Polecane gry video – Strategie, RPG, Fantasy, Science Fiction i Horror – na PC, konsole i smartfony

Polecane gry video to jeden z mega-postów na blogu Hipogryf.pl – będący swoistym katalogiem polecanych przeze mnie gier video. Podobne katalogi powstały jeszcze o grach planszowych, książkach i filmach.

Gry ułożone są kategoriami sprzętowymi, PC, konsole i gry mobilne. Co więcej, jeżeli na blogu Hipogryf.pl została napisana recenzja danej gry, to zostanie ona tutaj podlinkowana przy odpowiednim tytule.

Polecam tylko gry, w które sam grałem i przy których naprawdę dobrze się bawiłem!

 

Polecane gry fantasy na PC

 

 

Seria Heroes of Might and Magic

 

Gry legendy, jedna z największych i najbardziej pamiętnych serii, z Heroes of Might and Magic III uznawaną za najlepszą część (doczekała się nawet masy fanowskich modyfikacji i dodatków).

 

Seria powstała na wzorze King’s Bounty i przykuwa oczy fanów fantastycznych strategii z pokolenia na pokolenie.

 

Polecane gry - Heroes of Might and Magic III blog hipogryf.pl
Heroes of Might and Magic III

 

Rozbudowujemy nasz zamek, rekrutujemy armie i wyruszamy na podbój mapy. Jest turowa rozgrywka, jest rozwój budowli i jednostek, jak i również bohaterów/dowódców, którzy zdobywają nowe umiejętności i zaklęcia pomagające w bitwach.

 

Są świetne historie, no i niesamowity klimat Mocy i Magii (aż chciałem napisać Magii i Miecza). Dodatkowo lokalny multiplayer, gdzie gramy całą grupą znajomych przy jednym komputerze, zmieniamy się co turę i staramy zniszczyć nawzajem królestwa. Kto nie grał, to musi spróbować. Chociaż raz!

 

Seria Disciples

 

Ahh tak, Apostołowie! Kolejna świetna seria turowych gier strategicznych. Dalej w świecie fantasy, jednak utrzymanym w klimatach dark fantasy. Mamy inkwizytorów, okultystów, anioły i demony.

 

Polecane gry - Disciples II Apostołowie Powrót Galeana blog hipogryf.pl
Disciples II

 

Disciples uważane jest za największego konkurenta Heroes of Might and Magic. Mimo że z początku obie serie mogą wydawać się do siebie bardzo podobne. To w Disciples trochę inaczej potraktowano np. tworzenie armii. Zamiast całej watahy potworów, mamy małą drużynę, która rozwija swoje poziomy i zmienia profesje. Tym samym bardziej dbamy o to, aby nikt nam podczas walk za łatwo nie umierał, bo strata dobrze wyszkolonej jednostki na wysokim poziomie, bardzo boli.

 

To, co jeszcze mogę powiedzieć o grach z serii Disciples, to że są dużo mroczniejszymi i (w moim odczuciu) trudniejszymi strategiami fantasy niż inne tu omawiane. Polecam się z tym tytułem zapoznać, bo to niesamowita seria gier, tylko przygotujcie się na trudne początki.

 

King’s Bounty Legenda + dodatki

 

No i mamy protoplastę Heroes of Might and Magic. A dokładniej to remake protoplasty.

 

Oryginalny King’s Bounty ukazał się w 1990 roku i uważany jest za ojca wielu strategii turowych obecnych czasów. W 2007 roku prawa do marki trafił do rosyjskiej firmy 1C Company, ta z kolei powierzyła stworzenie nowej gry studiu Katauri Interactive. Dzięki temu już w 2008 roku otrzymaliśmy nowe King’s Bounty Legenda, a potem jeszcze 4 duże dodatki do niego.

 

Polecane gry - Kings Bounty Legenda blog hipogryf.pl
King’s Bounty: Legenda

 

King’s Bounty Legenda to obszerna gra łącząca strategię turową, z elementami cRPG. W przeciwieństwie do innych tytułów tutaj duży nacisk położono na samą postać głównego bohatera. Jego rozwój, różne zadania i przygody, w jakich będzie brał udział. Armia ma tak naprawdę tylko w tym pomóc.

 

Gra jest baśniowa. Nie mam tu na myśli, że jest w klimatach jak z jakiejś bajki czy coś, bo choć nie jest tak mroczna, jak Discpiles, to blisko jej do Heroes of Might and Magic. A mówię baśniowa, bo jest tam ogrom magicznych motywów — jednorożce, smoki, a nawet i wojujące księżniczki. Można naprawdę wciągnąć się w ten świat.