Decimation – A Xonotic Frag Movie

Hej Hipogryfy! Pamiętacie Quake 3 Arena? Świetna strzelanka, w którą pewnie większość z was (w tym i ja sam) przegrała połowę dzieciństwa. Zaraz obok Unreal Tournament 2004 jedna z moich TOP 3 oldschoolowych strzelanek. No właśnie, wiecie już o Quake 3 Arena, o Unreal Tournament 2004, no a co z trzecią grą z tej toplisty? Mowa o grze Xonotic!

 

Xonotic blog Hipogryf.pl

 

Xonotic – co to jest?

 

Samą grę zrecenzuję w osobnym wpisie, bo można o niej napisać naprawdę sporo, teraz jednak wystarczy, iż powiem, że jest to współczesna oldschoolowa strzelanka.

Ok! Wiem, że współczesna i oldschoolowa za bardzo nie idą ze sobą w parze, więc już wyjaśniam: Xonotic powstało na silniku DarkPlaces, który to jest pochodną Quake Engine, tego samego, na którym robiono Quake 3 Arena. Zresztą nie jest to żadna nowość, po sukcesie strzelanki od ekipy ID Software, silnik ten był wykorzystywany i modyfikowany przy wielu tytułach, jak chociażby OpenArena czy Nexuiz. Tym samym Xonotic, którzy wykorzystuje silnik DarkPlaces, jest do tego inspirowany Quake 3 i serią Unreal Tournament, no i jednocześnie sam w sobie jest forkiem gry Nexuiz, może być podsumowany jako… Quake 3 Arena na sterydach. Tak, wiem, trochę pomieszane, ale spokojnie, przygotowuję już cały tekst, który ma to wyjaśnić. W tym wpisie chciałbym was zachęcić do ogrania tego tytułu, bo jest dostępny całkowicie za darmo, zarówno na Windowsa, Linuxa czy OS X i FreeBSD. No i też na zachętę, podrzucam frag movie stworzony przez DogerXon, o wdzięcznej nazwie:

 

Decimation

 

(od razu zachęcam do odpalanie na pełnym ekranie i ustawienia jak najwyżej jakości video)

 

 

Decimation – A Xonotic Frag Movie to drugi film stworzony przez DogerXon i opublikowany na platformie YouTube w 2020 roku. Wielkie brawa dla tego gracza, no i też zachęcam do śledzenia jego kanału, jak i rozwoju samej gry 😉

 

Skąd pobrać grę?

 

Jeżeli mówimy o użytkownikach Windowsa, to bezpośrednio w ich strony. Przy Linuxie powinien być od razu w repo waszego distro, a jak nie to też na stronie jest instrukcja jak to dodać. Podobnie przy OS X.

Link do strony projektu: https://www.xonotic.org/

Link do ich FAQ: https://www.xonotic.org/faq/

Dodatkowo jeszcze, podrzucam tutaj przykładowy poradnik, jak zainstalować Xonotic na Linuxie: https://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/install-xonotic-on-linux/

Birdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: