Ogrody księżyca – trudny, ale dobry początek

„Ogrody księżyca” to pierwszy tom cyklu „Malazańska księga poległych”, który miałem od dłuższego czasu w planach, ale z uwagi na kłopoty z dostępnością jego tomów oraz skomplikowaniem historii odłożyłem te plany w czasie. Przy okazji wznowienia cyklu postanowiłem przekonać się, co w nim takiego wspaniałego i czemu tyle osób go uwielbia. Czy pierwszy tom mi się spodobał? Zapraszam do recenzji.

O czym jest książka?

Trwa krwawa wojna, w której imperium malazańskie zdobywa kolejne wolne miasta. Po zwycięskiej walce o Pale następnym celem jest legendarny Darudżystan. Z tego powodu ruszają tam Podpalacze Mostów – elitarna jednostka cesarzowej Lassen. Tymczasem w mieście zaczyna się wojna skrytobójców…

Świat

Kiedy myślę o świecie stworzonym w malazańskiej księdze poległych, to nasuwa mi się jedno określenie – bogaty. Na razie został pokazany ledwie jego wycinek, a pierwsze skrzypce w „Ogrodach księżyca” gra miasto Darudżystan. Świat ten jest pełen ciekawych ludów jak m.in. Tiste Andii, Moranthowie czy T’lan Imassowie.

Bohaterowie

Bohaterów w książce jest mnóstwo. Spośród nich część się wyróżnia np. Skrytobójca Rallick, złodziej Crokus, kapitan Paran, agent szponu Toc Młodszy czy sierżant Sójeczka. Mój problem z postaciami w „Ogrodach księżyca” jest taki, że jest ich trochę za dużo, przez co trudno kogoś uwielbiać. Najbliżej tego byłem w kontekście Parana, który został narzędziem bogów, ale nie zamierzał być ich posłusznym pionkiem oraz Rallicka, który pragnął zemsty za krzywdę swojego przyjaciela. Z tego, co czytałem, duża część bohaterów wróci w następnych częściach i liczę, że zostaną rozwinięci na tyle, bym chociaż jednego z nich uwielbiał.

Plusy i minusy

+Fabuła to jedna wielka gra, w której dochodzi do wielu konfliktów interesu. Trzyma ona w napięciu.
+bogactwo świata.
+postacie Rallicka, Parana, Crokusa, Toca Młodszego i Sójeczki.


-duża ilość opisów, które nużą.
-trudny początek książki, w którym trudno się zorientować, o co chodzi w tej historii i ma się poczucie chaosu.

Podsumowując, uważam, że „Ogrody księżyca” nie są książką wybitną, ale to solidny start cyklu, pozwalający mi przypuszczać, że kolejne powieści z tego świata będą jeszcze lepsze. Polecam.


Tytuł: Ogrody księżyca
Autor: Steven Erikson
Wydawca: Mag
Data premiery: 14-04-2021
Liczba stron: 624
ISBN: 9788366712126

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × pięć =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: