Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

Hej Hipogryfy! Skończyłem właśnie czytać książkę Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy autorstwa Rafała Kosika i… czemu ja nie sięgnąłem po tę serię wcześniej?! Jeżeli pozostałe książki trzymają taki poziom jak Koniec Świata Jaki Znamy, to będę musiał nadrobić te zaległości! No ale o tym już w recenzji książki, zapraszam!

 

Felix Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy książka

 

Czym jest Felix, Net i Nika

 

Jeśli nie znasz tej trójki to albo nie siedzisz w rodzimych książkach młodzieżowych, albo jesteś stary/stara, albo podobnie jak ja, trochę tego i tego. Moja przygoda z młodzieżówkami zaczęła się od Harrego Pottera i jakoś tak na nim skończyła, potem był Wiedźmin i Jakub Wędrowycz a później to już w ogóle odpłynąłem w światy Forgotten Realms czy uniwersum Warcrafta. Więc dopiero teraz, mając trzydzieści lat na karku i pisząc bloga o fantastyce, sięgnąłem po książkę Rafała Kosika. No i mnie wciągnęło! Jednak zanim to rozwinę, powiedzmy sobie o co w tym chodzi:

 

Felix, Net i Nika to seria młodzieżowych książek będących połączeniem przygodówki i science-fiction, gdzie mamy trójkę bohaterów, tytułowych Felixa, Neta i Nikę – niby przeciętnych nastolatków z Warszawskiego gimnazjum (w najnowszym tomie już z liceum), którzy rozwiążą razem niejedną tajemnicę.

 

Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

 

Co ciekawe, pierwszy tom przygód tej trójki – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, od 2018 roku stał się lekturą szkolną dla szkół podstawowych.

 

Koniec Świata Jaki Znamy

 

Koniec Świata Jaki Znamy to najnowszy tom w całej serii, jednocześnie będący książką, którą można czytać bez potrzeby znajomości poprzednich tomów (chociaż pojawiają się nawiązania, których nie rozumiałem, więc pewnie wrócę do poprzednich części). Felix, Net i Nika trafiają do gimnazjum liceum – po wprowadzeniu reformy (znanej i w naszym świecie), która zlikwidowała gimnazja. Teraz, trójka bohaterów, jako świeżo upieczeni licealiści, muszą poradzić sobie nie tylko z nowymi realiami szkolnymi, własnymi życiowymi dramatami (tutaj wielkie ukłony w stronę postaci Niki), ale i też wręcz końcem świata! Nie ma prądu, tym samym urządzenia zasilane elektrycznie nie działają, jak ktoś ma jeszcze naładowany smartfon to i tak nie działa internet ani GPS, jedzenie w niedziałających lodówkach popsute, szpitale bez działającej aparatury, nawet wody zaczyna brakować. Dosłownie początek jakiejś postapokaliptycznej wizji – no a w tym wszystkim trójka nastolatków – Felix, Net i Nika.

 

 

Felix, Net i Nika a Harry Potter

 

Wiem, że Potterheadzi mnie zjedzą żywcem, ale czytając Koniec Świata Jaki Znamy, ciągle myślałem o książce w ramach: “Hej! To jest taki Harry Potter, ale w Polsce!”. Mimo tego, że to są zupełnie różne serie, to perypetie omawianej dzisiaj trójki, ciągle przynosiły mi na myśl przygody Harrego, Rona i Hermiony z tomów od 1 do 4. Oczywiście mówię to tutaj w pozytywnym sensie, bo zarówno jedno, jaki i drugie trio, okazało się być, naprawdę ciekawie napisanymi bohaterami.

 

Polecane książki młodieżowe fantasy sci-fi

 

Nika Mickiewicz

 

Wielkie brawa za tę postać i dosłownie wszystkie jej wątki. Serio, nie przesadzam. Jeżeli miałbym wymienić, kto mnie najbardziej urzekł w tej książce, to będzie właśnie Nika Mickiewicz. Cały wątek z jej ojcem trzymał mnie w napięciu, no a jej sposób bycia, czy dialogi, naprawdę sprawiają, że wyróżnia się z książkowego tłumu. Ta książka mogłaby się nazywać “Niezwykłe życie Niki Mickiewicz + tych dwóch pozostałych oraz Koniec Świata Jaki Znamy”.

 

Polecane książki młodieżowe fantasy sci-fi

 

Felix, Net i Nika oraz wrażenia z czytania

 

Książka wciąga już od samego początku. Dostajemy ciekawych bohaterów i ciekawe wątki, nie za dużo, żeby nas nie przytłoczyć, ale nie za mało, żeby powiedzieć, że nie było o czym czytać. No i sposób, w jaki wszystko się rozwija i kieruje do wspólnego finału pod koniec książki, zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Nudziło mi się jedynie przy wątku z tym, jak trójka bohaterów trafiła do lasu, a potem ukradła pociąg (tak, takie akcje tam się dzieją), ale poza tym wątkiem, wszystko inne czytałem z żywym zainteresowaniem. Nie wiem, jak jest z poprzednimi tomami – gdzieś na książkowej grupie widziałem wypowiedzi “madki”, że jej dziecko w podstawówce nie chce tego czytać, bo jest kiepskie – ale już dawno nauczyłem się nie sugerować wypowiedziami i recenzjami z facebookowych grup książkowych. Mnie na pewno Koniec Świata Jaki Znamy, zachęcił do poznania całej serii, no i w przyszłości* pojawią się tutaj recenzje pozostałych książek. Jeżeli chodzi o omawiany dzisiaj tytuł, to ja, jak najbardziej go polecam. Jeżeli ja mam trzydzieści lat i zajawiłem się tym jak podczas pierwszego czytania Harrego Pottera, to znaczy, że książka jest dosłownie dla każdego.

 

Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy

 

Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Seria wydawnicza: Felix, Net i Nika
Data premiery: 28 listopada 2018
Liczba stron: 582
ISBN: 978836438484-4

 

 

Dzięki dla ekipy z Wydawnictwa Powergraph za podrzucenie mi tej książki, nie wiedziałem, że jest mi potrzebna do życia, a teraz serio zajawiliście mnie całą serią.

 

*przyszłości pewnie odległej, bo teraz Drizzta Do’Urdena czytam, a to cholerstwo ma od groma tych książek.

 

~Arek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 2 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: