Republika smoka – udana kontynuacja

Republika to książka której przeczytanie i kupienie od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie. Kiedyś na promocji 3 książki za 69,99 zł kupiłem trzy książki, w tym wojnę makową. Książka miała swoje dobre momenty i kwestią czasu było kupienie kontynuacji. Kupiłem ją i przeczytałem. Czy Republika smoka mi się podobała ? Zapraszam do recenzji .
 

 

O czym jest książka? 

 

Uwaga spoilery z pierwszej części (zaznacz myszką żeby przeczytać):

 

Książka kontynuuje wydarzenia z wojny makowej. Po zdradzie cesarzowej Rin przewodząca Cike pragnie tylko jej śmierci. Początkowo szanse ma zapewnić jej piracka królowa Moag, ale Rin wraz z Cike zostają zdradzeni i pojmani przez żołnierzy tytułowej Republiki smoka. Rin dostaje propozycję od możnowładcy smoka, by wesprzeć go w tworzeniu Republiki w zamian za pomoc w zabiciu cesarzowej. Rin się zgadza i rozpoczyna się wielka wojna domowa między Republiką a cesarzową. 
 

 

Świat 

 

Świat stworzony przez Rebecce F. Kuang został przez nią w tej książce poszerzony. Poznajemy Hesperian, którzy w pierwszej części zostali ledwie wspomniani kilka razy. Mają oni w tej książce trzech przedstawicieli. Pojawia się także ciekawy wątek z zamieszkującymi Rubieże Ketreidami powiązanymi z Changanem i Quarą. 
 

 

Postacie 

 

Główną postacią książki tak jak w wojnie makowej jest Rin. Nie jest to postać zbytnio wzbudzająca sympatię, ale została nieźle stworzona pod względem psychologicznym. Momentami jest irytująca, ale da się z nią wytrzymać, zwłaszcza, że czasem zdaje sobie sprawę z własnych mylnych przekonań (np. wywyższania Altana). 
Kitaj w tej książce jest postacią bardziej rozwiniętą i widać, że wojna go zahartowała. Moja druga ulubiona postać
Nezha to postać której powrót przeczuwałem, a kiedy stał się faktem byłem bardzo zadowolony. Nie ma co ukrywać to moja ulubiona postać . Po tym jak się zmienił w trakcie wojny makowej polubiłem go. W tej książce jest go więcej i bardzo się ucieszyłem z tego powodu. Widać, że jako postać ewoluuje i nie jest jednoznaczny. Raz czy dwa nie zachował się do końca właściwie, ale rozumiem go i lubię na tyle, że jestem mu to w stanie wybaczyć
Changan to postać, która została w tej książce ciekawie przedstawiona i poznajemy go bliżej. Jego relacja z Altanem oraz bliższy wgląd w charakter relacji z siostrą bliźniaczką Quarą rozwija go jako postać. Jestem ciekawy jaki autorka ma na niego plan biorąc pod uwagę wydarzenia z książki
Vaisra to możnowładca Prowincji Smoka i ojciec Nezhy. Jest on ciekawym charakterem i przez całą książkę trudno określić jednoznacznie czy to dobra postać czy zła. 
Ciekawymi bohaterami są Hesperczycy wierzący w Boskiego Architekta. Uważają się oni za naród wybrany do tego, by szerzyć jedyną słuszną religię. W związku tym uważają inne narody za gorsze od nich. Nie zdobyli mojej sympatii
Przez książkę przewija się wiele innych ciekawych postaci, ale postanowiłem odnieść się do najważniejszych .
 

 

Minus 

 

Minusem są dla mnie niektóre zachowania Rin, która często najpierw robi, a potem myśli. 
 

 

Plusy 

 

Na pochwałę według mnie zasługuje przedstawienie wojny, w której każdy ruch wojenny zostaje logicznie wyjaśniony. Kolejnym plusem jest niejednoznaczność. Wbrew pozorom tu nie ma prostego podziału na dobrych (republikę) i złych (cesarzową). Obie strony mają swoje racje i trudno być pewnym, kto powinien wygrać. 
 
 
Podsumowując uważam, że Republika smoka to dobra książka, która jest dużo lepsza niż pierwsza część. Z niecierpliwością będę czekał na kontynuację
 
 
 

 
 
 
 
Tytuł: Republika smoka
Autor: Rebecca F. Kuang
Wydawca: Fabryka słów
Data premiery: 14-10-2020
Liczba stron: 790
ISBN: 9788379645923

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =

Magazyn Hipogryf