Warcraft III — recenzja gry legendarnej

Kiedy w 2002 roku na rynku pojawił się Warcraft III Regin of Chaos, nie mogłem spodziewać się jak bardzo zmieni się rynek growy przez ten jeden tytuł.

 

Seria Warcraft – czyli świetny RTS i to trzy razy z rzędu

 

Pierwszego Warcrafta dostaliśmy w 1994 roku, co prawda miałem wtedy 4 lata więc na premierę za bardzo w niego nie pograłem, jednak po ograniu świetnej części drugiej, czyli Warcraft II: Tides of Darkness (którą o ile dobrze pamiętam, miałem z któregoś numeru CD-Action), zrobiłem sobie retro wyprawę do początku serii.

 

 

Czemu o tym piszę? Bo chcę zwrócić uwagę na coś, co wielu recenzentów pomija: Seria Warcraft była już od początku skazana na sukces, jednak wiele osób tego nie zauważało. Były to gry o świetnym klimacie fantasy, i to takim fantasy pełną gębą z gryfami i innymi magicznymi stworami, a nie tylko rycerzami i średniowieczem z małym dodatkiem magii. Jednak najważniejszym elementem, który zadecydował o pozytywnym przyjmowaniu tych gier, był ich system: łatwe do rozpoczęcia zabawy, trudne do jej wymasterowania. W Warcrafty mógł zagrać każdy, niezależnie od doświadczenia.

 

 

Warcraft 3 – rozgrywka

 

Warcraft 3 nie był skomplikowaną strategią na wzór tych opowiadających o Drugiej Wojnie Światowej czy mającej miejsce w kosmosie. Tutaj mieliśmy 4 rasy:

  • Ludzi
  • Orków
  • Nocne Elfy
  • Nieumarłych

Którymi zbierało się surowce, stawiało budynki i rekrutowało jednostki. Nie było jakiegoś nazbyt skomplikowanego drzewka rozwoju technologiczne, prowadzenia badań czy zbierania specjalistycznych surowców.

 

Przez wszystkie części gry rozgrywka była prosta, a jednocześnie mieliśmy otwartą drogę do wymyślania różnych strategii, dobierania jednostek i bohaterów i rywalizowania z innymi graczami.  To właśnie w grze z żywym przeciwnikiem ta seria pokazywała swoje pazury. Tak naprawdę, to dzięki tej rywalizacji i pojedynką z żywym człowiekiem, ciągle wracało się do tej gry. Fani strzelanek mieli Counter Strike, fani RTS’ów mieli Warcrafta 3.

 

 

Fabuła, która zapada w pamieć

 

Pomijając już samą rozgrywkę, historia również była świetna. Dostaliśmy dwie kampanie, jedną w której obserwujemy przygody ludzkiego księcia Arthasa Menethila i jego starań w odparciu sił zła (co nie do końca idzie zgodnie z planem), oraz drugą gdzie śledzimy losy orkowego szamana Thralla w jego misji wyswobodzenia swojego ludu. Dodatkowo Warcraft 3 Regin of Chaos i dodatek The Frozen Throne wprowadziły naprawdę ikoniczne postaci, jak właśnie Arthas czy Illidan Stormrage, który nawet jakiś czas temu dostał własną książkę.

 

Defense of the Ancients, czyli DotA

 

Wielu może kojarzyć taką grę jak DotA2 ze Steama, czy League of Legends od Riot Games. Obie te gry mają korzenie w modyfikacji do Warcrafta 3 o nazwie Defense of the Ancients. Mapy, która pozwalała dwóm grupą zmierzyć się ze sobą w celu zdobycia bazy przeciwnika.

 

Tak, dokładnie. Mod do Warcrafta wypromował gatunek, jakim jest MOBA (Multiplayer online battle arena). Chciałbym napisać coś więcej poza tą ciekawostką o Docie, jednak niespodzianka: nigdy nie byłem fanem MOBA to i w Dotę nie zagrałem 😉

 

Jednak wróćmy do oryginalnego W3:

 

Czy warto zagrać w Warcraft 3 w 2020?

 

Zdecydowanie! Ta gra jest tym dla gatunku RTS czym były Heroes of Might and Magic III dla strategii turowych. Łatwe do rozpoczęcia, z ciekawymi bohaterami i fabułą, no i rozgrywką która (jak na strategie) potrafi wciągnąć.
Dla tych wszystkich, których może odrzucać przestarzała grafika, mam dobrą wiadomość:

 

29 Stycznia 2020 roku premierę będzie miał Warcraft III: Reforget. Odświeżona graficznie wersja gry, przystosowana do nowego sprzętu i systemu Windows 10. Więcej info pod TYM LINKIEM.

 

 

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =

Magazyn Hipogryf