Rytmatysta – kreda i magia

Brandon Sanderson to mój ulubiony pisarz fantasy. Moja pierwsza styczność z nim-„Rozjemca” była ponadprzeciętna i obrałem sobie za cel poznanie jego pozostałej twórczości. Aktualnie mam za sobą ponad 10 jego książek, a „Droga Królów”, której jest autorem to najlepsza powieść fantasy, jaką czytałem. Kiedy więc pojawiła się możliwość poznania kolejnej historii przez niego napisanej, nie wahałem się długo i skorzystałem z okazji. Czy „Rytmatysta” podtrzymuje poziom prezentowany przez inne książki tego autora? Zapraszam do recenzji.

O czym jest książka?

„Rytmatysta” opowiada o losach Joela, który jest nastolatkiem i uczniem prestiżowej Akademii Armediusa. Pasjonuje go Rytmatyka-magia, za pomocą której Rytmatyści potrafią ożywiać dwuwymiarowe, narysowane kredą istoty zwane kredowcami. Zostanie jednym z Rytmatystów, było jego największym marzeniem, ale niestety nie jest jednym z nich. Życie Joela zmienia się w momencie, gdy zostaje asystentem Rytmatysty-profesora Fitcha. Razem będą musieli rozwiązać tajemnicę porwań Rytmatystów, zanim będzie za późno.

Bohaterowie

Joel to postać bardzo ciekawa. Nie ma on mocy Rytmatysty, ale jego inteligencja sprawia, że potrafi on dokonywać rzeczy spektakularnych mimo ich braku. Jest on bardzo samotny i aż chce mu się kibicować, żeby jego życie stało się lepsze.

Melody to Rytmatystka, z którą los połącza Joela. Mimo swoich mocy nie jest ona szczęśliwa i najchętniej by się ich pozbyła. Jej energia i bycie niezbyt rozgarniętą to dobra przeciwwaga dla spokojnego Joela.

Bardzo mi się podobała relacja tej dwójki. Nie jest ona łatwa, ale są dla siebie wsparciem i wzajemnie się dopełniają. To zdecydowanie najmocniejszy aspekt książki.

Profesor Fitch, u którego Joel jest asystentem to kolejny ciekawy bohater. Unika on konfliktów i jest mocno roztargniony. Przy tym wszystkim to jednak geniusz, którego siła tkwi w intelekcie.

Reszta postaci też była ciekawa, ale ta trójka wysuwa się na pierwszy plan i mimo małej ilości stron autor całkiem dobrze ich przedstawił.

Plusy i minusy

+relacja Joela i Melody
+oryginalny system magii
+zagadka kryminalna


-mała liczba stron


Podsumowując „Rytmatysta” to kolejna dobra książka Brandona Sandersona i co prawda nie jest to ten sam poziom co np. „Rozjemca” czy „Elantris”, ale wielkiego spadku jakości nie ma. Polecam.


Tytuł: Rytmatysta 
Autor: Brandon Sanderson
Wydawca: Mag
Data premiery: 27-02-2019
Liczba stron: 310
ISBN: 9788374808385

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − 2 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: