Ścieżka nocy – czyli Sabrina kontra piekło!

Hej hej mroczne Hipogryfy! Stało się — w końcu nadszedł czas na recenzję ostatniej książki od Sarah Rees Brennan, dziejącą się w uniwersum Chilling Adventures of Sabrina. Ścieżka nocy — bo taki tytuł nosi ta książka, jest też dla mnie takim chwilowym zamknięciem przygody z Sabriną. Obejrzałem już wszystko co było na Netflixie, przeczytałem książki, zostały mi co prawda jeszcze komiks i te stare seriale, ale przy obecnej ilości pracy, nie liczyłbym, że szybko się za nie zabiorę. Tym samym czytając ścieżkę nocy, miałem to uczucie, że chwilowo żegnam się z tym uniwersum.

 

 

Ścieżka nocy – gdzie, jak i kto?

 

Kto? No Sabrina oczywiście!
Gdzie? Ano w piekle (to już mniej oczywiste).
Jak? Jak tylko się da!

 

Akcja trzeciej książki dzieje się po wydarzeniach z drugiego sezonu serialu, nasz przystojniak i chłopak Sabriny — Nick Scratch staje się żywym więzieniem dla Lucyfera! Pan Mroku uwięziony w ciele Scratcha nie jest czymś przyjemnym dla Nicka i nasza Sabrina nie może tak tego zostawić. Zwłaszcza że jej chłopak nie znajduje się ani w Akademii Sztuk Niewidzialny, ani nawet w Greendale… żeby ratować swego lubego, Sabrina będzie musiała przejść prawdziwe piekło… i nie chodzi mi tu o jakąś ładną metaforę, że będzie jej ciężko czy coś, mam tu na myśli miejsce, takie prawdziwe piekło-piekło, jak w wizjach z „Komedii” którą napisał Dante Alighieri.

 

No a kiedy ciotka Zelda wspomina legendę o otwarciu wrót do piekła, to wiemy, że nie trzeba będzie długo czekać, aż Sabrina wymyśli kolejny szalony plan!

 


Muszę przyznać, że spośród trzech książek o Sabrinie, właśnie ścieżka nocy jest tą najbardziej zbliżoną do serialu i jednocześnie tą najciekawszą!


 

 

Klątwa historii „pomiędzy”

 

Wspominałem już o tym przy okazji recenzji książek z uniwersum Star Wars – dziejących się pomiędzy kanonicznymi filmami. Nie ważne jak autor by się nie starał, są rzeczy, których nie da się przeskoczyć. Jak to, że co by złego się nie działo, to niektórzy bohaterowie nie mogą umrzeć, no bo przecież będziemy ich widzieli w kolejnych filmach/odcinkach serialu.

 

Podobnie jest tutaj, dzieje się dużo, ale gdzieś z tyłu głowy jest ta myśl, że to albo to nie może się wydarzyć, bo przecież zakończenie książki musi się pokrywać z początkiem trzeciego sezonu serialu.

 

Czy dało się to zauważyć? Trochę tak, bo za każdym razem, kiedy ktoś z głównej ekipy był w niebezpieczeństwie, to pamiętałem, że przecież i tak będą w trzecim sezonie.
Czy mi to przeszkadzało w cieszeniu się książką? Na szczęście nie 🙂 Mimo tego, że ścieżka nocy jest między drugim a trzecim sezonem CAOS, to i tak wyszła z tego fajna historia.

 

 

Uniwersum Chilling Adventures of Sabrina

 

Strasznie podoba mi się to, co stworzyli Archie Comics i Netflix. Chilling Adventures of Sabrina to nie tylko nowe spojrzenie na postać nastoletniej pół-czarownicy Sabriny, to też niesamowity świat, pełen ciekawych bohaterów (Nick, Kaliban, Prudence), jak i miejsc (Piekło, Void, Akademia), no i tego klimatu! Klimatu, którego ostatnio tak mi brakowało, takiego współczesnego-starego-horroru-klasy-b. Tym samym czytanie książek autorstwa Sarah Rese Brennan było dla mnie przyjemnością. Tak, jestem świadom, że wiele osób średnio ocenia te książki, jestem świadom, że Brennan nie jest może najwybitniejszą autorką, ale szczerze… średnio mnie to wszystko obchodziło.

 

Tak, to jest dziwny paradoks — nie jestem fanem autorki, ale jaram się jej książkami.

 

Może dokładniej — jaram się jej książkami, które dzieją się w uniwersum CAOS. Może nie sięgnąłbym po jej inne książki, jednak hej! To jest Sabrina! Tak długo, jak mogę cieszyć się z przygód mojej ulubionej bohaterki, tak długo gdzieś mam — czyje nazwisko widnieje na okładce.

 

 

Tym samym:

 

Czy podobały mi się książki Brennan o Sabrinie?

 

Absolutnie! Wszystkie trzy, a ostatnia najbardziej. Brennan sprzedała mi to co chciałem. Obejrzałem wszystkie sezony na Netflixie i było mi po prostu mało! Przyszła Brennan i napisała książki i ja to biere! Dostałem naprawdę fajne dodatki do świetnego serialu i to jest najważniejsze. Tym samym, jak jaraliście się serialem od Netflixa, to jarać się będziecie i książkami.

 

 

Plusy:

 

+ świat Sabriny Spellman

+ dobre domknięcie wątków z drugiego sezonu i wprowadzenie do trzeciego

+ zachęca do ponownego obejrzenia serialu

 

 

Minusy:

 

skończyło się

 

Na zakończenie podrzucam linki do recenzji pierwszego oraz drugiego tomu przygód Sabriny, no i dziękuje Publicatowi za podesłanie tej trylogii do recenzji 🙂

 

Do zobaczenia w kolejnych recenzjach moje mroczne Hipogryfy!

 

~ Arek

 


 

 

Tytuł: Ścieżka nocy. Chilling Adventures of Sabrina. Tom 3

Autor: Brennan Sarah Rees

Seria: The Chilling Adventures of Sabrina

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Data premiery: 14.10.2020

Liczba stron: 336

ISBN: 978-83-271-6023-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia − 12 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: