Obrońcy Ahury Pasowanie – fantasy w klimacie średniowiecza

Już siódmy polski debiut w tym roku. Sam nie wiem dlaczego je lubię 🙂. Czy ten również mi się spodobał? Zapraszam do recenzji książki Mateusza Rogalskiego – Obrońcy Ahury Pasowanie 🙂.

 

O czym jest książka? 

 
Książka opowiada o losach rycerza Arisa Esnaf’ara i jego towarzyszy. Zostają oni zaufanymi ludźmi diuka Ahury Edwarda, który zleca im coraz trudniejsze zadania, co jest nieuniknione, gdy wybucha wojna domowa w Królestwie Górnego Hakonu. Przeżywają w trakcie trwania powieści wiele przygód, w których wielokrotnie narażają swoje życia. Zarysowany został także wątek fantastyczny w postaci miecza otrzymanego przez głównego bohatera – Wilczego Kła. Jak można się domyśleć nie jest on takim do końca zwykłym mieczem 😉.
 
 

Świat

 
 
Świat skonstruowany jest dobrze i przemyślanie. Przywodzi on na myśl czasy średniowiecza i pełen jest rycerzy i dam. Magia jest w nim obecna, ale niezbyt mile widziana. 
 
 

Bohaterowie

 
Głównym bohaterem opowieści jest wspomniany już Aris Esnaf’ar, z którego perspektywy widzimy wszystkie wydarzenia w książce. Jest on znawcą win, których w trakcie powieści pije dużo i zazwyczaj w ciekawym towarzystwie 😉. Nawet go polubiłem, ale nie skradł jakoś mojego czytelniczego serca.  Z pozostałych bohaterów należy wspomnieć o Albercie van de Sark, „Shu” Eleonorze van de Sark oraz Vissenie von Osterlöw. Są oni głównymi towarzyszami Arisa w trakcie jego licznych przygód. Osobiście najbardziej jestem ciekaw Vissena, który nie odkrył jeszcze wszystkich kart, a którego jeden czyn jest niezrozumiały i ciekawi mnie co nim kierowało. Z reszty postaci na wspomnienie zasługują jeszcze Tobiasz, zwany Szydlarzem, który zawsze gdy się pojawiał „kradł show” reszcie postaci oraz Mali, którzy zostają kompanią Arisa i okazują się nieocenionym wsparciem. Spośród nich najbardziej do gustu przypadł mi Bardak – tropiciel z żółtymi oczami. Autor nie wykreował postaci jakoś wspaniale, ale nie przeszkadza to w odbiorze całej powieści, która nastawiona jest na akcję.
 
 

Walki 

 
Walki opisane w książce (a jest ich dużo zapewniam 😉) są napisane dobrze oraz ukazują chaos jaki najczęściej powstaje w ciągu takich walk. 
Aris jest dobrym wojownikiem, którego atutem jest szybkość. Daje to ciekawy efekt gdy ściera się z przeciwnikami polegającymi raczej na sile.
 
 

Minusy 

 
 
Dla mnie osobiście minusami były opisy przyrody, które czasami nużyły i momentami zbyt pędząca akcja. 
 
 
Podsumowując Obrońcy Ahury Pasowanie to książka, która mi się spodobała. Uważam ją za udany debiut, który ma może swoje minusy, ale można przy nim naprawdę miło spędzić czas 🙂.
 
 

 


 
 
 
 
Tytuł: Obrońcy Ahury. Pasowanie.
Autor: Mateusz Rogalski
Wydawca: self-publishing
Data premiery: 16-12-2019
Liczba stron:  436
ISBN: 9788395569807

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + osiemnaście =

Magazyn Hipogryf