Uczeń nekromanty Tom I Plaga – E. Raj – recenzja

Hej mroczne Hipogryfy! Dzisiaj bierzemy na warsztat naprawdę opasłe czytadło, bo Uczeń nekromanty Tom I Plaga, autorstwa E. Raj ma aż 925 stron! Tak, prawie tysiak stron do przeczytania! Jak zatem czytało mi się książkę, z której inny autor mógłby zrobić sobie od razu trylogię?

 

Wszystkich spragnionych opowieści w klimatach dark fantasy, zapraszam do recenzji:

 

Uczeń Nekromanty E.Raj recenzja książki na blogu fantasy Hipogryf.pl

 

Uczeń nekromanty Tom I Plaga – o czym to jest?

 

No o nekromantach przecież! 😉
A tak serio, to sięgając po „Plagę”, trafimy do ponurego Syllonu, gdzie śledzić będziemy poczynania Norgala (tytułowego ucznia nekromanty) podczas nauki u mistrza Rothgara. Wraz z głównym bohaterem (oraz całkiem interesującą grupą postaci towarzyszących) przejdziemy przez świat, który jest… naprawdę paskudny. Ale tak serio paskudny, z seksem, mordami i ociekającymi krwią flakami. No a sam fakt, że bohater szkoli się na nekromantę, czyli profesję, która ostatnio nie cieszy się tam zbytnią przychylnością, wcale mu życia nie ułatwia.

 

Uczeń Nekromanty recenzja książki

 

Dobre połączenie fantastyki i klimatu grozy

 

Z jednej strony mamy ciekawie zaprojektowany pomysł, z bardzo fajnie rozbudowaną i rozpisaną magią i religią, czyli coś, co idealnie nadaje się na powieść fantasy, a z drugiej strony mamy okropny i krwawy świat, wręcz chełpiący się swoimi obrzydliwościami. Jednak najlepsze w tym jest to, że autorka świetnie łączy to w jedno, dając nam coś, co właśnie można nazwać przykładnym dark fantasy.

 

Przez chwilę jak czytałem postępy w naukach Norgala, nawet myślałem, że będzie to trochę jak Wywiad z wampirem, gdzie Lestat de Lioncourt wprowadza w świat wampirów nieobeznanego jeszcze z niczym Louisa de Pointe du Lac. Podobnie tutaj mistrz Rothgara wprowadzał swojego ucznia Norgala w świat nekromancji. Jednak ilość flaków, jakie wylewają się z książki E. Raj, szybko sprawiła, że przestałem porównywać jej książkę do romantycznych wampirów, a bardziej zacząłem spoglądać w stronę mocniejszych tytułów.

 

polecane książki dark fantasy

 

Jeśli miałbym się zastanowić, dla kogo jest Uczeń nekromanty, to tytuł z pewnością spodoba się wszystkim fanom książkowej serii Nekroskop autorstwa Briana Lumleya czy też anime i mangi Berserk.

 

Uczeń Nekromanty fragment książki dark fantasy

 

Kim jest E. Raj?

 

Nie wiem, naprawdę nie wiem i to mnie właśnie ciekawi. Na stronie wydawcy nie ma praktycznie nic o osobie odpowiedzialnej za powstanie tego utworu. Co nieco można się dowiedzieć z głównej strony serii, czyli uczennekromanty.pl, oraz na stronie samej autorki (tak, okazało się, że E. Raj to kobieta), jednak i tam próżno szukać jakichś szczegółów, poza faktem, że pisze serię o Uczniu Nekromanty i tyle. Nie wiem, czy to zagranie czysto PR-owe, czy też autorka nie chce mieszać życia prywatnego z życiem pisarza, ale uważam ten ruch za bardzo ciekawy i dodający książce takiego tajemniczego klimatu.

 

 

Uczeń nekromanty Tom I Plaga – podsumowanie

 

WOW!
Tak w sumie można by podsumować całą książkę i w sumie zawiera wszystko, co chcę tutaj napisać… ale no dobra… nieco to rozwinę:

Plaga, czyli pierwszy tom Ucznia nekromanty autorstwa E. Raj – to ogromna opowieść w klimatach dark fantasy, przepełniona złem, mrokiem i zgnilizną, która wciąga Cię jak bagno, wchodzisz w tę historię jak w ciemność nocy i po prostu się zatracasz. Tak, zdarza się, że gdzieś coś zgrzytnie i złośliwi zawsze powiedzą, że „Sapkowski to to nie jest” albo że ponad 900 stron może być ciężkie do przełknięcia, ale warto. Naprawdę warto, bo świat wykreowany przez autorkę jest zaskakująco ciekawy, podobnie jak i bohaterowie odgrywający w nim jego historie. Nie jest to lektura dla każdego, bo jeśli szukacie łatwego w przyjęciu czytadła, albo wartkiej akcji niczym w hollywoodzkich filmach, to nie tutaj. Tutaj trzeba wejść w ten klimat, wgryzać się w historię kawałek po kawałku, aż (gdzieś tak w połowie książki), będziecie tym wszystkim tak bardzo przesiąknięci, że już nie sposób będzie oderwać się od czytania.

 

Plusy:

+ ogrom świata przedstawionego
+ bohaterowie i ich historie
+ ponad 900 stron tekstu

 

Minusy:

Wysoki próg wejścia, trzeba się „wgryźć” w ten klimat

 

Plaga to bardzo ciekawa pozycja i zdecydowanie udany debiut literacki. Jednocześnie na stronie autorki jest już info o „Fascynacji”, czyli drugim tomie serii o Uczniu nekromanty, jak i też książkach pobocznych, takich jak opowiadania czy dodatkowe rozdziały.

 

Tym samym na całą serię obecnie składają się:

 

  • Uczeń nekromanty tom pierwszy : Plaga
  • Uczeń nekromanty – tom drugi : Fascynacja
  • Potwór – rozdział dodatkowy, pierwszy prequel
  • Król – rozdział dodatkowy do tomu pierwszego
  • Mavec – prequel do tomu drugiego
  • Dług – rozdział dodatkowy do tomu drugiego
  • Uczeń nekromanty – Opowiadania (Książka zawiera trzy opowiadania – “Potwór”, “Król”, “Dług”)

 

E Raj Tom 1 Plaga

 

Tytuł: Uczeń nekromanty, Tom I : Plaga
Autor: E. Raj
Wydawnictwo: Novae Res
Seria wydawnicza: Uczeń nekromanty
Data premiery: 08.02.2019
Liczba stron: 925
ISBN: 9788381472098

 

Na zakończenie dziękuję ekipie z wydawnictwa Novae Res za podrzucenie tej książki oraz zachęcam do zapoznania się z innymi książkowymi recenzjami na blogu fantasy Hipogryf.pl 🙂

 

~ Arek

 


Obecnie zrecenzowane książki od wydawnictwa Novae Res:

(Każda okładka to link do recenzji)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + siedemnaście =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: