Gladiatorzy – Różne spojrzenia na ten sam motyw

Nigdy nie czytałem antologii, ale postanowiłem spróbować wygrać ją w konkursie z dwóch powodów. Pierwszy to tematyka, która sugerowała, że w zbiorze będzie dużo walki. Drugi to wiadomość, że opowiadanie jednego z autorów miało się dziać w świecie, którego klimat polubiłem. Pomyślałem “co mi szkodzi spróbować?” i wygrałem . Tak więc dzięki temu pisze tę recenzję. Czy antologia Gladiatorzy mi się spodobała? Zapraszam do recenzji .
 
 

Kilka słów o zbiorze

 
 
W zbiorze znajduje się 21 opowiadań, z czego 10 zostało stworzonych przez znanych mniej lub bardziej pisarzy, a pozostałych 11 przez debiutantów. Zbiór uważam za dobry i tylko dwa opowiadania były dla mnie mdłe i nijakie. Reszta była dobra, a dwa najlepsze zmusiły mnie do myślenia . Na potrzebę recenzji stworzyłem ranking opowiadań z antologii gladiatorzy i oto moje top 5, które pokrótce opiszę
 
 
 

Top 5

 
 
Na moje top 5 składają się jedno opowiadanie pisarzy i aż cztery debiutantów. Oto top 5 
 
 
 
1. Magdalena Ratajczak “Arena należy do was!”
 
To opowiadanie skupia się na osobach skazanych na karę śmierci, które otrzymują szansę na nagrodę w postaci zmiany wyroku z kary śmierci na dożywocie z możliwością wcześniejszego zwolnienia warunkowego oraz 500 tysięcy dolarów. Główna bohaterka Karen dostaje się do niego i poznając motywację nią kierującą nietrudno jej kibicować. To co wybija to opowiadanie to szokująca (przynajmniej dla mnie ) końcówka.
 
 
2. Wojciech Okrutny “Cybernezis”
 
Opowiadanie to skupia się na nowym stworzonym sztucznie człowieku, który zostaje gladiatorem ku uciesze pozbawionego empatii tłumu. Jest to ponura wizja przyszłości, która nie jest tak całkowicie nierealna i zastanawiam się czy obecnie nie widzimy początków  tworzenia się jej (nie sądziłem, opowiadanie może mnie skłonić do takich myśli ).
 
 
3.Maja Lidia Kossakowska “Na rozkaz cezara”
 
Jedyne opowiadanie w top 5-ciu nienależące do debiutanta. Wizja przyszłości podobna do “Cybernezis”, ale autorka nie skupiła się na tej wizji, a na zagadce kto zabił trzy osoby, których nie powinno dać się zabić w sposób, w jakim to zrobiono. Sama historia jest ciekawa i rozwiązanie zagadki również .
 
 
4. Krzysztof Abramowski “O Lancę Andromedy”
 
To opowiadanie skupia się na turnieju gladiatorów walczących właśnie o tytułową Lancę Andromedy. Nie jest to jednak jedyny wątek opowiadania, ponieważ pojawia się też temat świata poza miastem i ucieczki. Został on jednak potraktowany tak, że mam wrażenie jakby autor szykował jakąś kontynuację w przyszłości. Tak czy tak opowiadanie dobre oraz ciekawe
 
 
5. Michał Stanisław Śmietana “Ostatni Rzymianie”
 
Opowiadanie skupia się na turnieju szermierki w roku 2050. Główny bohater Edmund jest liderem jednych z uczestników, Purpurowych, których głównymi rywalami są Złoci. Końcówka opowiadania to solidny zwrot akcji, który mnie specjalnie nie zdziwił, bo podejrzewałem taki obrót spraw. Myślę, że tutaj też jest szansa na kontynuację gdzieś kiedyś (na co w obu przypadkach liczę ).
 
 
Podsumowując — antologia Gladiatorzy to dobry zbiór dobrych opowiadań, spośród których większość mi się podobała. Polecam .
 
 

 
 
 
 
 
Tytuł: Gladiatorzy
Autorzy: Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki , Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Tomasz Kołodziejczak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Janusz Płonka, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Aleksandra Staniewska, Michał Śmielak, Michał Śmietana
Wydawca: Fabryka Słów
Liczba stron: 760
ISBN: 9788379645619
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 17 =

Magazyn Hipogryf