Opowiedz mi o mnie, czyli recenzja książki Przeklęci Święci

Mrok to coś, co nosimy w sobie. Jest to żal, że nie jesteśmy dość dobrzy, strach, że nikt nie widzi nas takimi, jakimi jesteśmy, złość, że ocenia się nas, nie chcąc nawet nas poznać… Wszystko to, co spędza nam sen z powiek w nocy, co zatrzymuje nas przed krokiem w przyszłość. Trzeba prawdziwego cudu, by te przeszkody pokonać. A w Bicho Raro możemy znaleźć prawdziwego Świętego, który sprowadzi dla nas ten cud.

 

Daniel, Beatriz i Joaquin prowadza nielegalną stację radiową, do tego należą do rodziny Soria, która od pokoleń wydaje na świat Świętych, do których z całego świata przybywają ludzie potrzebujący pomocy z dręczącym ich mrokiem. Żarliwy Daniel jest aktualnym Świętym, choć jeszcze nie tak dawno temu, jego niespokojna dusza sprowadzała na rodzinę nic, tylko kłopoty. Dziś z wielkim oddaniem pomaga pątnikom, a jednak los znów wystawia na próbę jego i całą rodzinę Soria. Czy ci, których tragedia już raz rozbiła na drobne kawałeczki, są w stanie sprostać kolejnemu wyzwaniu?

 

99 ciosów

 

Gdy przeczytałam opis książki Przeklęci Święci, spodziewałam się typowej historii bandy zbuntowanych nastolatków, których rodzinna tradycja na siłę wpycha w gotowe ramy. To, co znalazłam na jej stronach, zupełnie mnie zaskoczyło – dojrzałość, mądrość i nadzieję. Ta książka pokazuje problemy, o jakich nam się nie śniło. Blokady i wyzwania, które ludzie sami na siebie zarzucają, a potem nie są w stanie ich pokonać. Marisita pragnie zawsze być perfekcyjna, padre Jimenez wciąż walczy z tymi samymi pokusami, a nauczycielka Jennie woli mówić to, co inni chcą usłyszeć, niż swoje własne zdanie – ile pątników, tyle problemów. A Święci? Czy są naprawdę tacy święci, czy są bardziej ludzcy, niż się od nich tego oczekuje? Tak jak w życiu, każdy z własnym mrokiem musi radzić sobie sam. A może właśnie nie?

 

 

„Często niechętnie pozbywamy się tego, co znajome, i czasami to właśnie mrok znamy najlepiej.”

 

Każda z postaci w książce jest indywidualnością, nawet te z drugiego, czy trzeciego planu. Czasem są stereotypowi, czasem są unikalni, czasem wszystko na raz. Język, jakim posługuje się autorka, przywodził mi na myśl Jakuba Małeckiego i jego ubóstwienie prostoty słowa. Budowa całego utworu wygląda jak połączenie uduchowienia Pisma Świętego i delikatnej, pamiętnikowej narracji poezji. Z jednej strony przedstawiona codzienność jest magiczna, ale im bardziej niezwykła jest, tym bardziej przypomina metaforę dnia codziennego. Można zapaść w ten świat bez pamięci i utonąć w nim, a ocknąć się dopiero w momencie, gdy trafimy w nim na odbicie własnego życia. A wtedy zaglądający przez okno świt, rozjaśni nam rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia.

 

Wszyscy mamy swoje Bicho Raro

 

To mądra i potrzebna książka o uczuciach, które wszyscy mamy, a nie zawsze chcemy się do nich przyznać. W czasach, gdy tylu młodych ludzi popełnia samobójstwo, ponieważ nie radzi sobie z własnymi emocjami, każdy powinien przeczytać Przeklętych Świętych – zapewne każdy wyciągnie z lektury inne wnioski, ale cóż, gdy wszyscy jesteśmy inni. Ważne, żeby wiedzieć, że w tłumie nie jesteśmy całkiem sami. Każdy z nas ma swoje Bicho Raro, swój mały apartament, wciśnięty ciasno między sąsiadów dom pośrodku pustkowia, w samym sercu Bieszczad na Mokotowie, z widokiem na sopockie molo i ośnieżone tatrzańskie szczyty. Czasem Święty, którego potrzebujemy siedzi obok nas, czasem patrzy na nas z lustra, a czasem czeka w gabinecie. Czasem nie wiemy, że coś nam było potrzebne, dopóki tego nie dostaniemy, a wtedy ciężko jest przypomnieć sobie życie bez tego czegoś. A najczęściej, by komuś pomóc nie trzeba wiele. Dobre słowo, motywujący gest, uprzejmy uśmiech czy odrobina ciepła, to wszystko przecież niewiele kosztuje, a może zdziałać… CUDA!

 

PS. Drodzy autorzy młodzieżówek – TAK powinna wyglądać książka dla młodych ludzi! Powinny być mądre i z morałem, powinny być piękne i budujące, tak jak Przeklęci Święci

 


 

 

Tytuł: Przeklęci Święci
Tytuł oryginalny: All the Crooked Saints
Autorka: Maggie Stiefvater
Tłumacz: Piotr Kucharski
Wydawca: Uroboros
Data premiery: 06-06-2018
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-280-5385-4

 

 

 

Omawiany dzisiaj tytuł można zamówić bezpośrednio ze strony Grupy Wydawniczej FOKSAL:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − sześć =

Magazyn Hipogryf