Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Hej książkowe Hipogryfy! Jakiś czas temu na łamach bloga o fantastyce Hipogryf.pl, recenzowałem książkę Rafała Kosika pod tytułem Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy, czyli najnowszy, bo już piętnasty tom serii książek science fiction dla dzieci i młodzieży. No a teraz cofamy się do samego początku i recenzujemy tom pierwszy, czyli właśnie Gang Niewidzialnych Ludzi!

 

Felix Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi recenzja

 

 

Gang Niewidzialnych Ludzi — czyli jak to wszystko się zaczęło

 

Właśnie rozpoczyna się nowy rok szkolny w Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie, zaś pewna trójka pierwszoroczniaków, Felix Polon, Net Bielecki i Nika Mickiewicz jeszcze nie zdają sobie sprawy, że zarówno ta szkoła, jak i oni, dalecy są od określenia słowem “zwyczajni”.

 

Tak, w tej książce nie ma nic zwyczajnego! Czy to roboty skonstruowane przez Felixa, czy sztuczna inteligencja, nad którą pracuje Net, albo też te wszystkie niezwykłe zbiegi okoliczności, które przydarzają się Nice, sprawiają, że żadnego z trójki bohaterów, nie można określić jako “zwyczajnego” nastolatka.

 

No a biorąc pod uwagę, że w szkole podobno straszy, w górach lata ufo a po Warszawie krąży nieuchwytna grupa złodziei zwana Gangiem Niewidzialnych Ludzi, śmiem twierdzić, że świat przedstawiony w tej książce jest naprawdę niezwyczajny 😉

 

Jak możecie zauważyć na zdjęciu, mój pies starał się dobrać do książki…

 

Kiedy ja chodziłem do szkoły to nie było takich lektur!

 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi od 2018 roku jest lekturą obowiązkową szkoły podstawowej. No i trochę zazdroszczę tego obecnym uczniom podstawówki, bo ja wtedy byłem już parę lat po ukończeniu szkoły podstawowej i wspominałem ówczesne lektury jako takie okropnie nudne flaki z olejem. No, a gdybym wtedy miał taki tytuł do przeczytania na języku polskim, to może nie krzywiłbym się tak bardzo za każdym razem, jak nauczycielka zadawała kolejną lekturę do domu.

 

Przez 376 stron jesteśmy świadkami coraz to nowych i niezwykłych przygód trójki bohaterów!

 

 

Jak mi się czytało Gang Niewidzialnych Ludzi?

 

Nadzwyczaj szybko i sprawnie. Rozdziały to częściowo takie osobne historie/przygody, które pod koniec książki łączą się w jeden wspólny wątek. Więc można sobie czytać jeden rozdział co jakiś czas, a można przysiąść i od razu z marszu przeczytać całą książkę.

 

Bardzo podobało mi się to, że autor wstawiał bardzo dużo rzeczy z popkultury! Np. Net czytający Hobbita. No i też ogromny plus za te wszystkie przypisy wyjaśniające czytelnikowi (szczególnie temu młodszemu) co jest czym i kim. Jak w przypadku AI czy takich postaci jak Bill Gates i Linus Torvalds:

 

Za Linusa to już w ogóle gromkie brawa! (użytkowniki starej Mandrivy z tej strony 🙂 )

 

Fajnie, że książka wyjaśnia w taki łopatologiczny sposób: co to jest AI czy GPS, no i też wydaje mi się, że same postaci Felixa — jako takiego majsterkowicza i Neta — jako programisty, mogą zachęcić wielu czytelników zainteresowania się robotami, dronami czy też w przyszłości Arduino i Raspberry Pi. Więc jak jesteś tatą/mamą informatykiem i chcesz wkręcić swoje dziecko w to, co właśnie Ciebie jara, to może warto podrzucić mu tę książkę?

 

 

Dodatkowo wręcz uwielbiam sceny, gdzie autor opisuje jak np. stara baba w supermarkecie otwiera jeden sok, upija łyk żeby sprawdzić jak smakuje, odstawia na półkę, bierze drugi, upija łyk, znowu odstawia, bierze trzeci i robi to samo. Czy też gościa, który na chama parkuje na miejscu dla niepełnosprawnych albo jak ktoś wpycha się w kolejkę do kasy. Każdy z nas na co dzień spotyka się z takim zachowaniem i fajnie, że Rafał Kosik piętnuje to w swojej twórczości i pokazuje, że to nie jest akceptowalne zachowanie, można by wręcz powiedzieć, że:

 

Ta książka pokazuje młodemu czytelnikowi jak nie być dupkiem.

 

Tym samym, ja Felixa Neta i Nikę oraz Gang niewidzialnych Ludzi jak najbardziej polecam. Na pewno jak będę miał syna czy córkę to dam im do czytania zaraz obok Harrego Pottera.

 

 

Chociaż książka może być lekko nieaktualna — została napisana w 2004 roku, a pierwszy smartfon z Androidem (HTC Dream, przyznać się kto go miał!) pojawił się dopiero w 2009 roku. Więc obawiam się, że padnie pytanie: “a czemu nikt tam nie ma smartfona?”

 

Plusy:

+ dużo nawiązań do popkultury
+ barwny i ciekawy świat
+ spora wartość edukacyjna
+ Felixa, Neta i Niki nie da się nie lubić 😉

 

Minusy:

brak, po prostu brak

 

 

Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Seria wydawnicza: Felix, Net i Nika
Data premiery: 06.12.2004
Liczba stron: 376
ISBN: 978836438413-4

 

Dziękuję ekipie z wydawnictwa Powergraph za podesłanie egzemplarza do recenzji i jednocześnie chcę poinformować was — moich czytelników, że na blogu o fantastyce Hipogryf.pl pojawią się recenzje wszystkich książek z serii Felix, Net i Nika.

 

Na stronie jest już recenzja pierwszego tomu (właśnie ją przeczytaliście 😉 ) oraz ostatniego, czyli Koniec Świata Jaki Znamy, a wszystkie przyszłe recenzje, pojawią się na stronie głównej bloga, oraz pod tym tagiem: https://hipogryf.pl/tag/felix-net-i-nika/ więc możecie dodać go sobie do zakładek i co jakiś czas tam zaglądać po nowe recenzje.

 

~ Arek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × dwa =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: