Lęk przed Halloween? Co to jest Samhainophobia / Samainofobia

Boisz się nadchodzącego Halloween? Nie bawi Cię dekorowanie mieszkania w dynie i nietoperze, a opowieści o duchach i upiorach napełniają Cię strachem? Możesz mieć Samainofobie!

 

 

Co to jest Samainofobia?

 

Samainofobia (eng. Samhainophobia) to właśnie lęk przed świętem Halloween. Może to z początku brzmieć zabawnie, bo w końcu chodzi o strach przed Halloween, które wielu z nas kojarzy się z żartami i słodyczami, jednak trzeba pamiętać, że skomercjalizowana wersje obecnego Halloween, nie ma już za wiele wspólnego z oryginałem, w którym przecież chodziło o zmarłych.

 

Np. ludzie przebierali się za trupy i duch by zmarli, którzy w noc Halloween wracają do świata żywych, nie porwali ich ze sobą.

 

Tak, kiedyś to nie było takie radosne święto, jak teraz.

 

Jak może dojść do Samainofobii

 

Ok, nie jestem terapeutą od fobii i nie bierzcie mnie tutaj za żaden autorytet, ale przeszukując odmęty internetu, znalazłem kilka ciekawostek na ten temat.

 

Samhainophobia może być powiązana z Arachnofobią — dzieciak z arachnofobią idzie zbierać słodycze na Halloween, a tu wszędzie sztuczne pająki, pajęczyny. Nie do końca musi to być przyjemne przeżycie.

 

No a dorzućmy do tego fakt, że jest ciemno, chodzi się po domach obcych ludzi (szczególnie w USA), a nawet jak taki mały brzdąc dostanie ataku paniki, to co zrobią rodzice? Bardzo możliwe, że będzie śmiech, że “ohohoho mały Brajanek popłakał się ze strachu, nagrajmy filmik i wrzućmy na Instagrama / Facebooka / Twittera / TikToka”. No i trauma gotowa.

 

Podobnie z tym, że od najmłodszych lat wbijamy dziecku do głowy, że: “nie bierz słodyczy od obcych”, a potem nadchodzi Halloween i nagle “idź do domu obcego, bo daje Ci cukierki”. Może jednak warto zaczekać, jak nasz bąbelek zacznie bardziej ogarniać świat i dopiero potem wrzucić go w wir cukierkowego polowania? (kurde, zaczynam gadać jak jakiś rodzić na blogu parentingowym… muszę przestać).

 

Nie mówię, że Halloween nie jest fajne

 

Wręcz uważam to święto za jedno za niesamowicie ciekawe i z przyjemnością poznaję fakty o nim. No a właśnie Samhainophobia jest jednym z takich faktów. Po więcej ciekawostek o Halloween zapraszam do śledzenia bloga o fantastyce Hipogryf.pl!

 

Przy okazji podrzucam kilka ciekawych tekstów:

 

Skąd się wzięło święto Halloween?

Paraskewidekatriafobia — lęk przed piątkiem 13 i Zakon Templariuszy

Muzyka dla duchów – po ciężkim dniu w życiu

Darmowy poradnik jak pisać bloga i nie zwariować!

 

Źródło: https://www.fearof.net/fear-of-halloween-phobia-samhainophobia/

 

~ Arek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 8 =

Magazyn Hipogryf