O nas / FAQ

Hej hej Hipogryfy! Witajcie na Hipogryf.pl – stronie domowej darmowego e-zina Magazyn Hipogryf. Postaram się w skrócie opowiedzieć wam o blogu i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

~ Arek

Czym jest Hipogryf.pl?

Hipogryf wystartował 12 sierpnia 2019 roku, jako jednoosobowy blog o fantastyce, prowadzony przeze mnie hobbystycznie, w chwilach wolnych od pracy/nauki. Z miesiąca na miesiąc blog stawał się coraz większy, zaczęły się współprace recenzenckie z autorami książek, jak i wydawnictwami, pojawiły się pierwsze książkowe patronaty, a pod koniec 2020 roku blog był już na tyle duży, że postanowiłem zmienić nieco jego formę. Z jednoosobowego bloga, Hipogryf stał się miejscem, gdzie można publikować swoje recenzje, felietony i przemyślenia na różne fantastyczne tematy. Do ekipy dołączyli Nanaia, Thorvil, Djf, Tyem i Raxus, tym samym utworzyła się oficjalna redakcja Hipogryfa. Rok 2021 przyniósł nie tylko zmiany w redakcji (kilka osób odeszło, pojawili się nowi) ale także w samej formie Hipogryfa. We wrześniu 2021 staliśmy się e-zinem, czyli darmowym magazynem internetowym, odeszliśmy też trochę od fantastyki i piszemy ogólnie o grach, filmach, komiksach i książkach.


Podsumowując: Hipogryf.pl to blog tworzony za darmo i hobbystycznie przez grupę zapaleńców, a Magazyn Hipogryf to jego darmowy miesięcznik wydawany w formie cyfrowej.


F.A.Q

Skąd bierzecie książki do recenzji?

Idziemy do empiku i kupujemy 😉 Co prawda współpracujemy z wydawnictwami i autorami na zasadzie barteru, jednak jest to kropla w morzu recenzji, jakie pojawiają się na Hipogryf.pl


Pozytywna recenzja za książkę?

Nie, nigdy. Nie ma opcji, żebyśmy pisali pozytywne recenzje za otrzymanie darmowej książki. Jeśli wyślesz nam swoją książkę do recenzji i nam się ona podoba, to napiszemy, że nam się podoba. Jeśli jest kiepska, to napiszemy w recenzji, że jest kiepska i czemu tak uważamy. Nie boimy się pisać negatywnych opinii, nawet jeśli autor/wydawnictwo miałoby się na nas obrazić.


Jak szybko publikujecie recenzje?

Najszybciej jak to możliwe 🙂 Chciałbym powiedzieć, że od razu, ale prawda jest taka, że każde z nas ma też prywatne życie, jaki i też po kilka książek / gier „w kolejce” do recenzji. Tym samym trzeba założyć że jeśli dostaniemy książkę np. w styczniu, to jej recenzja pojawi się w marcowym wydaniu.


Czy publikujecie wpisy gościnne?

Zgłaszają się do nas osoby z zapytaniem o teksty gościnne na Hipogryf.pl, pisząc: że chcieliby dodać coś na bloga od siebie, jednak po zapoznaniu się z tekstem okazuje się, że jest to jakiś krótki seo tekst zachęcający do zakupu książki czy innego produktu, jeszcze z chamsko dodanym linkiem dofollow. Więc podchodzimy do tego tematu bardzo ostrożnie.


Właśnie wydaje moją pierwszą książkę fantasy i…

Zarąbiście! Gratulacje i dawaj nam jakieś info o książce / grafiki / cokolwiek. Wrzucimy newsa na bloga 🙂 Nowe książki i nowych autorów trzeba promować, bo im więcej z fantastyki dzieje się na rynku, tym lepiej!


Obejmujecie książki patronatem?

Tak! Bardzo chętnie! Oczywiście, zanim wyrazimy zgodę na patronat, musimy się z daną pozycją zapoznać. Nie ma opcji, żebyśmy patronowali coś, co jest po prostu źle napisane. Tak samo nie ma mowy o patronowaniu książki, która promuje postawy rasistowskie, homofobiczne i tym podobne.


Napisałem książkę i domagam się recenzji

Ok, muszę o tym wspomnieć, bo to dziwne jest i nienormalne dla mnie. Dostajemy czasem maile od autorów, którzy widzieli, że recenzujemy książki fantasy i chcieliby, żebyśmy zrecenzowali ich książkę. Po otrzymaniu odpowiedzi, że jak autor/wydawca podrzuci nam egzemplarz recenzencki, to pojawi się wpis na blogu, nagle autor oświadcza nam, że jego książka jest dostępną DO KUPIENIA i żebyśmy ją sobie kupili i zrecenzowali…

No ale… przecież to Ty się do nas zgłosiłeś?

Po czymś takim nawet nie mam sił odpisywać, a co dopiero czytać książkę autora.


Nie podoba mi się co napisaliście o mojej książce

Życie.

Pilnuję tego, żeby w recenzjach nie było hejtu ani wobec autora, ani wobec jego dzieła. Jeśli jednak autorowi książki nie podoba się:

  • że w recenzji napisaliśmy, że dany wątek nam się nie podobał
  • że nie napisaliśmy jak świetną postacią był cioteczny stryj od strony matki głównego bohatera
  • albo uważa, że powinniśmy napisać jeszcze o tym, o tym i o tym…

to przykro mi, ale nie pójdę do redaktora i nie powiem mu „masz napisać tak i tak, bo autor książki tak chce„.


Z czasem pojawią się kolejne tematy w F.A.Q, zachęcam do zaglądania tutaj od czasu do czasu.

~ Arek

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: