Kosmos to nie jest miejsce dla poważnych ludzi

Hej hej gwiezdne Hipogryfy! Dzisiaj opowiem wam o książce „Kosmos to nie jest miejsce dla poważnych ludzi” autorstwa Łukasza Motulewicza i wydanej przez wydawnictwo Nowoczesne. Jest to swoisty zbiór luźno ze sobą powiązanych opowiadań o życiu i przygodach kosmicznego kulturoznawcy Hugo House!

Co nam zdradza okładka książki?

Hugo House to facet twardo stąpający i po Ziemi, i po obcych planetach. Z zawodu kulturoznawca, zatrudniony w jednej z super ważnych rządowych instytucji, regularnie odwiedza odległe galaktyki, badając obyczaje zamieszkujących tam cywilizacji. Układ Słoneczny to li jedynie cząstka kosmosu, a wszak warto żyć w zgodzie z obcymi, zwłaszcza gdy ich zachowania niekoniecznie zdają się osobliwe, a wręcz przeciwnie – przywodzą na myśl coś, co dobrze znamy.
„Kosmos to nie miejsce dla poważnych ludzi” to zbiór opowiadań o wyjątkowym naukowcu, którego przygody wprawią Was w dobry humor i pobudzą neurony do wzmożonej pracy mózgu, zwanej refleksją.

A jak to faktycznie jest?

Fajnie, tak po prostu fajnie. Widać ,że Łukasz Motulewicz jeszcze nie jest rozpisanym autorem i są to jego początki, więc napięcie aż tak bardzo nie trzyma a nadchodzące zwroty akcji widać już z daleka, za to same pomysły są naprawdę ciekawe. Mamy przeróżne planety, z przeróżnymi rasami je zamieszkującymi i ich dziwacznymi cechami / zwyczajami.

Jak mi się czytało Kosmos to nie jest miejsce dla poważnych ludzi?

Szybko i bezboleśnie. Jakoś nie jestem z tych, co szukają dziury w całym i jak mi coś nie pasowało, to nie zarywałem rąk i nie krzyczałem, że łopanie czytać się nie da! Tylko jechałem dalej i brałem jedno opowiadanie za drugim. Fajnie, że można to czytać w dość losowej kolejności, fajnie do tego można sobie brać raz na jakiś czas jedno czy dwa opowiadania, albo usiąść i przeczytać wszystko w jeden wieczór (ja tak właśnie zrobiłem).

Uważam, że autor ma fajne pomysł, ale nad warsztatem trzeba by tutaj jednak jeszcze popracować, bo większość opowiadań jest pisana na zasadzie: odkrywamy nową planetę – lecimy tam – jest jakaś lipa – zabieramy się stamtąd jak najszybciej. Przez co, nawet jeśli lekko się je czyta, to mało się z nich zapamiętuje i są raczej taką lekką lekturą w przerwie między poważnymi seriami.

Ilustracje bardziej straszą niż pomagają, ale to już kwestia gustu, w lokalnych gazetach widziałem gorsze a przechodziły 😉


Tytuł: Kosmos to nie jest miejsce dla poważnych ludzi
Autor: Łukasz Motulewicz
Wydawca: NowoCzesne
Data premiery: 28-05-2021
Liczba stron: 119
ISBN: 9788366533240

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − 10 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: