O pisaniu bloga: Nie wiem co to pisarski blok!

Blog fantasy Hipogryf.pl - Nie wiem co to pisarski blok

Nie, nie chodzi mi o to, że nie wiem, czym jest blok pisarski, bo to jest temat znany i wspominany przez wiele osób piszących. Bardziej chodzi mi o to, że nie przestaje pisać.

 

 

Czym jest pisarski blok?

 

Blok pisarski jest stanem, w którym autor (czy to pisarz, czy też bloger) traci zdolność do wytwarzania kolejnych tekstów, lub przychodzi mu to z wielki trudem. Pojawia się uczucie niemocy pisarskiej i frustracja, powodowania trudami w wymyślaniu kolejnych akapitów.

 

No to skoro już wiemy co to jest, to teraz mogę powiedzieć, że jako bloger nie ma u mnie miejsca na taką blokadę.

 

Jak sobie radzić z pisarską blokadą?

 

Jeżeli mam jakiś materiał do zrecenzowania, jak na przykład książkę, to siadam i recenzuję. Robię sobie kawę, biorę laptopa na kolana i piszę. Pisze mi się dobrze? To super! Pisze mi się ciężko? No co poradzisz, napisać trzeba, zagryzasz wargi i ciśniesz dalej, przecież nie będziesz się mazać, że nie masz weny.

 

Nie jesteś artystą, nie piszesz pod wpływem uniesienia i jakiegoś nienamacalnego natchnienia. Jesteś rzemieślnikiem, „budujesz” swoją recenzję akapit po akapicie, coś źle brzmi? No to wyrzucasz bez szemrania, piszesz coś innego, zmieniasz, poprawiasz, odkładasz na chwilę, żeby spojrzeć na to za jakiś moment świeżym spojrzeniem. Wywalasz, to co jednak nie pasuje i piszesz dalej, aż w końcu tekst będzie gotowy.

 

Pisarski blok – Co jak nie dam rady pisać dalej?

 

Jeżeli trafię na jakiś ciężki orzech do zgryzienia, palce krwawią, przekleństwa cisną się na usta, no po prostu nie idzie! Wtedy piszę coś innego – siadam przed telewizorem, odpalam Netflixa, znajduje jakiś fajny film i mówię „o tego zrecenzujemy!”. Siedzę tak sobie przed filmem, mam albo laptopa obok, albo notes z długopisem i robię notatki pod recenzję: o czym warto powiedzieć, co mi się nie podoba a co jest plusem. Jest to dla mnie forma relaksu, a jednocześnie jest to dalej pisanie.

 

Ja nie mam pisarskiego bloka. Jak nie mogę już o czymś pisać, to w ramach przerwy piszę o czymś innym, no ale cały czas piszę!

 

 

 

Zapraszam też do innych tekstów z poradami dla blogerów:

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hipogryf.pl