Fantastyczne miejsca i jak je znaleźć: Stary Obóz w Górniczej Dolinie

Fantastyczne miejsca i jak je znaleźć: Stary Obóz w Górniczej Dolinie

23 października 2019 1 przez Birdman

Dziś ponownie wyruszamy Górniczej Doliny!
Na dodatek nie do byle jakiego miejsce, bo dotrzemy do samego Starego Obozu. Jednej z największych i najbogatszych fortyfikacji znajdujących się na terenie kolonii karnej. Obóz znajduje się praktycznie w samym centrum doliny i jest jedną z najważniejszych lokalizacji w pierwszej części przygód Bezimiennego z serii Gothic.

 

Stary Obóz w Górniczej Dolinie Gothic blog Hipogryf.pl

 

Historia Starego Obozu z Górniczej Doliny

 

Miejsce to zmieniało się z czasem a bezpośredni wpływ miały na to wydarzenia z gier Gothic. Jednak to jest seria wpisów Fantastyczne miejsca i jak je znaleźć, a nie seria wpisów Gothic (ta będzie za jakiś czas), więc tutaj skupimy się bardziej na samym miejscu. Niż na grze, w jakiej występuje.

 

Stary Obóz przed powstaniem bariery:

 

Oryginalnie był to zamek, miejsce stacjonowania królewskiej gwardii, która miała za zadanie sprawować pieczę nad skazańcami wydobywającymi magiczną rudę. Rycerze pilnowali zarówno górników-skazańców, jak i doglądali wymiany handlowej na linii Górnicza Dolina — Królestwo.

 

Stary Obóz po utworzeniu magicznej bariery:

 

Gdy magowie zawiedli i większa część Górniczej Doliny została objęta magiczną barierą, która zabijała każdego, kto chciał ją opuścić, wybuchł bunt. W bardzo krótkim czasie skazańcy przejęli kontrolę nad zamkiem, wybijając królewską armię i tworząc Stary Obóz.

 

Jednak dużo się nie zmieniło. Obozem rządził Gomez i jego banda zbirów, magowie ognia jako jedyni otrzymali wyjątkowe traktowanie, a reszta skazańców i tak musiała harować w kopalni, aby zarobić trochę rudy (będącej tamtejszą walutą).

 

Gomez handlował rudą z królem, dzięki czemu w zamian za magiczny surowiec, otrzymywali inne dobra.

 

Zamek dalej pozostawał centrum Starego Obozu. W zewnętrznym pierścieniu jednak zaczęto budować coraz więcej prostych drewnianych chat, aby pracownicy kopalni mieli gdzie mieszkać. Pojawił się prowizoryczny rynek czy nawet ubogi kowal (wewnętrzny pierścień miał swojego własnego).

 

Grupy społeczne w Starym Obozie:

 

Kopacze

Najpopularniejszymi mieszkańcami obozu są tak zwani kopacze. Najniższa klasa społeczna, spędzają całe dnie w kopalni, by wrócić i przepić zarobioną rudę. Ciągle zastraszani przez strażników, którzy domagają się haraczu za ochronę.

 

Cienie

Skazańcy, którzy wykazali się jakimiś umiejętnościami i przydatnością. Często to złodzieje czy myśliwy, chłopcy na posyłki, czyli po prostu ludzie pilnujący kopaczy w kopalni.

 

Strażnicy

Ciężkozbrojni ludzie Gomeza. Doglądają bezpieczeństwa i spokoju w obozie (chyba że sami zaczną burdy), jako nieliczni mają dostęp do wewnętrznego pierścienia. Pilnują transportów, kopaczy i cieni, a jak trzeba, to idą walczyć z innymi obozami.

 

Magnaci

Gomez, Kruk, Bartholo, Arto i Blizna. Najważniejsze i najbardziej wpływowe osoby w Starym Obozie. To oni tutaj rządzą i ich trzeba się słuchać, a jak nie, to kończy się z mieczem w brzuchu.

 

Magowie Ognia

Pośrednio odpowiedzialni za wypadek przy tworzeniu magicznej bariery. Współpracują z Gomezem i magnatami, dzięki czemu mają immunitet w Obozie. Spędzają dnie na studiowaniu magii i samej Górniczej Doliny. W szczególności młody mag imieniem Milten, który bardziej woli szukać magicznie nasyconych miejsc niż siedzieć w siedzibie magów (co w pewnym momencie uratowało mu życie).Stary Obóz po upadku magicznej bariery:

 

Stary Obóz stoi w ruinie. Zewnętrzny pierścień został praktycznie doszczętnie zniszczony przez ataki smoków. Paladyni, którzy przybyli na miejsce i założyli tam posterunek, zostali przyparci do muru i cały czas bronią się w zamku przed ciągłymi atakami armii orków.

 

Miejsce jest wręcz martwe. Istnieje praktycznie tylko jako punkt na mapie i tymczasowe schronienie dla Paladynów i Łowców Smoków. Bramy są zabarykadowane, jedyna opcja, aby dostać się do ruin zamku, to przekraść się po orkowym taranie, który na stałe został wbity w mury konstrukcji.

 

Otoczenie

 

Z jednej strony zamku rozciąga się pasmo gór, w raz z należącą do Gomeza kopalnią. Z drugiej strony mamy las pełen wilków i bardziej niebezpiecznych stworzeń, a do tego jeszcze płynie tutaj rzeka przyciągająca inne potwory z mokradeł.

 

Okolica wokół Starego Obozu do bezpiecznych nie należy, nawet tereny najbliższe murom pełne są kretoszczurów i ścierwojadów. No a w późniejszym czasie jeszcze oblężona przez oddziały orków. Wędrowanie po okolicach obozu, szczególnie w nocy, to pewna śmierć. Miecz, łuk czy też pochodnia i prowiant, to rzeczy niezbędne, jeżeli chcemy iść gdzie indziej niż do kopalni i z powrotem.

 

Stary Obóz – miejsce dobre do sesji RPG?

 

Jeżeli ktoś szuka pomysł na nowe miejsce do swojej kampanii, to może właśnie coś podobnego do Starego Obozu? W końcu po to jest ta seria. Fantastyczne Miejsca i jak je znaleźć to wpisy nie tylko o ciekawych fantastycznych miejscach. To też kopalnia inspiracji dla Mistrzów Gry szukających czegoś nowego do swoich sesji RPG.

 

To by było dzisiaj na tyle, jeżeli chodzi o Stary Obóz z Uniwersum Gothic. Oczywiście jest też pełno modyfikacji do tej gry, które przebudowują to miejsce czy nadają mu innego znaczenia. To jednak już w osobnym wpisie.

 

> Pozostałe wpisy z serii Fantastyczne miejsca i jak je znaleźć <