Halloween 2019 — skąd się wzięło święto Halloween?

Halloween — jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt w roku. Praktycznie zaraz obok Gwiazdki. Szczególnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Irlandii.

 

W Polsce również obchodzimy Halloween, ale to święto przybyło do nas dopiero w latach 90-tych, więc jest jeszcze dość młode.

 

Skąd się wzięło święto Halloween? blog Hipogryf.pl

 

Skąd się jednak wzięło Halloween? Jaka jest jego geneza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym wpisie.

 

Początek święta Halloween

 

No i tu jest problem, bo na 100% nie ma pewności, skąd się wzięło Halloween. Co nie znaczy, że nie wiemy zupełnie nic o jego genezie albo nie mamy pewnych poszlak, które do niego prowadzą.

 

Są trzy, najbardziej powielane teorie, które podają jakoby Halloween, pochodziło od dawnych obrzędów i świąt. Wszystkie postarałem się dokładnie opisać poniżej:

 

Rzymskie święto na cześć Pomony

 

Pomona była etruską nimfą (w mitologii greckiej i mitologii rzymskiej bogini niższego rzędu i uosobienie sił przyrody), czczoną jako bogini drzew owocowych, sadów i ogrodów.

 

Festiwal Pomony odbywał się około 1 listopada. Prawdopodobnie podczas tego festiwalu, Rzymianie dziękowali bogom wody i ognia za to, że nie zniszczyli ich plonów. Składano też wtedy ofiary z orzechów i jabłek.

 

Skąd się wzięło święto Halloween? blog Hipogryf.pl

 

Sugeruje się, że ze względu na wieki Rzymian i Celtów mieszkających obok siebie na obszarach, które są obecnie w Anglii, Walii i Francji — aspekty festiwalu Pomony wpłynęły na celtyckie święto Samhain i doprowadziły do powstania nowoczesnego święta Halloween.

 

Wiele tradycji wróżenia na Halloween dotyczy orzechów lub jabłek, jabłkowy cydr jest silnie związany ze świętami w Ameryce Północnej, a wykorzystywanie jabłek jest popularne na imprezach Halloween (chociaż ostatnio dynie przejmują tę rolę).

 

Celtyckie święto Samhain

 

Samhain (koniec lata) to najważniejsze celtyckie święto, związane jest z zakończeniem żniw i roku według kalendarza celtyckiego. Obecnie jest to umownie data między 31 października a 1 listopada.

 

Według celtyckich wierzeń:
Podczas nocy w wigilię Samhain, duchy osób zmarłych w minionym roku, oraz duchy osób jeszcze nienarodzonych — schodziły na ziemię do świata ludzi, szukając żywych, aby zamieszkać w ich ciałach na cały następny rok.

 

Gaszono wtedy wszystkie światła, ogniska, pochodnie czy kaganki. Tak, aby domostwa wyglądały na opuszczone. Co więcej, przed domami stawiano żywność dla duchów. Sami Celtowie zakładali stare i podarte ubrania, upodabniając się do włóczęgów, aby żaden duch ich nie zechciał.

 

Stąd też może pochodzić zwyczaj przebierania się w straszne stroje i częstowania gości słodyczami.

 

Skąd się wzięło święto Halloween? blog Hipogryf.pl

 

Meksykański Dzień Zmarłych – Día de Muertos

 

Obecne Halloween jest najbardziej zbliżone do Meksykańskiego Dnia Zmarłych. W tych dniach (1 i 2 listopada), Meksyk wręcz świętuje. Są to dni, gdzie można mile wspominać zmarłych i spędzone z nimi chwile, a także doceniać życie, które się ma.

 

W przeciwieństwie do np. Wszystkich Świętych odbywających się w Polsce, gdzie klimat jest grobowy (dosłownie i w przenośni), a dla większości jest to czas smutku i zadumy.

 

Meksyk w tym czasie świętuje. Jest muzyka, są słodycze, a nawet i tequila. Pełno wszędzie ozdób z symbolami śmierci. Szkielety, trupie czaszki, trumny.Rzemieślnicy rozstawiają swoje stragany z ręcznie robionymi ozdobami. Muzycy przygrywają gitarowe brzmienia, a całe rodziny wybierają się na cmentarz, by wspólnie wspominać miłe chwile spędzone ze zmarłym.

 

Dzień Zmarłych w meksyku, swoimi barwnymi kolorami, festiwalowym klimatem, spektrum kolorów i dźwięków, przypomina współczesne święto Halloween. W sumie to nie zdziwiłbym się, gdyby komercjalizacja Halloween, czerpała właśnie garściami z Día de Muertos.

 

Straszne i upiorne dynie i lampiony - blog Hipogryf.pl

 

Dlaczego Halloween nazywa się właśnie Halloween, a nie inaczej

 

Pochodzenie nazwy tego święta jest najprawdopodobniej skrótem i uproszczeniem inne nazwy. All Hallow’ E’en.

Ta jest z kolei pierwotną nazwą “All Hallow’s Eve” – czyli niczego innego jak wigilii Wszystkich Świętym.

Tym samym upraszczając i skracając w wymowie Hallow’ E’en, wychodzi nam słyszalne Halloween.

 

Promocje na sklepach z okazji Halloween

 

Halloween ostatnio staje się u nas bardzo komercyjnych świętem. Coraz więcej marketów robi z tego kolejną okazję do ściągnięcia klienta, wymyśla jakieś rabaty, okazje i wyprzedaże.

 

Co nie za bardzo mi się podoba. Chciałbym, żeby to było klimatyczne święto, gdzie ogląda się Horrory, gra w straszne gry i po prostu dobrze bawi, a nie biega po supermarketach.

 

Halloween również świętuje blog Hipogryf.pl!

 

Pod poniższym linkiem, znajdują się wszystkie wpisy z tagiem Halloween, jakie pojawiły się obecnie na blogu. W tym też sporo spooky gier do ogrania 😉

 

Halloween na Hipogryf.pl

 

//źródło zdjęć: pixabay.comBirdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: