DualSense – co wiemy o nowym padzie do PlayStation 5?

DualSense – co wiemy o nowym padzie do PlayStation 5?

14 kwietnia 2020 1 przez Birdman

Sony pokazało rendery DualSense – nowego kontrolera do nadchodzącej konsoli PlayStation 5! Tym samym internet, a w szczególności youtube, zalała fala materiałów typu „Pad do PS5 pierwsze wrażenia” albo „kontroler do PS5 reakcja!!!” i inne badziewia. No a gdzie konkrety? Wygląd najmniej mnie obchodzi, a najbardziej to, czym ma się wyróżniać. Dlatego w tym wpisie, przygotowałem takie podsumowanie, co wiemy o nowym padzie do PS5.

DualSense PlayStation 5 Hipogryf.pl

 

DualSense, a nie DualShock 5

 

Nowy pad nazywać się będzie DualSense, a nie tak jak wszyscy obstawiali DualShock 5. Czy pokierowane jest to tym, że Sony chce jasno pokazać, że to jest nowy pad, coś innego, nowa seria i za jakiś czas zobaczymy np. DualSense 2? Czy też po prostu ładna zmiana nazwy, żeby jeszcze większy hype się zrobił? To okaże się dopiero z czasem. Póki co, wiadomo tyle, że jak ktoś chce googlować nowego pada, to żeby wpisywał DualSesne, a nie DualShock.

 

DualSense – haptyczne wibracje i adaptacyjne triggery

 

Ok, ok, ładne mądre nazwy, ale tutaj miało być prosto i w skrócie, więc po prostu, powiem o co chodzi.

 

Mianowicie, programiści tworzący daną grę, będą mieli możliwość wpływać na zachowanie kontrolera DualSense. Chodzi nie tylko o to, że zawibruje w tym albo tym etapie gry i tyle, a bardziej o całość odczuć. Np. w zależności od terenu, na jakim znajdzie się postać (dla przykładu woda albo piasek), triggery zaczną ciężej chodzić i stawiać opór przy ich wciskaniu. Ma to sprawić, że będzie jeszcze większa imersja gracza z grami na PlayStation 5.

 

Pytanie tylko, jak przyjmie się to wśród samych programistów. Obstawiam, że Square Enix i inne studia będące blisko PlayStation, będą chciały umieścić to w każdej grze. Jednak pamiętam początki Nintendo DS, gdzie np. trzeba było dmuchać do mikrofonu, żeby gra coś zrobiła albo inne zagrywki właśnie z mikrofonem czy ekranem dotykowym, było to fajne na początku sprzedaży konsoli i tworzenia pod nią gier, a potem wszystkim się nie chciało tego programować i ludzie jakoś zapomnieli o tej funkcji. Mam nadzieję, że tutaj tak nie będzie.

 

DualSense i lepszy akumulator

 

No a to już całkiem dobra nowina. Co prawda nigdzie nie jest podane, ile ma wytrzymać bateria w kontrolerze. Jednak ma być ona udoskonalona względem Dualshock 4, dając jeszcze więcej godzin pracy na jednym ładowaniu.

 

DualSense – przycisk share to teraz create

 

Przycisk share został przemianowany na create i ma oferować jeszcze więcej funkcji, które pozwolą nam dzielić się osiągnięciami czy fajnymi momentami z gier na PlayStation 5. Na razie nie jest podane, co ten guziczek będzie dokładnie robił, a ja nie chcę wróżyć tutaj z fusów, więc wiadomo tyle, że ma robić coś fajnego 😉