Perkele – wyraża więcej niż tysiąc słów!

Perkele – wyraża więcej niż tysiąc słów!

2 października 2019 0 przez Birdman

Słowo “Perkele” ma wiele znaczeń, jest to imię Fińskiego Boga burz i piorunów, jak i też odpowiednik naszego „niech to diabli!” A teraz i również nazwa pewnej dość wyjątkowej gry.

 

Perkele okładka instrukcja i książeczka - blog hipogryf.pl

 

Wyjątkowej głównie za sprawą dwóch rzeczy — tego, iż została wydana w 2017 roku z okazji 100-lecia niepodległości Finlandii oraz że platformą, na jaką została wydana jest NES!

Tak, mamy na półkach sklepowych PlayStation 4, Xboxa One i Nintendo Switch a Finlandia wydała grę na Nintendo Entertainment System!

 

Ponad 100 lat niepodległość względem Rosji

 

Dokładnie to 6 grudnia 1917 roku parlament fiński proklamował niepodległość, a pierwszym premierem niepodległej Finlandii został Pehr Svinhufvud. Jednak to nie o historii dzisiaj będę mówił. Przeniesiemy się do czasów obecnych i dnia dzisiejszego.

 

Finowie w 2017 roku ostro świętowali to 100-lecie.


Sylwester był u nich tak huczny, jak jeszcze nigdy wcześniej.
Były imprezy, motywy w knajpach, różne promocje i inne inicjatywy. Jednak tą, o której warto tutaj wspomnieć, jest wydanie gry na NESa!

 

Perkele blog o grach hipogryf.pl

 

Niewielka grupa developerów też postanowiła dać coś od siebie z okazji tej rocznicy. Tak właśnie na scenę wkroczyła ekipa z AasiPelit, tworząc PERKELE! – Suomi 100 vuotta.

 

Co to dokładnie jest PERKELE! – Suomi 100 vuotta?

 

Jest to zbiór trzech mini-gier, gdzie każda odnosi się do życia w Finlandii. Żeby było zabawniej, gra wydana została na NES’a i to z całą gamą dóbr, jakie dawał. Dostaliśmy nawet obsługę Nintendo Zapper’a, czyli starego dobrego retro pistoletu! Tego samego, z którego w młodości pruliśmy do kaczek, czy wkurzaliśmy się na wyśmiewającego na basset’a.

 

Perkele blog o grach hipogryf.pl

 

Teraz możemy znowu położyć palec na spuście, z tym że zamiast ptaków trafią się żołnierze. Podobnie jak wcielimy się w rolę foki (no bo kto nie lubi fok?) i ruszymy przez etap, który jest dla mnie łudząco podobny do któregoś wodnego świata z Adventure Island (kochałem trzecią część tej gry).

 

Perkele blog o grach hipogryf.pl

 

Oczywiście nie ma co się dziwić, że pomysł chwycił, gra została wyceniona na 65 euro, gra trafiła w nakładzie 240 sztuk i momentalnie wszystko zostało wyprzedane. Jeżeli ktoś chciałby teraz zagrać w ten tytuł, to pozostaje szukać używanych na Ebayu.

 

Perkele blog o grach hipogryf.plNESy albo NESopodobne konsole

 

Niestety, żeby zagrać potrzebny będzie oryginalny NES. Ewentualnie jakiś model z tych konsol-adapterów, pozwalających odpalać gry z konsol Nintendo, Segi itp. Jak Retron5 czy Super Retro Trio. Oficjalnie jednak nie potwierdzono kompatybilności z nimi, no ale! Do odważnych świat należy.

Oryginalna konsola NES

Oryginalna konsola NES

 

Retro-konsola RETRON 5

Retro-konsola RETRON 5

Retro-konsola Super Retro Trio

Retro-konsola Super Retro Trio

Pomysł moim zdaniem genialny, aż żałuję, że nie posiadam NESa gdzieś na półce, a jeszcze jakby część zarobków ze sprzedaży gier była przekazana na cele charytatywne itp. To dałbym owacje na stojąco dla chłopaków z AasiPelit. Niestety akurat o tym nic mi nie wiadomo. Mimo to i tak uważam, że to kawał świetnej (i zabawnej!) roboty. No i gratka dla kolekcjonerów.