Polowanie – powrót do przeszłości i bagna

Debiuty to moja słabość i „Polowanie” Tomasza Kamińskiego to w sumie szósty debiut przeczytany przez mnie w tym roku. Poprzednie pięć debiutów mi się spodobało. Czy tym razem również tak się stało ? Zapraszam do recenzji.

 

O czym jest książka? 

 

Książka opowiada o losach rycerza Zakonu Płonącej Wstęgi Kadriana, zwanego również Strażnikiem. Wraca on do bagnistego Bermeld, z którym wiąże go przeszłość. Decyduje się on uratować porwane z wioski przez Bestię dziecko. Do wyprawy ratunkowej werbuje on także osobę ze swojej przeszłości, Zankelda zwanego Łowcą. Od razu zapowiada się, że współpraca nie będzie łatwa.

 

Świat

 

Świat przedstawiony w książce jest niebezpieczny i dosyć ponury. Autor sprawnie go wykreował i widać, że został on stworzony w sposób przemyślany. Wskazują na to choćby polityczne rozgrywki między państwami, które są na dalszym planie. Rasy stworzone przez autora m.in. Rakzaj są ciekawe. 

 

Bohaterowie

 

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Główny bohater Kadrian może czasem irytuje swoim zachowaniem nieskalanego rycerza w służbie Bogu. Na początku był on nawet ciekawy, ale po tym jak dowiedziałem się, jaka była wspólna przeszłość jego i Zankelda stracił w moich oczach. W końcówce zdołał się trochę zrehabilitować.
Zankeld zwany Łowcą to postać ciekawie wykreowana i bardziej niejednoznaczna niż Rycerz, co czyni go ciekawszym. Może jego charakter nie jest najlepszy, ale wgląd w jego wspólną przeszłość z Kadrianem sprawił, że go bardziej zrozumiałem i zyskał w moich oczach.
Gessan to porwane dziecko i jego postać była niezła, ale nie porwała. Niemniej był ciekawie napisany.
Bestia została stworzona przez autora bardzo ciekawie i tajemniczo. Ukazane zostały tylko urywki z jej przeszłości, które zadziwiają i sprawiają, że aż chciałoby się dowiedzieć całej prawdy na jej temat.
Postacie są dobrze stworzone i jeśli komuś nie przypadnie do gustu Kadrian to może się „oprzeć” na innych postaciach. 
 
 

Walki

 
 
Musiałem o tym wspomnieć, bo jest to jeden z atutów książki. Walki są sprawnie napisane i widać, że autor się postarał. Według mnie najlepsza jest końcowa walka między Kadrianem a Belitem. Chociażby zwroty akcji w niej zaskakują, a emocji również nie brak. 
 
 

Minusy

 
 
Może niektórzy lubują się w opisach, ale ja nie i były one momentami lekko przydługie. 
Korekta nie jest na najwyższym poziomie, więc jeśli ktoś jest wyczulony na błędy, to może się zniechęcić. 
 
 
Podsumowując książka mi się podobała. Miała swoje plusy i minusy, ale uważam ją za udany debiut. Widać po końcówce, że szykuje się kontynuacja, której będę wyczekiwał. Polecam.

 


 

 

Tytuł: Polowanie
Autor: Tomasz Kamiński
Wydawca: Initium
Data premiery: 21-09-2020
Liczba stron: 512
ISBN: 9788366328419

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 18 =

Magazyn Hipogryf