-thrillerowe. Jest to zbiorek łatwy, lekki i przyjemny, do przeczytania praktycznie w jeden wieczór, mimo swoich dość pokaźnych rozmiarów. Nie spodziewałam się po lekturze tej książki niczego więcej poza dobrą rozrywką, i ją właśnie otrzymałam.

 

 

Nie są to opowiadania najwyższych lotów, ale czyta się je dość przyjemnie. Na wyróżnienie zasługują trzy powiastki, które zapamiętałam i szczególnie dobrze się przy nich bawiłam. Opowiadanie pt. „Wszelki duch” Martyny Raduchowskiej, opowiadającej o kolejnym zleceniu szamanki od umarlaków, polubiłam dzięki przypomnieniu starych tradycji i przesądów słowiańskich. „Gdzie Mikołaj nie może… tam diabła pośle!” Katarzyny Bereniki Miszczuk za humor, postać diabła Azazela i ciekawy pomysł. Oraz opowiadanie pt. „Karp się pani ożywił” Jacka Galińskiego, za to, że uśmiałam się przy nim jak nigdy, i choć było przekoloryzowane, to zachęciło mnie do sięgnięcia po inne powieści tego autora.

 

 

Reszty albo nie pamiętam (a warto wspomnieć, że przeczytałam tę książkę wczoraj) albo nie wywarły na mnie żadnego wrażenia. Owszem, były poprawne, niektóre nawet dość wzruszające („Paczkomat” Jagny Kaczanowskiej i „Kłamstwo Emilii” Agnieszki Litorowicz-Siegert szczególnie) ale to wszystko. Nie zachęciły mnie do poznania twórczości ich autorów, nie sprawiły, że będę do tego zbiorku wracać. Na pochwałę zasługuje jednak fakt, że nie są przesłodzone, czego się obawiałam po antologii utrzymanej w klimacie świątecznym. Inna sprawa, że tego klimatu też jest tu raczej jak na lekarstwo, co mi akurat nie przeszkadzało, ale jeśli sięgacie po tę książkę by pomogła wam wprowadzić się w świąteczny nastrój, to raczej sobie odpuśćcie.

 

 

Podsumowując, jest to zbiorek w miarę równy, niewymagający i dość udany. Polecam go szczególnie tym, którzy potrzebują czegoś na odmóżdżenie się po poważniejszych lekturach, ale cenią sobie porządny warsztat autorów, dzięki któremu unikniemy ciarek żenady.

 

 


 

 

wigilijne opowieści hipogryf.pl okładka książki

 

Tytuł: Wigilijne Opowieści
Autorzy: Tomasz Betcher, Milena Wójtowicz, Alek Rogoziński, Jacek Galiński, Agnieszka Lis, Karolina Głogowska, Martyna Raduchowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk, Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawca: W.A.B.
Data premiery: 12-11-2020
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-280-8346-2

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy + 14 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: