Polecane gry video – Strategie, RPG, Fantasy, Science Fiction i Horror

Polecane gry video to jeden z mega-postów na blogu Hipogryf.pl – będący swoistym katalogiem polecanych przeze mnie gier video. Podobne katalogi powstały jeszcze o grach planszowych, książkach i filmach.

Gry ułożone są kategoriami fantasy, sci-fi, itd. Co więcej, jeżeli na blogu Hipogryf.pl została napisana recenzja danej gry, to zostanie ona tutaj podlinkowana przy odpowiednim tytule.

Polecam tylko gry, w które sam grałem i przy których naprawdę dobrze się bawiłem!

 

Polecane gry fantasy

 

 

Seria Heroes of Might and Magic

 

Gry legendy, jedna z największych i najbardziej pamiętnych serii, z Heroes of Might and Magic III uznawaną za najlepszą część (doczekała się nawet masy fanowskich modyfikacji i dodatków).

 

Seria powstała na wzorze King’s Bounty i przykuwa oczy fanów fantastycznych strategii z pokolenia na pokolenie.

 

Polecane gry - Heroes of Might and Magic III blog hipogryf.pl
Heroes of Might and Magic III

 

Rozbudowujemy nasz zamek, rekrutujemy armie i wyruszamy na podbój mapy. Jest turowa rozgrywka, jest rozwój budowli i jednostek, jak i również bohaterów/dowódców, którzy zdobywają nowe umiejętności i zaklęcia pomagające w bitwach.

 

Są świetne historie, no i niesamowity klimat Mocy i Magii (aż chciałem napisać Magii i Miecza). Dodatkowo lokalny multiplayer, gdzie gramy całą grupą znajomych przy jednym komputerze, zmieniamy się co turę i staramy zniszczyć nawzajem królestwa. Kto nie grał, to musi spróbować. Chociaż raz!

 

Seria Disciples

 

Ahh tak, Apostołowie! Kolejna świetna seria turowych gier strategicznych. Dalej w świecie fantasy, jednak utrzymanym w klimatach dark fantasy. Mamy inkwizytorów, okultystów, anioły i demony.

 

Polecane gry - Disciples II Apostołowie Powrót Galeana blog hipogryf.pl
Disciples II

 

Disciples uważane jest za największego konkurenta Heroes of Might and Magic. Mimo że z początku obie serie mogą wydawać się do siebie bardzo podobne. To w Disciples trochę inaczej potraktowano np. tworzenie armii. Zamiast całej watahy potworów, mamy małą drużynę, która rozwija swoje poziomy i zmienia profesje. Tym samym bardziej dbamy o to, aby nikt nam podczas walk za łatwo nie umierał, bo strata dobrze wyszkolonej jednostki na wysokim poziomie, bardzo boli.

 

To, co jeszcze mogę powiedzieć o grach z serii Disciples, to że są dużo mroczniejszymi i (w moim odczuciu) trudniejszymi strategiami fantasy niż inne tu omawiane. Polecam się z tym tytułem zapoznać, bo to niesamowita seria gier, tylko przygotujcie się na trudne początki.

 

King’s Bounty Legenda + dodatki

 

No i mamy protoplastę Heroes of Might and Magic. A dokładniej to remake protoplasty.

 

Oryginalny King’s Bounty ukazał się w 1990 roku i uważany jest za ojca wielu strategii turowych obecnych czasów. W 2007 roku prawa do marki trafił do rosyjskiej firmy 1C Company, ta z kolei powierzyła stworzenie nowej gry studiu Katauri Interactive. Dzięki temu już w 2008 roku otrzymaliśmy nowe King’s Bounty Legenda, a potem jeszcze 4 duże dodatki do niego.

 

Polecane gry - Kings Bounty Legenda blog hipogryf.pl
King’s Bounty: Legenda

 

King’s Bounty Legenda to obszerna gra łącząca strategię turową, z elementami cRPG. W przeciwieństwie do innych tytułów tutaj duży nacisk położono na samą postać głównego bohatera. Jego rozwój, różne zadania i przygody, w jakich będzie brał udział. Armia ma tak naprawdę tylko w tym pomóc.

 

Gra jest baśniowa. Nie mam tu na myśli, że jest w klimatach jak z jakiejś bajki czy coś, bo choć nie jest tak mroczna, jak Discpiles, to blisko jej do Heroes of Might and Magic. A mówię baśniowa, bo jest tam ogrom magicznych motywów — jednorożce, smoki, a nawet i wojujące księżniczki. Można naprawdę wciągnąć się w ten świat.

 

Warcraft III — Regin of Chaos + The Frozen Throne

 

Jedna z najlepszych strategii czasu rzeczywistego (RTS) w klimatach fantasy. Gra, która stała się podwalinami dla takich tytułów jak DotA, DotA2 i League of Legends czy legendarny MMORPG jakim jest World of Warcaft. Świetna i dynamiczna rozgrywka połączona ze wciągającą fabułą. Jak dla mnie na równi ze Starcraftem (zresztą za oba tytuły odpowiada Blizzard). Ta gra jest tym dla gatunku RTS czym były Heroes of Might and Magic III dla strategii turowych.

 

Warcraft 3 recenzja gry PC na blogu o grach Hipogryf.pl
Warcraft 3

 

Na blogu o fantastyce Hipogryf.pl pojawiła się recenzja Warcarfta 3. Do przeczytania pod tym linkiem:

Warcraft III — recenzja gry legendarnej

 

 

Dark Messiah Of Might And Magic

 

Osadzona w uniwersum Heroes of Might and Magic, pierwszoosobowa gra akcji z elementami RPG. Stworzona przez Arkane Studios na zlecenie Ubisoftu po przejęciu marki Might and Magic po 3DO, gra została stworzona na silniku Source od Valve (ten sam co w Half-Life 2).

 

Dark Messiah Of Might And Magic Gra RPG PC
Dark Messiah Of Might And Magic

 

Dark Messiah tytuł, który pamiętam jeszcze z czasów pudełkowej Extra Klasyki, pamiętam też, że za pierwszym razem naprawdę się w niego wciągnąłem! Biegamy po średniowiecznej magicznej krainie, rozrzucamy przeciwników na lewo i prawo kopniakami, czarami i stalowymi ostrzami. Gra bardzo fajnie pozwala bawić się otoczeniem, zrzucać przeciwników ze schodów, wpychać ich na pułapki czy po prostu wziąć drewnianą skrzynię i zrzucić któremuś na głowę.

 

Jako Sareth możemy walczyć łukiem, mieczem, kosturem, sztyletami czy uczyć się magii. Nie ma to żadnej klasy postaci czy jakichś szczególnych ograniczeń poza samymi punktami doświadczenia. Tym samy, jedna osoba może przejść grę jako skrytobójca, kryjąc się w cieniu i zdejmując przeciwników z łuku, a druga może zostać wojowniko-magiem i spuszczać łomot mieczem i ogniem.

%d bloggers like this: