Północna granica – powrót Księgi Całości

Północna granica to pierwszy tom cyklu Księga Całości, który pokochało wielu czytelników. Bardzo mnie zaciekawił, ale był jeden znaczący problem – cykl nie został dokończony. Teraz jednak doczekał się wznowienia i zapowiada się na to, że cykl zostanie zakończony, więc bez obaw mogłem sięgnąć po tę książkę. Czy mi się podobała 🙃? Zapraszam do recenzji 🙂
 
 

O czym jest książka?

 

Północna granica opowiada o losach Armektańskich żołnierzy, którzy na tytułowej granicy walczą z Alerami. Wszystko się zmienia, gdy nagle potyczki zmieniają się w wojnę. Dochodzi do wielkiej bitwy…
 
Świat stworzony przez Feliksa W. Kresa-Szerer dzieli się na Szerń i Aler. W pierwszym żyją trzy rasy rozumne-ludzie, koty i sępy. W drugim żyją Złoci Alerowie – bezrozumne maszyny do zabijania i Srebrni Alerowie – bardziej rozumni i przez to również bardziej niebezpieczni.
 
 

Bohaterowie

 

Bohaterów w książce jest sporo, ale Fabuła skupia się głównie na trzech – Rawacie, Terezie i Ambengenie.
 
  • Rawat jest zastępcą Ambemgena. Cenię go za dobre relacje z żołnierzami. W drugiej części historii doszły mu problemy osobiste dzięki którym stał się bardziej ludzką postacią. W sumie był ulubionym bohaterem z książki.
  • Tereza dowodzi jazdą. Z początku bardzo nie lubiłem jej za to, jak się odnosiła do swoich żołnierzy. Później jednak udało mi się ją zrozumieć. Nie polubiłem jej, ale nie była taka zła.
  • Ambengen jest dowódcą stanicy. O ile pierwsza część książki należy do Rawata to w drugiej pierwsze skrzypce gra Ambengen. W sumie nawet go polubiłem. Okazał się być nawet niezłym przywódcą.
 
Reszta postaci nie zapadła mi zbytnio w pamięć z wyjątkiem Dorlota – kociego zwiadowcy i Lineza – emerytowanego żołnierza.
 
 

Podsumowanie

 

Plusy: Druga część książki. Była dużo lepsza niż pierwsza. Postać Rawata. Opisy bitew. Koty.
 

Minusy: Pierwsza część książki. Oprócz głównej trójki z wyjątkiem Dorlota i Lineza reszta postaci po prostu jest.

 
Podsumowując, Północna granica mi się podobała. Po przeczytaniu mam jednak wrażenie, że można było z tej historii wyciągnąć więcej. Na pewno poznam kolejne historie z Szereru, tym bardziej że kolejne części mają być dłuższe 😉. Polecam 🙂.
 
 

 
 
 
 
 
Tytuł: Północna granica
Autor: Feliks W. Kres
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 19-03-2021
Liczba stron: 352
ISBN: 9788379646197

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzynaście − 4 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: