Harry Potter wycofany ze szkolnej biblioteki za wywoływanie duchów

W Chrześcijańskiej szkole podstawowej St. Edwarda zakazano Harrego Pottera.
Szkoła w amerykańskim stanie Tennessee, posiadała na wyposażeniu swojej biblioteki komplet książek J.K. Rowling o przygodach Harrego Pottera. Moim zdaniem idealna pozycja (patrz nazwa tego bloga), aby zachęcić młodzież do czytania. Jak widać mojego poglądu nie podzielał wielebny Dan Rihill, który uważa, że prezentowana w książkach magia, może być szkodliwa i doprowadzić do wywołania złych duchów.

 

 

 

Słowa księdza o serii Harry Potter

 

“Te książki przedstawiają magię zarówno jako dobro, jak i zło, co nie jest prawdą, w rzeczywistości jest sprytnym oszustwem. Klątwy i zaklęcia użyte w książkach są prawdziwymi przekleństwami i zaklęciami; które czytane przez człowieka ryzykują przywołaniem złych duchów w obecności osoby czytającej tekst” – powiedział pastor Dan Rihill

 

Podobno przed podjęciem tej decyzji wielebny konsultował się z egzorcystami ze Stanów Zjednoczonych i Włoch, co doprowadziło do decyzji o usunięciu tych książek. Rebecca Hammel, kurator szkół diecezji katolickiej w Nashville, powiedziała, że kościół katolicki nie ma oficjalnego stanowiska w książkach o Harrym Potterze. Dodała, że w tej sytuacji pastor szkoły ma ostatnie słowo.

Cały opis sytuacji został szeroko rozpisany na łamach gazety Tennessean.

 

 

Palenie Harrego Pottera w Polsce

 

Trzeba zauważyć, że nie tylko w USA dzieją się takie rzeczy, w kwietniu głośno było o sytuacji w naszym rodzimym Gdańsku, gdzie duchowni spalili przed kościołem min. Książki z serii Harry Potter czy Zmierzch, a nawet produkty z marki Hello Kitty.

 

Z jednej strony rozumiem stanowisko stricte chrześcijańskiej szkoły, z drugiej jednak uważam, że seria Harry Potter to idealny start, aby wciągnąć ludzi w czytanie, czy fantastykę jako taką. Więc mam nadzieję, że te książki, które zostaną wyrzucone z biblioteki szkolnej, trafią do tamtejszej biblioteki publicznej.

Przyznać muszę, że w dziwnych czasach żyjemy, kiedy książki wyrzuca się z bibliotek za pokazywanie magii, a potem idzie szturmem oglądać Meridę Waleczną (gdzie też jest magia) i wszyscy są zadowoleni. Ot, hipokryzja. Przynajmniej w tym wypadku obyło się bez ich palenia.


/foto pixabay.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =

Magazyn Hipogryf