Komiksy na podstawie gier – moje osobiste TOP 5

Dzisiaj tematem tekstu będą komiksy i gry, a dokładniej mówiąc to komiksy na podstawie gier. Macie czasem tak, że klimat jakiejś gry, jej świat i bohaterowie, wciągną was na, tyle że nawet po zakończeniu nadal siedzicie w tych tematach? Rozpamiętujecie wydarzenia albo ogólnie nadal czujecie to „coś”, co trzymało was podczas kolejnych godzin z padem/myszką w ręku i nie chce puścić?

 

Czasem, kiedy temat nie jest zamknięty, szukamy informacji o kolejnej części, czasem patrzymy na steam’a czy inne w poszukiwaniu modów, które poszerzają uniwersum gry. Czasem nawet nie wiecie, że są też komiksy! Te darmowe, te płatne, robione w ramach promocji gry, czy też, by zarobić jeszcze na jej licencji.

 

Dzisiaj przedstawię wam – 5 komiksów „growych”, które to zapadły mi szczególnie w pamięć.

Ważne – w liście tej nie umieszczam żadnych fanowskich produkcji, tylko oficjalnie komiksy związane z grami czy też wykonane na potrzeby ich promocji. O fanowskich innym razem, bo to zupełnie inny świat 😉

 

Prince of Persia – Stories nad Secrets

 

Krótki komiks internetowy, narysowany przez Penny Arcade i będący swoistą promocją Księcia Persji z 2008 roku. Tak, tego, co dali mu Elike i zginąć nie umiał. Przyznam szczerze – wielbię tę grę, za muzykę, za grafikę, za klimat, za to, że wzięli tak genialny zespół, jakim jest Sigur Rós, czy też świetną piosenkarkę, jaką jest Sia, do promowania tego tytułu.

 

Prince of Persia Stories and Secrets okładka komiksu

 

Po przejściu gry nadal byłem do niej przywiązany, zwłaszcza iż kończyła się tak, że powinna powstać kontynuacja, jednak jak wiadomo – dostaliśmy tylko epilog, który nic nie wyjaśniał i poboczną grę na Nintendo DS. Szukając jakichkolwiek informacji, natknąłem się na ten komiks, przeczytałem, a potem przeszedłem jeszcze raz grę.
Od razu mówię – jest krótki, mało wnosi do fabuły, w sumie to do czegokolwiek mało wnosi. Jednak to nie jest lista najlepszych komiksów, jakie wyszły, to taka moja lista guilty pleasure.

 

Prince of Persia Stories and Secrets postać Łowcy walczącego z tygrysem

 

Komiks opowiada o Łowcy, jednym z głównych przeciwników, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w grze. Dowiemy się, kim Łowca był za życia oraz czemu stał się tym… czym się stał (nie będę tu spoilerował gry). A wszystko to w bardzo pięknej i egzotycznej oprawie wizualnej. To, co mnie urzekło to styl – cały komiks jest przedstawiony w formie bajki, opowiadanej przez matkę swojej córce, którą jest nie kto inny jak właśnie mała Elika.

 

Prince of Persia Stories and Secrets postać młoda Elika słuchająca opowieści

 

prince-of-persia.us.ubi.com/PA/html/

> strona wymaga do działania wtyczki flash, oraz może nie działać z nowszymi przeglądarkami. Firefox i Chrome miały problemy, a na Microsoft Edge działało bez problemu.

Lab Rat

Kolejny darmowy komiks, tym razem stworzony na potrzeby promocji gry Portal 2.

 

Portal 2 Lab Rat okładka komiksu

 

Powiedzmy sobie szczerze – czy Portala komukolwiek trzeba przedstawiać? (jeżeli trzeba to… Przyjacielu, idź i graj! Podziękujesz później). Nie dość, że komiks świetnie narysowany, to jeszcze w takim poschizowanym klimacie, idealnie właśnie pasującym do gry od Valve. Poznamy pewnego naukowca, który uchyli przed nami kilka scen związanych zarówno z GLaDOS i jej eksperymentem z kotem w pudełku, jak i dowiemy się też o śpiącej królewnie – Chell – która to jest główną bohaterką gry.

 

 

Portal 2 Lab Rat strona komiksu z naukowcem

 

http://www.thinkwithportals.com/comic/

 

 

Klonoa: Dream Traveler of Noctis Sol

 

Klonoa! Pamiętacie go? Taki mały Sonico-podobny, z czapką z Pac-manem. Biegał za kryształami, walczył z bossami i krzyczał „wahoo!” jeszcze za czasów pierwszego PlayStation.

 

Klonoa Dream Traveller of Noctis Sol okładka komiksu

 

To nie jest poważny komiks, to nie jest dobry komiks, to jest po prostu skok w przeszłość. Do czasów, kiedy żyło się Mario czy Megamanem. Każdy miał tego swojego ulubionego bohatera z gier, czy to żółtego Pac-Mana, czy też tego niebieskiego jeża co ciągle gubił pierścienie. U mnie jednym z najlepiej wspominanych jest właśnie Klonoa. Nie dość, że przypomina mi czasy, kiedy udawało się chorobę, by nie iść do szkoły i grać przed telewizorem, to jeszcze jest pozytywną postacią, takim PlayStation-owym Mario.

