Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Hej książkowe Hipogryfy! Ostatnio na blogu pojawiła się recenzja książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, gdzie powiedziałem, że mam zamiar zrecenzować wszystkie książki z tej serii, no i miło mi ogłosić – że właśnie czytacie recenzje drugiego tomu, czyli Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa!

 

Felix Net Nika Teoretycznie Możliwa Kantastrofa recenzja blog fantasy

 

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa jest lepsza od Gangu Niewidzialnych Ludzi

 

Już, powiedziałem to na samym początku (mimo że oryginalnie miało być na końcu recenzji), jeśli podobał się wam pierwszy tom przygód Felixa, Neta i Niki, to jest bardzo duża szansa, że drugi tom będziecie czytali z taką samą, albo i wręcz większą przyjemnością.

 

Nadal śledzimy poczynania trójki uczniów Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie, zaś takim swoistym tematem przewodnim tego tomu są nazistowskie eksperymenty z portalami umożliwiającymi podróż w miejscu i czasie.

 

 

Zaskoczeni?

 

To dorzućmy do tego jeszcze czwarty wymiar i alternatywne wizje przyszłości a wyjdzie nam z tego naprawdę ciekawa historia.

 

Historia o tyle ciekawa, że nawet film pełnometrażowy z niej zrobili (o tym w dalszej części recenzji).

 

Fajny pomysł i jeszcze lepsze poprowadzenie historii

 

Teoretycznie możliwą katastrofę czyta się naprawdę dobrze, to jest jedna z tych książek, która niby jest prosta, niby domyślasz się co się stanie, ale kurde czytasz to stronę po stronie, bo tak przyjemnie śledzi się poczynania trójki bohaterów.

 

 

Pomysł z tajemniczymi pierścieniami, znanymi również pod nazwą “Wunrung” i niesamowicie zaawansowanym eksperymentem z czasów drugiej wojny światowej — który to wyprzedzał technologię WW2 wręcz o tysiąclecia (no bo stulecia to jeszcze będzie za mało), zainteresował mnie o wiele bardziej niż tajemniczy gang z pierwszego tomu.

 

Co było dość niezwykłe, bo nigdy nie byłem fanem klimatów WW2. Od zawsze ciągnęło mnie do historii starożytności albo czasów współczesnych, a okres drugowojenny na lekcjach historii był dla mnie katorgą! Stąd też kolejny plus, za zainteresowanie mnie tematem, który jakoś nigdy mnie do siebie nie zachęcił, czy to w szkole, czy to w filmach, albo nawet i w grach.

 

 

Cały pomysł z teleporterami i wymiarami dawał mi trochę taki vibe Doktora Who. Więc jak jesteście fanami tego brytyjskiego serialu o ostatnim Władcy Czasu, to ta książka też powinna wam się spodobać.

 

No i co najważniejsze! Ten główny zły!

 

Ok, ok, był trochę sztampowy i zapewne każde z was mogłoby wymienić jego odpowiednika w jakimś filmie, grze czy innej książce, który miałby podobne cechy i charakter. Jednak nie zmienia to faktu, że był naprawdę udaną postacią. W sumie to nawet chciałbym, żeby dostał trochę więcej ekspozycji, co nieco jeszcze o nim napisano, jakieś backstory większe, cokolwiek. No ale kto wie… patrząc po tym, jak pisane są przygody Felixa, Neta i Niki, nie mogę być pewnym tego, że go gdzieś jeszcze nie zobaczymy 😉

 

 

Nie chcesz czytać? Obejrzyj na Netflixie

 

Wiedzieliście że omawiana dzisiaj książka miała swoją filmową adaptację? Film został nakręcony w 2012 roku, w główne role wcielili się Klaudia Łepkowska (Nika Mickiewicz), Maciej Stolarczyk (Net Bielecki) i Kamil Klier (Felix Polon) a całym film dostępny jest do obejrzenia na Netflixie. Warto rzucić na niego okiem, bo jak na 2012 rok, to wyszło naprawdę spoko. Oczywiście książka i tak lepsza, bo na potrzeby filmu trzeba było historię mocno okroić. Tym samym, jak ktoś widział film, to teraz pora zapoznać się z książką 😉

Przyznam, że kiedy sam oglądałem ten film, ogromnym zaskoczeniem był dla mnie głos Manfreda! Bo tutaj usłyszymy nikogo innego jak Cezarego Pazurę. No, a jeśli pamiętacie moje wspominki, z któregoś z konwentów fantasy, na którym byłem, to zapewne wiecie, że kiedyś “współpracowałem” z Cezarym przy tworzeniu jednej takiej serii do telewizji 😉

Jeśli nigdy nie opowiadałem wam tej historii… albo znacie mnie dopiero z bloga o fantastyce Hipogryf.pl, to kiedyś na pewno ją tutaj opiszę 😀

 

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa — podsumowanie

 

Czy Teoretycznie Możliwa Katastrofa to najlepsza książka w serii, jaką czytałem?
Nie, co prawda jest lepsza od Gangu Niewidzialnych Ludzi, to jednak dalej TOP 1 jest dla mnie Koniec Świata Jaki Znamy. Mimo to, “Katastrofę” oceniam całkiem wysoko i jeśli szukacie młodzieżowej książki science fiction z ciekawą historią, to jak najbardziej warto się zainteresować.

 

Plusy:

+ cały pomysł z Wunrungiem
+ przyszłość

 

Minusy:

za mało złych charakterów!

 

 

Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Seria wydawnicza: Felix, Net i Nika
Data premiery: 01.11.2005
Liczba stron: 536
ISBN: 978836118728-8

 

Książka została mi podesłana do recenzji przez wydawnictwo Powergraph, za co im serdecznie dziękuję, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o serii książek Felix, Net i Nika – to na blogu o fantastyce Hipogryf.pl funkcjonuje specjalny tag, pod którym pojawiać się będą wszystkie teksty powiązane z serią książek o tych niezwykłych nastolatkach.

 

Również zapraszam do zajrzenia na stronę wydawnictwa Powergraph, poświęconą tej serii: https://powergraph.pl/katalog/serie/felix-net-i-nika

 

~ Arek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 14 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: