Nocturne – klimat starego horroru wylewa się z ekranu

Hej horrorowe Hipogryfy! Dawno nie było tutaj nic związanego z horrorem ani grami na PC, więc teraz 2w1, czyli Nocturne! Klimatyczny survival-horror wyprodukowany przez Terminal Realisty na pecety w 1999 roku. Zasiądźmy więc do kompa, odpalmy Nocturne i przyjmijmy kolejne zlecenie od Spook-House!

 

 

Nocturne – Spook-House i jego bohaterowie

 

Spook-House czy jak kto woli Domestic Super-Natural Defense and Research League – to tajna organizacja, powołana aby rozpoznawać i neutralizować niebezpieczeństwa ze strony istot nadprzyrodzonych, takich jak Wilkołaki, Wampiry czy Zombie. Oczywiście wszystko w taki sposób, żeby zwykli ludzie wiedzieli o organizacji jak najmniej, podobnie zresztą jak o istotach nadprzyrodzonych i zjawiskach paranormalnych.

 

 

Jest to też dom dla The Stranger (Nieznajomy), enigmatycznego jegomościa, w szarym prochowym płaszczu i okularach, który to jest bohaterem gry Nocturne.

 

 

Sterując poczynaniami Nieznajomego, przyjdzie nam wykonać 4 różne misje dla organizacji Spook-House, polegające na zmierzeniu się czy to z Wampirami, Wilkołakami, Zombie czy innymi istotami z horrorów. Żeby było ciekawiej, organizacja da nam do pomocy różnych towarzyszy – czy to pół wampirzycę, czarownika voodoo, zmartwychwstałego mafiozo, czy postać przypominającą potwora Frankensteina.

 

 

Grafika i sterowanie jak na 1999 rok przystało

 

Graficznie jest szaro, kanciasto i dość ubogo w detale podczas gameplay (w końcu to 1999 rok a gra wygląda jak pierwsze horrory z PSX), co może być dla niektórych problemem. Na przykład klucz leżący na ziemi jest tego samego koloru co ziemia i trzeba się porządnie przyjrzeć, aby go zobaczyć. Jednak jak już wspomniałem wcześniej – tytuł dalej trzyma klimat! Nocturne dużo zawdzięcza wykorzystaniu realnych fotografii (przerobionych oczywiście) i różnych wstawek ze statycznymi obrazami, które co prawda odcinają się od oprawy 3D gry (jak np. grupowe zdjęcie założycieli Spook-House), jednak pasują tam klimatycznie. No i samo intro do gry do tej pory jest dla mnie świetnie zrobione.

 

 

Gra się niesamowicie zestarzała pod względem sterowania. Jest toporne i z początku ciężko do niego przywyknąć, podobnie jak do kamery w grze, która co chwila skacze z jednego rzutu na drugi. Jeżeli graliście wcześniej w Silent Hilla i Resident Evil na pierwsze PlayStation, to powinniście w miarę szybko się tutaj odnaleźć, jednak jeżeli jesteście z pokolenia Microsoft Xbox 360, Sony PlayStation 3 czy gier komputerowych wydawanych po… powiedzmy 2005 roku – to możecie potrzebować dłuższej chwili, żeby ogarnąć co tu się dzieje.

 

 

Nocturne – podsumowanie gry – czy warto?

 

Czy w 2020 roku, warto zagrać w horror z 1999? Który nie dość, że gryzie się z Windows 10 (wywalanie do pulpitu i długie ładowanie lokacji), to jeszcze znacząco odbiega zarówno oprawą wizualną, jak i rozgrywką od obecnych produkcji?

 

ZDECYDOWANIE TAK!

 

Z Nocturne jest jak ze starymi czarnobiałymi horrorami. Niby filmy, które wychodzą teraz do kin, są kolorowe i w 4K czy 3D, to jednak ludzi ciągnie do tych starszych, bo są po prostu dobre. Podobnie jest tutaj, gra jest stara, sterowanie słabe, kamera wkurza, ale historia, świat przedstawiony, bohaterowie i cała ta otoczka organizacji Spook-House, sprawiają, że ten tytuł jest naprawdę ciekawy i warty ogrania.

 

Plusy:

+ klimat
+ świat gry
+ The Stranger i jego towarzysze

Minusy:

sterowanie
kamera
problemy z współczesnymi systemami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 5 =

Magazyn Hipogryf