 

Klonoa Dream Traveller of Noctis Sol strona komiksu

 

Autorem komiksu jest Hitoshi Ariga, wydawcą zaś ShiftyLook – który za darmo udostępniał go na swojej stronie do 2014 roku.
Obecnie komiksy można przeczytać pod nowym adresem, gdzie autor strony próbuje zachować je dla przyszłych pokoleń:

 

http://klonoa.the-comic.org/

 

DK – Street Fighter

 

Ok, przechodzimy już do bardziej komercyjnych produkcji, które to niestety nie są też darmowe.

 

DK Street Fighter okładka komiksu

 

Komiks został wydany w Polsce przez Axel Springer Polska, w serii „Dobry Komiks”, skracanej jako „DK”. Seria liczyła 7 tomów i można było ją spokojnie dostać w punktach prasowych za około 5 zł. Niestety, jako że było to w 2004 roku, to teraz pozostaje raczej szukać ich na allegro.

 

DK Street Fighter Ryuu

 

Dobra, przejdźmy do samych komiksów. Seria została stworzona dla uczczenia piętnastolecia istnienia marki Street Fighter. Wiecie, tej jednej z najpopularniejszych bijatyk świata, mającej miliony fanów, kontynuacji, animacji, komiksów, a nawet zabawek. Nie trudno się domyślić, że i ja miałem na tym punkcie hype. Street Fighter był… ba! Nadal jest! Jedną z najlepszych serii bijatyk, w jakie grałem, jest dynamiczny, wymagający, jeżeli chodzi o masterowanie kombosów i idealny do grania z innymi!

 

Jednak jest jeszcze jedna rzecz – postacie! Ryu, Cammy, Chun Li czy Ken i cała reszta ekipy sprawiają, że nie ważne, którego Street Fightera odpalę, od razu czuję się jak w domu. Lata mijają, człowiek się zmienia, dorasta, a ci dalej tu są. W hd, na innych konsolach, już mniej pixelowi, ale to nie ma znaczenia – najważniejsze, że nadal nie dają zapomnieć o tych wszystkich godzinach. spędzonych z padem w ręku.

 

DK Street Fighter Camy

 

Nie powinno też dziwić, że i komiks przypadł mi niesamowicie do gustu, jest świetnie narysowany, daje nam lepszy wgląd w charakter bohaterów i o dziwo, nawet dobrze to wszystko przetłumaczyli.

 

Mirror’s Edge: Exordium

Najświeższy tytuł w tej liście.

 

Pamiętacie Mirror’s Edge? Gra narobiła niezłego szumu, gdy wyszła, zachwycano się oczywiście rozgrywką, ale też i klimatem. O fabule było głośno przez to, że odpowiadała za nią Rhianna Pratchett (córka Terry’ego), niestety jak wiemy, w późniejszych etapach tworzenia gry, historię masakrycznie okrojono, przez co sama autorka się wkurzała.
Teraz z kolei mamy remake o podtytule Catalyst, który niestety dość szybko został zapomniany. Jednak mamy jeszcze komiks! Czyli Mirror’s Edge: Exordium.

 

Mirrors Edge Exordium okładka komiksu

Powiem szczerze, że na początku nie byłem przekonany do tego komiksu. Po prostu nie spodobała mi się ta wersja Faith (główna bohaterka wszystkich Mirror’s Edge), takie pierwsze negatywne wrażenie. Jednak im dalej czytałem, tym bardziej wchodziłem w ten klimat. Może to z powodu długiej przerwy, jaką miałem między grą a komiksem, może czytałem za dużo mang i nie mogłem wrócić do takich produkcji. Jednak z początku nie było zachwytu. Ten przyszedł później. Przyznam szczerze, że szczególnie z powodu oprawy wizualnej.

 

Ten komiks mi się po prostu podoba, pasuje do stylistyki gry, mimo że taki trochę wyblakły. Sceny akcji – cóż, ciężko przedstawić bieganie tak by wyglądało emocjonująco na papierze (chociaż Street Fighterowi się to udało), tutaj dużo lepiej wypadają dialogi, fabuła, wizerunki postaci. Jest to jeden z tych komiksów, które czytasz sobie na spokojnie, jak nigdzie ci się nie chce iść. Jeżeli ktoś jarał się pierwszą częścią Mirror’s Edge a teraz czekał na Catalyst – to niech sięga po Exordium, Faith już na was tam czeka! Jeżeli jednak nie graliście albo nie byliście fanami gry, są lepsze tytuły od tego.

 

Mirrors Edge Exordium postać Faith w komiksie

Niestety komiks jest dostępny po angielsku, w cyfrowej dystrybucji wydawnictwa Dark Horse, z drugiej strony za 2 dolce możemy mieć go już na swoim tablecie.

https://www.darkhorse.com/Comics/27-218/Mirrors-Edge-Exordium-1

 

To wszystkie komiksy na dzisiaj, mam nadzieję, że czytało się przyjemnie, może nawet przekonałem kogoś do zapoznania się z którymś z tych tytułów.

  Birdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: