Sezon na czarownice czas zacząć!

Sezon na czarownice czas zacząć!

2 lutego 2021 0 przez Birdman

Hej hej mroczne Hipogryfy! Obejrzeliśmy sobie wszystkie sezony Chilling Adventures of Sabrina to czas zabrać się za książki. Na pierwszy ogień idzie Sezon na czarownice – autorstwa Sarah Brennan.

 

 

Sezon na czarownice — o czym jest książka?

 

Akcja książki dzieje się przed wydarzeniami z pierwszego sezonu Chilling Adventures of Sabrina, więc spokojnie, nie zaspoilerujecie sobie tutaj serialu od Netflixa. Jednocześnie, właśnie przez to, że jest to historia sprzed serialu, obserwować będziemy wydarzenia dziejące się praktycznie wyłącznie w okolicy domu Sabriny. Czyli posiadłości Spellmanów, położonegoi nieopodal lasu, jej szkoły i ewentualnie jeszcze jest jeden taki lunapark. Bohaterów też za wielu tutaj nie będzie, bo mamy Sabrinę, mamy jej przyjaciół, rodzinę i epizodycznie naszego mrocznego przystojniaka Nicka Scratcha! No a jak sama historia? Ta jest zaskakująco… nie-mroczna. Stwierdzam nawet, że jest lekka, prosta i nawet nieco zabawna. Nasza Sabrina rzuca urok na swojego chłopaka Harveya i jak zapewne możecie się już domyślić — nie idzie to tak, jak powinno pójść. Tym samym dostajemy książkę o tym, jak to Sabrina musi odkręcać to — co odwaliła czarami miłosnymi.

 

 

Co mi się podoba w Sezonie na czarownice?

 

Świat — jarałem się serialem Chilling Adventures of Sabrina i bardzo fajnie było wrócić do tego uniwersum dzięki tej książce.

 

Lekka historia — nawet jeśli ambitna to ona nie jest. Spokojnie można by zrobić z tego materiał na jeden czy dwa odcinki serialu, nie więcej, bo za dużo się tutaj nie dzieje. Ot Sabrina naczarowała i teraz Harvey jest zakochanym wariatem, którego trzeba naprawić. W szczegóły co tam się działo, nie będę wchodził, bo nie chcę tutaj żadnych spoilerów wrzucić.

 

To jak została wydana ta książka — bardzo podobało mi się umieszczenie w książce czarnych stron, czyli takich dodatkowych fragmentów, opisujący innych bohaterów i ich przemyślenia. Dodatkowo dobór papieru, kroju liter czy “horrorowego” stylu tytułów, sprawia bardzo przyjemnie wrażenie i Sezon na czarownice, po prostu bardzo ładnie się prezentuje.

 

 

 

Do czego mógłbym się przyczepić?

 

Jeśli już miałbym wskazać coś, co mi się w książce nie podobało, to byłyby to dialogi, jakie pisze Sarah Brennan. Są nieco sztuczne, odbiegające od tego, jak rozmawiają ze sobą postacie w serialu. W szczególności Roz i Susie to były tam chyba tylko po to, żeby powiedzieć dwa-trzy zdania i zejść z głównego planu. Tak, żebyśmy mogli obserwować cały czas sercowe dramaty Sabriny. No a sam ten dramat miłosny był… no niezbyt ambitny. Ogólnie uznałem ten tytuł za taką lżejszą wersję serialu, taki komediowy dodatek do Sabriny i smaczek dla fanów, niż w pełni samodzielną książkę. Jeśli tak na to spojrzeć, to książka może się podobać. Jeśli jednak sięgnięcie po Sezon na czarownice przed obejrzeniem serialu, to stwierdzicie, że Sarah Rees Brennan ma jeszcze przed sobą długą drogę, żeby zostać dobrą autorką. Bo studia pisarskie mogły ją nauczyć jak pisać składnie i poprawnie (od strony technicznej do książki przyczepić się nie mogę), jednak żeby wyrobić sobie pisarski pazur, trzeba po prostu… dużo i długo pisać. Chociaż fakt, w drugim tomie Sabriny jest już lepiej.

 

 

Jak podsumowuje książkowe przygody Sabriny?

 

Gratka dla fanów serialu! Jak ktoś obejrzał wszystkie odcinki i jeszcze mu mało, to śmiało może sięgać po książki. Omawiany dzisiaj tytuł miał fabułę dużo lżejszą niż ta od Netflixa, krzywiłem się i czasem śmiałem z tego, co wymyśla autorka, jednak dobrnąłem do końca z zaciekawieniem. Zdecydowanie polecam czytać dopiero PO obejrzeniu serialu, wtedy czyta się dużo lepiej. Zresztą już drugi tom w serii, czyli Córka chaosu, napisany jest dużo ciekawiej, a jego recenzję znajdziecie niedługo na blogu o książkach Hipogryf.pl, w specjalnym dziale o Sabrinie.

 

Plusy:

+ Sabrina Spellman!
+ Dużo ciekawostek o Ambrose
+ lekka i nawet trochę zabawna historia
+ jak komuś mało Sabriny od Netflixa, to ma znowu okazję wrócić do tego świata

 

Minusy:

 

dialogi
dużo grzeczniejsze i łagodniejsze niż serial

 

Dziękuję ekipie z grupy wydawniczej Publicat za podrzucenie egzemplarza do recenzji i jak już wspomniałem wcześniej, niedługo zapraszam do mojej recenzji Córki chaosu.

 

~ Arek

 


 

 

 

Tytuł: Sezon na czarownice. Chilling Adventures of Sabrina. Tom 1

Autor: Brennan Sarah Rees

Seria: The Chilling Adventures of Sabrina

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Data premiery: 30-10-2019

Liczba stron: 296

ISBN: 978-83-271-5952-6