Pustynny Świat do dobra kontynuacja Zatopionego Świata!

Hej hej moje książkowe Hipogryfy! Tom Huddleston powraca z kolejną książką. Pustynny Świat to kontynuacją zeszłorocznej młodzieżówki Zatopiony Świat. Jeśli ktoś nie pamięta co tam się za bardzo działo albo w ogóle nie czytał, to spokojnie — w następnym akapicie tak pokrótce wyjaśnię co i jak, a potem już skupimy się na głównym temacie tej recenzji 🙂

Zatopiony Świat – czyli taki „Wodny Świat” dla młodzieży

Kojarzycie film Waterworld (Wodny Świat) z Kevinem Costnerem? Dość stary film, bo jeszcze z 1995 roku, ale nadal warto go obejrzeć. Mamy tam świat po apokalipsie, tylko że nie takiej z rakietami i bronią atomową, a po prostu doszło do stopienia się lodowców i planeta została dosłownie zalana. Podobny pomysł wykorzystał właśnie Tom Huddleston w swoim Zatopionym Świecie. No a jako że jest to młodzieżówka dla czytelnika w wieku między 9 a 12 lat, to pojawia się też dwójka młodych bohaterów — Kara i Joe — którzy wchodzą w posiadanie tajemniczej (i oczywiście niesamowicie cennej) mapy. Pojawia się też pełno postaci, którzy oczywiście tę mapę chcą im odebrać!

Więcej nie napiszę, bo nie na tej książce skupiać ma się ta recenzja, a jeśli jesteście ciekawi wydarzeń z Zatopionego Świata, to książka była też recenzowana przeze mnie na blogu Hipogryf.pl TUTAJ.

To teraz już przejdźmy do właściwej pozycji!

Pustynny Świat – czyli z wody na pustynię

W drugim tomie jako główni bohaterowie powracają Kara i Joe, dalej będziemy obserwować poczynania tej dwójki, którzy po wydarzeniach z Zatopionego Świata są tacy jakby bardziej ogarnięci.

Trzeba przyznać, że takie przygody jednak do lekkich rzeczy nie należą i podczas czytania „Pustynnego” z nieukrywaną przyjemnością zauważyłem, że nasza dwójka bohaterów jest już bardziej doświadczona i po prostu „radzi” sobie lepiej.

No a z czym sobie radzi?
Z nowym zagrożeniem oczywiście!

Pustynie dawnej Ameryki Północnej przemierza złowroga armia! Armia, która za cel wybrała sobie zniszczenia Wodniaków! (tak, tych samych wodnych piratów co pojawiali się w pierwszym tomie). Zapewne też domyślacie się już, że Kara i Joe trafią w sam środek tego konfliktu. Tutaj nasi bohaterowie po raz kolejny będą ścigać się z czasem, żeby nie dopuścić do wybuchu naprawdę poważnego konfliktu zbrojnego. Jak sobie poradzą w takiej sytuacji? O tym już na kartach powieści 😉

Jak to się wszystko czytało?

Jak na młodzieżówkę przystało. Było lekko i szybko, zarówno pierwszy tom, jak i drugi naprawdę łatwo wchodzą. Jeśli miałbym to do czegoś porównać pod względem łatwości czytania — to chyba będzie to książka Zabójcze Maszyny, której autorem jest Philip Reeve (tak, to te Zabójcze Maszyny co je grali w kinach, a teraz film jest na Netflixie).

Oczywiście, jeśli ktoś szuka niesamowicie złożonej fabuły, w każdym calu nienagannie rozplanowanej logiki i chce, żeby ta książka wgniotła go w fotel to… serio? To jest młodzieżówka! 9-12 lat… tu ma być przygoda i non stop akcja. Mimo że tłem akcji jest postapo spowodowane katastrofami klimatycznymi (co to jest zdecydowanie na plus), to jednak książka ma być lekka i przyjemna dla młodzieży i tak należy ją oceniać.

Nie powiem wam, że autor jest niesamowicie wybitnym twórcą i trzeba mu dać nagrodę Hugo — za to, co tutaj napisał. Jednak powiem wam, że jak na młodzieżówki i target, do jakiego kierowana jest zarówno pierwszy, jak i drugi tom, to jest dobrze. Jest naprawdę dobrze, bo zarówno dwójka bohaterów daje radę, zarówno ten główny zły charakter świetnie się sprawdza (chociaż tutaj pierwszy tom może jednak ciut lepszy) i wstawienie właśnie tego świata po katastrofach klimatycznych jest super.

Czy uważam, że warto dać nastolatkowi twórczość Toma Huddlestona?

Tak, jak dla mnie warto. Zwłaszcza że czytałem dużo (oj naprawdę dużo…) gorszy młodzieżówek, które zostały ciepło przyjęte przez czytelników, przez społeczność np. na lubimyczytać czy jakichś grupkach facebookowcych i gdzieś tam się przewijają w dyskusjach do dzisiaj. No a Tom Huddleston miał naprawdę fajny pomysł na świat i bohaterów, a że momentami coś zgrzytnie, to jestem w stanie to przeżyć.

Dziękuję wydawnictwu Wilga za podrzucenie egzemplarza do recenzji i do zobaczenia w kolejnej książkowej recenzji!

~ Arek

Data premiery: 14-04-2021
Liczba stron: 304
Wydawca: Wilga
Autor: Tom Huddleston
ISBN: 978-83-280-7658-7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + osiemnaście =

Magazyn Hipogryf