Quo Vadis Heroes of Might and Magic

Seria Heroes of Might and Magic (z HoMM III na czele) jest bardzo bliska mojemu sercu. To była jedna z tych gier, które wprowadziły mnie w świat fantasty, jak i też gier strategicznych. Do tej pory pamiętam wygląd miast w pierwszej części, fabułę drugiej czy po prostu wspaniałość trzeciej, gdzie grało się całą grupą znajomych i tylko zmieniało na fotelu przy jednym komputerze.

Heroes of Might and Magic / Might and Magic: Heroes – umarł król, niech żyje król!

Jednak tamte czasy minęły, seria Heroes of Might and Magic nie jest już rozwijana przez 3DO i New World Computing. Teraz pieczę nad Hirołsami sprawuje Ubisfot, dodatkowo nazwy kolejnych części od 2011 roku zostały przemianowane na Might and Magic: Heroes.

Heroes of Might and Magic III

Na blogu o fantastyce Hipogryf.pl używać będę obu tych nazw, aby jednak nie wprowadzać zamieszania, już wyjaśniam:

  • pisząc Heroes of Might and Magic mam na myśli albo serię jako ogół gier, albo części sprzed ery Ubistoftu,
  • piszą Might and Magic: Heroes chodzi mi właśnie o erę Ubisoftu i nowsze gry.

Po przejęciu marki przez Ubisoftu, dostaliśmy HoMM V wraz z dodatkami, a potem już pod zmienioną nazwą części szóstą i siódmą (obie również z dodatkami). Tym samym od 2016 roku (dodatek Próba Ognia) nie pojawiła się żadna gra z głównej serii.

Patrząc na to, że zaraz mamy 2020 rok, to jest to dla mnie trochę za długa przerwa.

Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie otrzymywaliśmy żadnych gier z serii Heroes. W 2017 roku pojawiła się gra zatytułowana:

Might & Magic Heroes: Era of Chaos

Mobilna gra wydana przez Ubisoft na smartfony z Androidem i iOS. Której akcja fabularna rozgrywa się w świecie Enroth, czyli tym samym, który znamy z pierwszych części oryginalnej serii.

W tym świecie przyjdzie nam poznać historie takich postaci jak:

  • Królowa Katarzyna Gryphonheart
  • Gelu
  • Sandro
  • Solmyr

Czyli praktycznie sama śmietanka z HoMM III.

Do tego w grze wykorzystano ścieżkę dźwiękową z trzeciej części, więc już na starcie czujemy się jak w domu. Powiem szczerze, że przez pierwsze chwile byłem naprawdę podjarany tym tytułem, bo nostalgia uderza naprawdę mocno.

To jednak zaledwie wstęp, mały strzępek pozytywnych informacji, tak aby rozbudzić Twoją ciekawość, teraz przejdźmy czym naprawdę jest widoczny na screenshotach tytuł.

Era of Chaos jest grą mobilną, ze wszystkim wadami tego gatunku

Mamy tutaj tytuł, który próbuje grać na nostalgii nazywając się Heroes, mamy też oprawę graficzną podobną do Might & Magic: Clash of Heroes, co mi się osobiście bardzo podobało, jednak zapewne znajdzie się wielu, którzy powiedzą, że wygląda jak każda mobilna gra fantasy z Chin.

No i za bardzo nie mam się co spierać, bo tak faktycznie wygląda.Na dodatek złego:

  • mamy system energii,
  • mamy walutę premium, czyli wszędobylskie diamenty,
  • jednostki nie giną i zdobywamy je z losowania za specjalne klucze,
  • możemy je levelować podbijając im gwiazdki jak w prawie każdej karcianej / strategicznej grze fantasy na smartfony.

Dodatkowo zabrano nam to, co było najlepszej w głównych grach, rozbudowa królestwa tutaj praktycznie nie istnieje. Nasze królestwo rozwija się samo, wraz z kolejnym poziomem mamy kolejne elementy odblokowywane. Jednak nie służą one do rekrutacji jednostek, a np. do chodzenia na rajdy czy walki z innymi graczami na specjalnie przygotowanej do tego arenie.

Mimo wszystko postanowiłem dać szansę Might & Magic Heroes: Era of Chaos i nawet jeśli nie jest to gra, w którą gram codziennie (KOTOR na Androida wymiata), to od czasu do czasu wykilkam dostępną w grze energię.

Czy gry mobilne to przyszłość?

Twórcy gier widzą, że gracze mobilni chętnie sięgają do swoich portfeli, że system mikropłatności i energii przynosi realne zyski, więc nie ma co się dziwić, że coraz więcej z nich chce ugryźć trochę z tego tortu.

Nawet jeżeli mi się to nie podoba, to muszę przyznać, że gry mobilne zdobywają coraz silniejszą pozycję. Patrząc nawet po sobie i ilości godzin spędzonych na graniu przed komputerem a graniu przed smartfonem, ten drugi wygrywa. Głównie dlatego, że mam coraz mniej czasu w dorosłym życiu, więc dużo łatwiej mi zagrać pół godziny na telefonie czekając na coś, niż odpalać kompa, by za chwile musieć go wyłączyć.

Zapewne jeszcze wielu wydawców zdecyduje się na ten krok i możliwe, że niedługo zobaczymy nasze ukochane serie jako gry mobilne. W sumie tak już było z boomem na gry przeglądarkowe, szczególnie strategie gdzie było Might and Magic: Heroes Kingdoms czy przeglądarkowi Settlersi i Anno.

Stąd też moje pytanie, zadane już w tytule tego tekstu:

Quo Vadis Heroes of Might and Magic?

Dokąd zmierzasz moja ukochana serio fantasy? Czy nigdy nie doczekamy się części ósmej, czy może — zważając na obecny stan rzeczy — lepiej, żeby nigdy nie została wydana?1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − dziesięć =

Magazyn Hipogryf