Darmowe alternatywy Quake 3 Arena? Xonotic, OpenArena i Red Eclipse!

Hej Hipogryfy! Pamiętacie czasy świetnego Quake 3 Arena, ale nie za bardzo podoba się wam nowy Quake Champions? Szukacie czegoś w starym dobrym stylu? No to poznajcie 3 DARMOWE alternatywy dla Quake 3 Arena!

 

Xonotic

 

Xonotic to jedna z moich ulubionych gier na Linuxa, ale jest też dostępna na Windowsa, macOS czy FreeBSD. Tytuł wykorzystuje zmodyfikowany silnik Quake Engine o nazwie DarkPlaces i na początku powstał jako fork gry Nexuiz. Obecnie Xonotic to jeden z ładniejszy Quake-like shooterów, który dodatkowo dopakowany jest ogromną ilością trybów gry, sporymi możliwościami modyfikacji klienta, czy nawet opcją dodawania własnych map. Fani nawet przygotowują mapy z Quake 3 Arena czy Unreal Tournament, tak aby można było dodać je do Xonotica.

 

 

Można grać w kampanii singleplayer z botami, można grać multiplayer z graczami, a można też założyć swój serwer, dodać boty i zaprosić znajomych. Sam tak zrobiłem i uczyłem moją dziewczynę zabijać boty 😉 Gra jest ładna, dynamiczna i darmowa, tym samym jak najbardziej zachęcam do zagrania.

 

Xonotic jest dostępny na: Windows, Linux, macOS i FreeBSD.

Link do oficjalnej strony gry: https://www.xonotic.org/

 

OpenArena

 

OpenArena była pierwszą grą, jaką zagrałem wieki temu, kiedy złożyłem swój pierwszy komputer z Ubuntu. Mimo że teraz w większości gram na Windowsie 10, to dalej szalenie miło wspominam ten tytuł. Gra jest dostępna za darmo na Windowsa, Linuxa i pełno innych platform. No i muszę przyznać, że jeżeli chodzi o same wrażenia z gry, jest to tytuł najbardziej zbliżony do oryginalnego Quake 3 Arena. Nie dość, że powstał na silniku Quake Engine, to jeszcze jest stylizowany na Quake i oczywiście jest opcja dodania map z Q3A.

 

 

OpenArena jest dostępna na: Windows, Linux, macOS, Unix-like (ex. FreeBSD), AmigaOS 4, Ouya, Pandora, Android, BlackBerry 10 i iOS.

Link do oficjalnej strony gry: http://www.openarena.ws/smfnews.php

 

Red Eclipse v2.0.0 (Jupiter Edition)

 

Red Eclipse to jedyny tytuł z tej trójki, który jest obecny na platformie Steam. Podobnie jak Xonotic i OpenArena, jest to darmowy shooter, w który może grać zarówno w singleplayerze, jak i w multi, z tym że oparty o Tesseract i Cube Engine 2. W efekcie czego nadal jest to świetna strzelanka, w którą za darmo możemy pograć na Windowsie, Linux/BSD czy macOS. To, co wyróżnia Red Eclipse na tle pozostałych dwóch, to bardzo dynamiczna rozgrywka z elementami parkour, oraz ogrom mutatorów, zmieniających nieco grę (trochę jak w Unreal Tournament 2004).

 

 

Red Eclipse jest dostępne na: Windows, Linux, FreeBSD, macOS, oraz Steam (w tym SteamOS).

Link do oficjalnej strony gry: https://www.redeclipse.net/

 

 

 


Birdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: