Wielka historia Might and Magic – Wstęp

Historia Might and Magic blog Hipogryf.pl

Witam we wstępie do historii Might and Magic! Tekst ten jest zapowiedzią i wstępem do tego, co czeka mnie i was w kolejnych jego częściach, a mianowicie, na blogu o fantastyce Hipogryf.pl pojawi:

 

Wielka historia serii Might and Magic

 

 

Dokładnie! Tej samej serii, która dała początek świetnym turowym grom strategicznym, jakimi są tytuły z serii Heroes of Might and Magic.

 

Z tym że, tutaj skupimy się nie na strategiach, a na głównej serii fantastycznych gier cRPG, która zaczęła się wraz z Might and Magic Book One: The Secret of the Inner Sanctum w 1986 roku i była jednym z tytułów, który zapoczątkował Złoty Wiek gier RPG na komputerach osobistych.

 

Opowiemy sobie o grach, opowiemy o ich twórcach i wydawcach, poznamy New World Computing, The 3DO Company czy też Ubisofta. Dowiemy się o różnych wydaniach gier, chociażby na takie platformy jak Apple II, MS-DOS, Commodore 64, Sega CD czy też Super Nintendo Entertainment System (SNES).

 

Poniżej przedstawiam listę gier, które wejdą w skład Wielkiej historii serii Might and Magic. Oczywiście jest bardzo możliwe (a prawie że i pewne), że tytuły tutaj wymienione, zostaną również wzbogacone o opisy ich spin-offów. No ale nie wszystko na raz. Na razie zajmijmy się główną serią Might and Magic, czyli:

 

Might and Magic Book One: The Secret of the Inner Sanctum

 

 

Data wydania: 1986;
Platformy: Apple II, Mac, MS-DOS, Commodore 64, NES, MSX, PC-Engine.

 

 

Might and Magic II: Gates to Another World

 

 

Data wydania: 1988;
Platformy: Apple II, Amiga, MS-DOS, Commodore 64, Mac, Sega Genesis, SNES (tylko w Europie), Super Famicom (tylko w Japonii, różniła się od wersji Europejskie na SNESa), MSX, PC-Engine.

 

 

Might and Magic III: Isles of Terra

 

 

Data wydania: 1991;
Platformy: MS-DOS, Mac, Amiga, SNES, Sega Genesis (beta), Sega CD, PC-Engine.

 

 

Might and Magic IV: Clouds of Xeen

 

 

Data wydania: 1992;
Platformy: MS-DOS, Mac.

 

 

Might and Magic V: Darkside of Xeen

 

 

Data wydania: 1993;
Platformy: MS-DOS, Mac.

 

 

Might and Magic: World of Xeen

 

 

Data wydania: 1994;
Platformy: MS-DOS, Mac.

 

 

Might and Magic VI: The Mandate of Heaven

 

 

Data wydania: 1998;
Platforma: Windows.

 

 

Might and Magic VII: For Blood and Honor

 

 

Data wydania: 1999;
Platforma: Windows.

 

 

Might and Magic VIII: Day of the Destroyer

 

 

Data wydania: 2000;
Platforma: Windows.

 

 

Might and Magic IX: Writ of Fate

 

 

Data wydania: 2002;
Platforma: Windows.

 

 

Might & Magic X: Legacy

 

 

Data wydania: 2014;
Platformy: Windows, OS X.

 

 

Jak już historia głównej linii gier będzie dostępna na Hipogryf.pl, na pewno powiemy sobie o aspektach science-fiction w tych grach, spin-offach czy grach pokrewnych i modach. No ale wszystko w swoim czasie. Na razie, zapraszam do wpisu o pierwszej części: Book One: The Secret of the Inner Sanctum.

 

 

Might and Magic na blogu Hipogryf.pl

 

Od razu chciałbym też zaznaczyć, że seria “Wielka Historia…” to nie są recenzje gier. Tutaj będą opisy ich powstawania, ciekawostki, wydarzenia z nimi związane, elementy jakie wpłynęły na gry i także opis fabuły danego tytułu czy też mechaniki w nim wykorzystanej. Jednak nie będą to recenzje gier.

 

Oczywiście recenzje też się pojawią, ale to w swoim czasie i swojej serii. Po prostu, gry od New World Computing do krótkich nie należą i trochę czasu zajmie mi ogranie tego wszystkiego, tak aby mogła wyjść z tego fajna recenzja.

 

Nie chcę pisać recenzji na podstawie tego, jak grałem w daną grę x lat temu. Więc jeżeli chcę opisać takiego The Mandate of Heaven, no to muszę po prostu odpalić grę i przejść ją jeszcze raz, robiąc notatki do recenzji i masę screenshotów.

 

Ps.

 

Wraz z uzupełnianiem historii o kolejne teksty, grafiki okładek widoczne w tym wpisie, stawać się będą linkami, prowadzącymi bezpośrednio do tekstu o danej grze.

 

Nie mogę obiecać, że teksty będą pojawiały się jeden za drugim – powiedzmy w odstępie kilku dni (chociaż bardzo bym chciał). Jest to na razie największy projekt, jaki pojawił się na blogu o fantastyce Hipogryf.pl i jednocześnie bardzo zależy mi na jak najlepszym napisaniu historii tej serii, więc również będę bardzo wdzięczny za każdy feedback.

 

Możecie pisać zarówno w komentarzach pod tekstem, jak i też standardowo na maila kontakt@hipogryf.pl, czy w wiadomości na facebooku albo nawet na instagramie 😉 Skrzynka mailowa, oraz wiadomości prywatne sprawdzane są codziennie, więc nic nie powinno mi umknąć.

 1 Comment

  1. O ile z serii Might & Magic miałem okazję zagrać tylko w część 8, to i tak pozwoliło mi to docenić niesamowite uniwersum stworzone przez 3DO. Cały czas mam nadzieję, że powstanie jakiś remake z prawdziwego zdarzenia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hipogryf.pl