Sny lazurowej wody Część 1 Czerwona wieża

Sny lazurowej wody to książka, której nie było w moich planach. Zaciekawił mnie jednak opis, a i fragment na legimi sporo obiecywał. Czy mi się podobała? Zapraszam do recenzji .

 

O czym jest książka?

 

Książka opowiada o losach Królestwa Lazenny, które nagle znalazło się w trudnej sytuacji. Król Veles zmarł, a następca tronu Xavier zaginął po niespodziewanej klęsce oblężenia Kamieniogrodu. Wobec tego królem zostaje drugi syn Velesa – jedenastoletni Xander, który staje przed trudnym zadaniem. On i jego ochmistrzowie starają się zaradzić kryzysowi, ale wrogowie chcą wykorzystać ich chwilową słabość. Rozpoczyna się gra o naprawdę wysoką stawkę. 

 

Świat 

 

W pierwszej części świata poznajemy niewiele. Akcja głównie dzieje się w pałacu, gdzie zostają podjęte ważne decyzję dotyczące przyszłości Królestwa. 
Oprócz tego jest kilka scen dziejących się w mieście. Autor obiecuje w “Od autora”, że w drugiej części czytelnicy odwiedzą parę nowych miejsc i trzymam go za słowo
 

Bohaterowie 

 

Bohaterów jest tutaj całkiem sporo. Tak naprawdę nie wiadomo kto do końca jest głównym bohaterem. Mogłoby się wydawać, że młodziutki król, ale oprócz Xandera kilka innych osób dostaje dużo stron ze swojej perspektywy. Z ważnych postaci najwięcej miejsca autor poświęcić oprócz króla także Oreen, Cameronowi Peppery czy Hasperowi Windellowi. Z bohaterów przewijających się w powieści najbardziej polubiłem Camerona Peppery. Jest to ochmistrz armii oraz postać ciekawa i najzwyczajniej w świecie go rozumiem. Będę mu kibicował w następnej części . Oprócz niego polubiłem także postać poboczną mnicha z Zakonu Siewców, którego rozmowy z Królem były jednym z jaśniejszych punktów książki. Na trzecim miejscu podium ląduje Hasper Wyndell będący ochmistrzem wywiadu, gdyż jest to bardzo tajemnicza postać i podoba mi się jego styl bycia. Teraz pora na omówienie Xandera . Młodziutki król staje przed trudnych wyzwaniem i taka prawda, że przez całą książkę jawił mi się jako postać tragiczna, bo stracił ojca, o bracie nie wiadomo czy żyje, a on otrzymał władzę, na którą nie był gotowy. Jest to postać z której najbardziej “wylewają się” uczucia(co nie dziwi w przypadku najmłodszej postaci). Z reszty postaci nikogo już nie polubiłem. Myślałem, że taką postacią będzie jeszcze Idion, ale pewnym czynem mnie do siebie zraził. Ogólnie większość postaci mógłbym nazwać “graczami”. Kilka postaci solidnie mnie zaskoczyło, ale czy pozytywnie czy nie nie zdradzę .
 

Plusy 

 

Plusem na pewno jest to co napisałem wcześniej : większość postaci jest graczami w grze o wysoką stawkę. W wyścig jest zamieszanych duża liczba osób, ale oczywiście nie wszystkie. Śledzenie rozgrywki między bohaterami było pasjonujące i nie sądziłem, że ta historia aż tak mnie wciągnie. Świetnie ukazana bezwzględność niektórych graczy. 
Drugim plusem jest “Od autora” i spis postaci. Spis postaci pomaga, gdyż można się czasem nieco pogubić wśród takiej ilości bohaterów. “Od autora” za to jest swoistym podsumowaniem książki przez autora, który opowiada trochę o procesie tworzenia książki i uchyla rąbka tajemnicy odnośnie kolejnej części . “Od autora” nie było niezbędne, ale był to miły dodatek do książki. 
 

Minus

 

Minusem jest to, że czasami król zachowywał się zbyt dojrzale. Rozumiem, że wyjątkowe dziecko ale to jednak mi zgrzytało. 
Podsumowując książka sny lazurowej wody mi się podobała i gdy pojawi się druga część to z chęcią po nią sięgnę. 
Polecam
 
 
PS:
autor jest fanem George’a R.R. Martina
 
 

 
 
 
Tytuł: Sny lazurowej wody Część 1 Czerwona wieża
Autor: Rafał Milcewicz
Wydawca: Novae Res
Data premiery: 9-06-2020
Liczba stron: 592
ISBN: 9788381478342

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 8 =

Magazyn Hipogryf