Czerwony lotos – polskie fantasy klimatach Japonii

Czerwony lotos to książka, którą gdy tylko wieść o niej do mnie dotarła, od razu trafiła na moją listę życzeń. W końcu ją zamówiłem. Czy mi się spodobała ? Zapraszam do recenzji .
 

O czym jest książka?

 

Książka opowiada losy Kentaro. Kentaro jest Duchem – wojownikiem, który jest uważany i sam uważa siebie za narzędzie, a nie człowieka. Jego życiowym zadaniem jest ochrona swojej Pani. Zawodzi jednak. Od tego momentu kroczy drogą zemsty. Wydaje się, że ukojenie jego duszy może tylko dać śmierć winnego.
 

Świat

 

Świat w książce jest inspirowany japońską kulturą i to widać. Co jakiś czas pojawiają się słowa, które dla człowieka nieznającego japońskiej kultury będą nowością jak np. Kyoketsu-shoge. Z całą pewnością książka może zachęcić do poznania tej kultury.
 

Bohaterowie

 

Kentaro jest najlepiej stworzonym przez autora protagonistą według mnie. Ma więcej głębi niż postacie z jego poprzednich książek fantasy. Przez całą książkę przechodzi przemianę z narzędzia w człowieka. Bardzo go polubiłem.
Zdrajca (specjalnie ukrywam, kto nim jest, by nie spoilerować) jest z kolei najlepiej stworzonym przez autora antagonistą. Jego motywy sprawiają, że mimo jego złych czynów byłem w stanie nie tyle poczuć do niego sympatię, ile go zrozumieć. Znacząco pomogły w tym jego retrospekcje i ukazanie wpływu, jaki miał na niego ojciec. 
Hebi w pewnym momencie fabuły zostaje szefem Kentaro. Jest to postać honorowa mimo tego, kim jest. Polubiłem go.
Tora w pewnym momencie fabuły poznaje Kentaro i między nimi zaczyna iskrzyć. Jako postać była niezła, ale myślałem, że będzie dla fabuły ważniejsza. Dla mnie niewykorzystany potencjał. 
Osu brat Hebiego. Dobra postać. Myślałem, że jego rola w fabule będzie większa. 
Akinobu syn Osu. Dobra postać. Wzbudził moją sympatię.
 

Plusy

 

Postacie Kentaro, Zdrajcy oraz Hebiego.  Ogólnie najlepsza książka tego autora pod względem bohaterów. Klimat Japonii. Sceny walk. Retrospekcje pozwalające zrozumieć trochę bardziej głównego antagonistę
 

Minusy

 

Finał. O ile końcowa walka była dobra, to uśmiercenie pewnej postaci pod koniec było dla mnie przesadą. Przez to zakończenie ma negatywny wydźwięk.
 
Podsumowując Czerwony lotos to bardzo dobra książka przybliżającą kulturę Japonii. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że to najlepsza książka tego autora, którą czytałem. Polecam . 
 
 

 
 
 
Tytuł: Czerwony lotos
Autor: Arkady Saulski
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 19-02-2021
Liczba stron: 404
ISBN: 9788379646340

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 15 =

Magazyn Hipogryf