Sabrina – nadchodzi córka chaosu!

Sabrina – nadchodzi córka chaosu!

7 lutego 2021 0 przez Birdman

Hej hej mroczne Hipogryfy! Ledwo zrecenzowaliśmy sobie pierwszą książkę z uniwersum Chilling Adventures of Sabrina od Sary Rees Brennan, a tu już publikuję kolejną! Czas na drugi tom, czyli Sabrina — Córka chaosu. Zapraszam do recenzji!

 

 

 

 

O czym warto wspomnieć na początku recenzji?

 

Że jest lepiej! Jest o wiele lepiej niż w pierwszej książce. Postaci jest więcej, wątków jest więcej, nawet dialogi są ciekawsze. Książka dzieje się po pierwszym sezonie serialu i jest trochę takim pomostem między pierwszym a drugim sezonem. Nie chcę tutaj za bardzo spoilerować dla osób, które dopiero zaczynają (albo nawet i dopiero planują zacząć) swoją przygodę z Sabriną, dlatego pominę te wątki powiązane z serialem, a wspomnę co nieco o tym głównym. Bo tak się składa, że nasza Sabrina za dużo szczęścia to nie ma, a to by się jej tutaj jak najbardziej przydało.

 

 

 

 

Sabrina jak zwykle pakuje się w kłopoty (na szczęście tym razem nie sięga po żadne zaklęcia miłosne, ale i tak sercowe dramy się tutaj znalazły) i będzie musiała zmierzyć się z duchem przynoszącym pecha. To, co mogłoby wydawać się banalne, ot masz pecha dziewczyno i tyle, szybko eskaluje do naprawdę dużego problemu. Na tyle, że potrzebna będzie tutaj pomoc nowych znajomych z Akademii Sztuk Niewidzialnych! Tylko… czy Sabrina może im tak naprawdę ufać?

 

 

Brakuje mi tu tych czarnych stron z pierwszego tomu…

 

 

Sarah Rees Brennan musi naprawdę lubić Harveya

 

Harvey Kinkle to bohater, któremu praktycznie poświęcona była pierwsza książka z serii Chilling Adventures of Sabrina. Był tam co chwila i zaraz po Sabrinie to on grał pierwsze skrzypce. Wydawałoby się, że wraz z pojawieniem się nowych postaci, Harvey odejdzie gdzieś na drugi plan w kolejnych książkach… gdzie tam! Autorka musi naprawdę lubić tego bohatera, bo tutaj znowu dostaje sporo miejsca na kartkach książki. Co lepiej, tym razem będziemy obserwować go w roli mentora — uczącego naszego przystojniaka Nicka Scratcha, jak zdobyć serce Sabriny.

 

 

 

 

Dokładnie! Nie przecierajcie oczu ze zdziwienia, serio tam jest taki wątek!

 

Kojarzycie ten serial — How I Met Your Mother / Jak poznałem waszą matkę? Był tam taki wątek, gdzie Ted Mosby uczył Barneya Stinsona jak uwieść Robin Scherbatsky, dokładnie to chodzi mi o to:

 

 

Tak mniej więcej wyglądało to z Harveyem i Nickiem. Siedzieli u Harveya na chacie i gadali o tym, jak być dobrym chłopakiem dla Sabriny. Było to dziwne, ale śmieszne i jakoś tak czytałem to z uśmiechem na twarzy. Więc mimo że był to tylko wątek poboczny, to najbardziej właśnie zapamiętałem te tajne lekcje o umawianiu się z Sabriną 😀

 

Jak oceniam córkę chaosu?

 

Ciekawsze niż sezon na czarownice, więcej postaci i wątków, no i czytało się tak jakoś szybciej. Jeśli ktoś, kto już widział Sabrinę, zapytałby mnie o polecenie jakiejś książki z tego uniwersum, to pomiędzy sezonem na czarownice za córką chaosu, wybrałbym to drugie. Oczywiście dalej trzeba znać serial, żeby cieszyć się fabułą książki. Więc naprawdę zachęcam was do obejrzenia serialu na Netflixie, a dopiero potem do zabrania się za książki. No przynajmniej pierwszy sezon obejrzyjcie, już będziecie łapać o co chodzi i kto jest kim. Bo autorka wychodzi z założenia, że znamy już to uniwersum, tym samym osoby, które nie oglądały Chilling Adventures of Sabrina, mogą być tutaj zagubione.

 

Jak na lekką młodzieżówkę, to mi się podobało. Wiadomo, że można się przyczepić — jak to bohaterowie postępują nielogicznie itp. ale jak człowiek się zastanowi, to w serialu byli równie tępi 😉

 

Plusy:

+ Harvey i Nick
+ ciekawsze wątki niż w poprzedniej książce
+ Prudence <3

 

Minusy:

 

prawie zerowa obecność Zeldy i Hildy

 

 

~ Arek

 

Dzięki dla ekipy Publicata za podrzucenie egzemplarza do recenzji i jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to zapraszam do recenzji sezonu na czarownice.

 

No i zabieram się za czytanie trzeciego – ostatniego tomu z tej serii 😀

 

Tak, wiem że są w złej kolejności… tak mi się ułożyło

 


 

 

Tytuł: Córka Chaosu. Chilling Adventures of Sabrina. Tom 2

Autor: Brennan Sarah Rees

Seria: The Chilling Adventures of Sabrina

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Data premiery: 26.02.2020

Liczba stron: 392

ISBN: 978-83-271-6007-2