Dziedzictwo krwi – korona mądrego człowieka

Księżniczka koronna Cyrilii, Anastazja Jekaterina Michajłowna, żyje w świecie jedwabi i ptasiego mleczka. Otoczona kochającymi ludźmi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta beztroska to jedynie fasada oddzielająca ją od prawdy. Budzące się powinowactwo burzy jej idealny świat. Atłasowe poduszki zamienia na kamienne ściany lochu, rodzinną troskę na samotność i strach. Anastazja jest przerażona tym, co krąży w jej żyłach, a najgorsze dopiero przed nią…

Księżniczka zostaje oskarżona o morderstwo swojego ojca i zmuszona jest współpracować z Ramsonem Złotoustym, największym kanciarzem Cyrilii. Wkracza w świat pełen brudu i wyzysku, między ludzi takich jak ona – powinowatych. Ich życie jest warte mniej, niż pudełko czekoladek, które w pałacu Ana dostawała na kiwnięcie palcem. Czy jej ukochany ojciec wiedział, co działo się w jego królestwie? Czy jej brat wie? Co zrobić ma ona, gdy Cyrilia odsłoniła przed nią swoje prawdziwe oblicze?

This is kind of magic

Amèlie Wen Zhao stworzyła nowy mechanizm, na którego zasadzie działa magia w Dziedzictwie Krwi. Powinowactwo pozwala na kontrolowanie danego żywiołu, emocji lub tkanki, takiej jak na przykład mięśnie lub jak w przypadku Any – krew. Pierwszy tom pokazuje, jak różnorodne jest to środowisko, ale przede wszystkim skupia się na społeczności ludzi o tych wyjątkowych umiejętnościach. W Cyrilii powinowaci traktowani są jako tania siła robocza lub rozrywka, są dyskryminowani i wykluczani. Prowadzi to oczywiście do konfliktów, a w końcu do rozłamu, w którego środku nagle Ana musi podjąć decyzję, po czyjej stronie stanąć.

Ana i Ramson są parą głównych bohaterów Dziedzictwa Krwi. Ona, klasyczna księżniczka, która upadła na dno, on – bandyta o dobrym serduszku. Ale nie ma co się od razu boczyć, że to już było! Konwencjonalny charakter tych postaci jest przyprawiony indywidualnymi cechami nadającymi im smaku. W miarę rozwoju fabuły Ana dostrzega swoją naiwność i kwestionuje wszystko to, w co do tej pory wierzyła. Ramson ma ważny powód, by zwracać się ku przestępczości, a jego motywacja nie zmienia się dzięki trzepotaniu rzęs ładnej dziewczyny. Owszem, miejscami są oni irytująco wyidealizowani, ale, jakby na własną obronę, autorka lubi brutalnie sprowadzać na ziemię swoich bohaterów.

Kraj piękny, tylko ludzie…

Każdy kolejny rozdział to ciąg akcji i przygód, nowe wątki wynikają z poprzednich i łączą się w jedną wielką całość. Cyrilia to kraina inspirowana carską Rosją, gdzie surowe piękno przyrody łączy się z przepysznym złotem i marmurem pałaców arystokracji. Kraj, w którym egzotyczny kwiat jest droższy, niż życie powinowatego. Bogacze mają kieszenie pełne argumentów, podczas gdy biedota skazana jest na niewolnictwo lub śmierć z głodu. W cieniu prawa błysk monet jest wartością nadrzędną. Dziedzictwo Krwi nie wyzbyło się części bolączek literatury dla młodzieży, ale rekompensuje je sprawnie zbudowany, dojrzały świat pełen korupcji, klasizmu i wyzysku.Ana dosłownie poznaje znaczenie słów utopia i dystopia, ale autorka bardzo subtelnie posługuje się krytyką – w świecie Dziedzictwa Krwi nic nie jest oczywiste. Dobrzy są źli, źli są dobrzy, dobre motywacje służą złym celom i odwrotnie. Ile bohaterów, tyle wątków i pobudek to działania. Cały świat, choć skuty śnieżną bielą, mieni się wszelkimi odcieniami szarości. Ramson i Ana stoją w oku cyklonu wydarzeń, które wstrząsają Cyrilią i muszą na własnej skórze przekonać się, czy są w stanie znieść prawdę.Surowy klimat w otoczce z klasycznej rosyjskiej kultury to prawdziwy powiew świeżości w literaturze. Nie da się nie zauważyć, że autorka inspirowała się losami imienniczki swojej bohaterki. Historia Anastazji Romanowej, dziś nieco przykurzona i zapomniana, dała wspaniałe podwaliny pod Dziedzictwo Krwi.

Jak wytrzymać do drugiego tomu, gdy niedawno była premiera pierwszego?

Egzemplarz recenzencki dostarczył Dom Wydawniczy REBIS.


Tytuł: Dziedzictwo Krwi
Autor: Amelie Wen Zhao
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Data premiery: 29-06-2021
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-8188-299-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: