Ogień nie zabije smoka — kompendium ciekawostek o serialu Gra o Tron

Ogień nie zabije smoka. Gra o Tron — oficjalna, nigdy nieopowiedziana historia epickiego serialu — bo tak właśnie rozbrzmiewa napis na okładce trzymanej przeze mnie książki, to niezwykła historia, która odsłoni przed nami kulisy powstawania jednego z najbardziej rozpoznawalnych seriali fantasy naszych czasów!

 

 

 

 

“James Hibberd towarzyszył pracom nad Grą o tron od pierwszego do ostatniego klapsa i poznał wszelkie tajemnice tej produkcji – także te najmroczniejsze. W jego opowieści jest wszystko: początki serialu i jego zakończenie, smoki i wilkory, to, co wydarzyło się przed kamerami i poza nimi, tryumfy i porażki, piętrzące się trudności i wyjaśnienia, dlaczego podjęto taką, a nie inną decyzję. Mówi o aktorach, reżyserach, showrunnerach, producentach, dyrektorach, ba, nawet o mnie. Ogień nie zabije smoka to suma wszystkiego, czego chciałbyś się na ten temat dowiedzieć. Gra o tron była niesamowitym serialem, a Ogień nie zabije smoka jest niesamowitą książką”.

GEORGE R.R. MARTIN

~ blurb książki

 

 

 

James Hibberd i historia niezwykłego serialu

 

James Hibberd to dziennikarz i scenarzysta, który towarzyszył powstawaniu serialu od jego początku, a wręcz od samego pomysłu na serial zbudowany na twórczości Martina, aż po jego zakończenie. Jednak Ogień nie zabije smoka, nie jest w żadnym przypadku biografią Hibberda. James jedynie prowadzi nas przez historię serialu, jego scen i miejsc, oraz aktorów, postaci, jakie przyszło im odgrywać i problemów, jakie to im przysparzało. Recenzowana dzisiaj książka, to swoista kolekcja opisów, wspomnień i wywiadów z prac nad powstawaniem GoT.

 

 

Najbardziej podobały mi się fragmenty na temat odgrywania przez aktorów poszczególnych scen. Jak aktorzy nie zgadzali się czegoś zagrać, jak był problem żeby zrobić to tak, jak chciała ekipa filmowa, albo co można było jeszcze nakręcić, ale się niestety już nie udało.

 

 

 

 

No a kadry z planu zdjęciowego sprawiają, że czyta się to jeszcze lepiej!

 

 

Ogień nie zabije smoka — książka, o której istnieniu wiedziałem, ale nie wiedziałem, że jej potrzebuję!

 

 

O omawianym dzisiaj tytule dowiedziałem się najpierw z Naath — subreddita poświęconego Grze o Tron, wtedy jeszcze pod angielskim tytułem: Fire cannot kill a dragon. Co prawda hype na GOTa już minął, jednak dalej bardzo miło wspominałem ten serial i nawet myślałem, czy znowu nie zrobić sobie takiego maratonu ze wszystkimi sezonami. W momencie, gdy w moje ręce trafiło polskie wydanie, czyli: Ogień nie zabije smoka — jestem wręcz oczarowany.

 

 

 

 

Owszem, książka nie zdradza żadnych informacji, jakich fan Gry o Tronie nie wiedziałby z wywiadów z aktorami, zapisków z planu, instagramów, twitterów i fanpage aktorów, jednak tutaj dostajemy to nie dość, że w bardziej czytelnej formie, to jeszcze jest to wszystko w jednym miejscu. Możemy sobie dawkować rozdział co jakiś czas, możemy poświęcić weekend, żeby machnąć od razu wszystko, a możemy też przeglądać po prostu kadry z planów i szukać interesujących nas ciekawostek.

 

 

 

 

To jest taka swoista pamiątka, po tym wszystkim, co my — fani Gry o Tron — przeżywaliśmy przez te wszystkie sezony.

 

 

 

No i po przeczytaniu Ogień nie zabije smoka, to teraz już na pewno obejrzę ponownie wszystkie sezony serialu (tak, włącznie z tym ostatnim!).

 

~ Arek

 


 

Ogień nie zabije smoka okładka książki

 

Tytuł: Ogień nie zabije smoka: Gra o Tron – oficjalna, nigdy nieopowiedziana historia epickiego serialu
Tytuł oryginalny: Fire Cannot Kill a Dragon: Game of Thrones and the Official Untold Story of the Epic Series
Autor: James Hibberd
Tłumacz: Marcin Mortka
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. (Grupa Foksal)
Data premiery: 12-11-2020
Liczba stron: 528
ISBN: 978-83-280-8442-1

 

Omawiany dzisiaj tytuł można zamówić bezpośrednio ze strony Grupy Wydawniczej FOKSAL:

 

   

 

Birdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: