Sonic The Hedgehog – historia niebieskiego jeża – część 1

Dzień dobry! Albo dobry wieczór (nie wiem, o której godzinie to czytasz 😉 ) dzisiaj ruszam z jedną z obecnie największych serii na blogu. Sonic The Hedgehog — historia niebieskiego jeża — to historia postaci Sonica, zarówno w grach, jak i w innych mediach. Postaram się tutaj dogłębnie opisać, jak rozwijała się maskotka Segi, jej wzloty i upadki, gościnne występy czy zmiany, jakie zaszły do dnia dzisiejszego.

 

Ciężkie początki Sega Mega Drive / Genesis

 

Wszystko zaczęło się od konsoli Sega Mega Drive / Sega Genesis. Konsola ujrzała światło dzienne w 1988 roku w Japonii, w 1989 roku w Ameryce (tam nazywana właśnie jako Sega Genesis, w związku z problemami, jakie miała Sega do uzyskania na tamtym rynku praw do nazwy “Mega Drive”), oraz w 1990 roku w Europie. Była to jedna z pierwszych 16-bitowych konsol do gier video.

 

 

 

 

Nie można powiedzieć, że Sega Mega Drive stała się z miejsca hitem. Owszem, jak na tamte czasy była to świetna 16-bitowa konsola, która miała świetne osiągi. Jednak w zestawieniu z Nintendo Entertainment System (czyli popularnym NESem / Pegasusem) to klient wybierał produkt od Nintendo. Dlaczego? Bo miał Super Mario Bros. 3.

 

Nie ważne jak dobra by nie była konsola Segi, klienci wybierali sprzęt ze względu na gry, jakie były na niego dostępne. Dodatkowo Nintendo zaczęło zapowiadać następcę NESa czyli SNESa (Super Nintendo Entertainment System), który również miał śmigać w 16-bitach. Sega musiała działać szybko, inaczej zostałaby w tyle.

 

Nowy CEO i nowe pomysły

 

Zaczęło się od Toma Kalinske, byłego szefa Mattela, który został nowym CEO w Sega North America. Kalinske jako pierwszy zauważył poważną różnicę w polityce Segi i Nintendo.

Kiedy Sega starała się zdobywać kontrakty na tworzenie gier opartych na popularnych filmach czy znanych sportowcach, wydając na to ogromne nakłady czasu i pieniędzy, Nintendo tworzyło swoje własne postaci i pracowało nad ich wypromowaniem, jak wspomniany już Mario.

 

 

Przez chwilę, myślano aby wykorzystać postać Alexa Kidda, aktualnej wtedy maskotki Segi, jednak okazała się zbyt mało popularna, aby udźwignąć ciężar, potrzebny do podbicia sprzedaży konsoli. Utworzono konkurs wśród pracowników, który miał dać powiew nowych pomysłów. W efekcie powołano 5-osobową grupę o nazwie Sega AM8, jej zadaniem było stworzyć postać dla Segi, która będzie mogła konkurować z Mario od Nintendo.

 

Sonic The Hedgehog – narodziny niebieskiego jeża

 

Z początku brano pod uwagę projekty ludzkich postaci na wzór np. tych z Looney Tunes, jak i inspirowano się też zwierzętami. Ostatecznie Naoto Ōshima, który był wcześniej odpowiedzialny za projekty w Phantasy Star i Phantasy Star 2, zaprojektował postać jeża. Pomysł przypadł ekipie do gustu, a postać nazwano… uwaga… Mr. Needlemouse.

 

 

Rozgrywka miała być zbliżona właśnie do platformówek pokroju Super Mario Bros, The Great Giana Sisters czy innych tytułów z tamtych czasów, gdzie biegło się przez planszę od lewej do prawej. Grę miała wyróżniać szybkość. Mr. Needlemouse miał być szybszy od wszystkich innych postaci z gier.

 

 

Podczas pracy nad grą i jej mechaniką, zmieniono też imię postaci na Sonic, aby oddać ideę szybkości. Tak też narodził się Sonic the Hedgehog, a AM8 zmieniło nazwę na Sonic Team.

 

 

 

Ciekawostka:

Projekty postaci, które nie zostały nową główną maskotką SEGI, w części wykorzystano jako postacie drugoplanowe czy przeciwnicy Sonica. Tak właśnie było np. z doktorem Eggmanem / Robotnikiem.

 

Sonic The Hedgehog okazał się hitem!

 

Pierwsza część growych przygód Sonica została wydana 23 czerwca 1991 roku i z miejsca stała się hitem. Sposób, w jakim zbudowano poziomy i mechanika rozgrywki, zostały docenione przez społeczność graczy. Sonic biegał z zawrotną prędkością, a mapy były tak zbudowane, że można było przejść je w jednym ciągłym biegu, odpowiednio przeskakują i niszcząc przeszkody i przeciwników. Jednocześnie poziomy można było pokonywać różnymi drogami, tak że dwie osoby mogły przejść ten sam etap na dwa różne sposoby. 

Fabuła była dość prosta:

Doktor Eggman – szalony naukowiec z zapałem do budowania robotów, chce podbić świat! Ma zamiar zrobić to poprzez uwięzienie małych słodkich zwierzątek w groźnych maszynach, a niebieski jeż Sonic musi je ratować.

 

Tak… na lepsze historie przyjdzie czas w kolejnych grach.

 

 

Gra stała się numerem jeden na konsole Segi, a ludzie zachęceni pozytywnymi recenzjami kupowali konsole tylko po to, żeby zagrać w Sonic The Hedgehog.

 

 

Tom Kalinske widząc popularność Sonica wykonał jeszcze jeden genialny ruch. W tamtym czasie Sega Genesis była sprzedawana z grą Altered Beast, nawalanką mającą miejsce w starożytnej Grecji gdzie główny bohater dzięki mocy Zeusa przemieniał się w potężne bestie i masakrował przeciwników. Kalinske kazał podmienić Altered Best na Sonica i jego właśnie sprzedawać razem z konsolą.

 

 

Sprzedaż dzięki temu jeszcze bardziej skoczyła. Rodzice byli bardziej skorzy do kupowania swoim dzieciom konsoli z uśmiechniętym i zabawnym niebieskim jeżem niż z groźnie wyglądającymi mitologicznymi bestiami.

 

 

Początek wielkiej przygody Sonica

 

Sonic The Hedgehog został najlepiej sprzedającym się tytułem na konsole Sega Mega Drive / Genesis. Jednak to był dopiero początek, bo po tym, jak Sega zobaczyła sukces pierwszej części, Sonic Team już rozpoczynał pracę nad jej kontynuacją. No ale o tym już w drugiej części historii tego niebieskiego jeża 😉

 

Ciekawostka:

Jeżeli chcesz zagrać w pierwszą części Sonic the Hedgehog, to mam dobrą wiadomość. SEGA wydała ten tytuł na platformę Android, więc teraz możesz zagrać w Sonica na swoim smartfonie. Gra jest dostępna za darmo w pełnej wersji z wbudowanymi reklamami, które można usunąć za dodatkową opłatą.

Link do google play.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − dziesięć =

Magazyn Hipogryf