DualSense – co wiemy o nowym padzie do PlayStation 5?

Sony pokazało rendery DualSense – nowego kontrolera do nadchodzącej konsoli PlayStation 5! Tym samym internet, a w szczególności youtube, zalała fala materiałów typu „Pad do PS5 pierwsze wrażenia” albo „kontroler do PS5 reakcja!!!” i inne badziewia. No a gdzie konkrety? Wygląd najmniej mnie obchodzi, a najbardziej to, czym ma się wyróżniać. Dlatego w tym wpisie, przygotowałem takie podsumowanie, co wiemy o nowym padzie do PS5.

DualSense PlayStation 5 Hipogryf.pl

 

DualSense, a nie DualShock 5

 

Nowy pad nazywać się będzie DualSense, a nie tak jak wszyscy obstawiali DualShock 5. Czy pokierowane jest to tym, że Sony chce jasno pokazać, że to jest nowy pad, coś innego, nowa seria i za jakiś czas zobaczymy np. DualSense 2? Czy też po prostu ładna zmiana nazwy, żeby jeszcze większy hype się zrobił? To okaże się dopiero z czasem. Póki co, wiadomo tyle, że jak ktoś chce googlować nowego pada, to żeby wpisywał DualSesne, a nie DualShock.

 

DualSense – haptyczne wibracje i adaptacyjne triggery

 

Ok, ok, ładne mądre nazwy, ale tutaj miało być prosto i w skrócie, więc po prostu, powiem o co chodzi.

 

Mianowicie, programiści tworzący daną grę, będą mieli możliwość wpływać na zachowanie kontrolera DualSense. Chodzi nie tylko o to, że zawibruje w tym albo tym etapie gry i tyle, a bardziej o całość odczuć. Np. w zależności od terenu, na jakim znajdzie się postać (dla przykładu woda albo piasek), triggery zaczną ciężej chodzić i stawiać opór przy ich wciskaniu. Ma to sprawić, że będzie jeszcze większa imersja gracza z grami na PlayStation 5.

 

Pytanie tylko, jak przyjmie się to wśród samych programistów. Obstawiam, że Square Enix i inne studia będące blisko PlayStation, będą chciały umieścić to w każdej grze. Jednak pamiętam początki Nintendo DS, gdzie np. trzeba było dmuchać do mikrofonu, żeby gra coś zrobiła albo inne zagrywki właśnie z mikrofonem czy ekranem dotykowym, było to fajne na początku sprzedaży konsoli i tworzenia pod nią gier, a potem wszystkim się nie chciało tego programować i ludzie jakoś zapomnieli o tej funkcji. Mam nadzieję, że tutaj tak nie będzie.

 

DualSense i lepszy akumulator

 

No a to już całkiem dobra nowina. Co prawda nigdzie nie jest podane, ile ma wytrzymać bateria w kontrolerze. Jednak ma być ona udoskonalona względem Dualshock 4, dając jeszcze więcej godzin pracy na jednym ładowaniu.

 

DualSense – przycisk share to teraz create

 

Przycisk share został przemianowany na create i ma oferować jeszcze więcej funkcji, które pozwolą nam dzielić się osiągnięciami czy fajnymi momentami z gier na PlayStation 5. Na razie nie jest podane, co ten guziczek będzie dokładnie robił, a ja nie chcę wróżyć tutaj z fusów, więc wiadomo tyle, że ma robić coś fajnego 😉

Arkadiusz Orzeł

Arkadiusz Orzeł

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

Jedna myśl na temat “DualSense – co wiemy o nowym padzie do PlayStation 5?

  • Avatar
    23 kwietnia 2020 o 14 h 24 min
    Permalink

    Usłyszałem dużo negatywnych rzeczy na temat pada, ale ja pozostaje pozytywnie nastawiony. Gdzieś widziałem porównanie, że ma być większy od pada od ps4, więc może będzie jeszcze lepiej leżeć w rękach. Prawdziwa fala “pierwszych wrażeń” dopiero przed nami 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: