Czarny Pryzmat – niełatwe życie Pryzmata

Czarny Pryzmat to książka, którą poznałem poprzez opis w innej książce Maga i zaciekawił mnie. Teraz po ponad roku od tamtego czasu nie miałem co czytać i postanowiłem wypożyczyć „na próbę” pierwszy tom. Czy mi się spodobał 🙃? Zapraszam do recenzji 🙂.
 
 

O czym jest książka?

 

Książka opowiada losy Gavina Guile’a, który dowiaduje się w liście, że ma syna. Powoduje to sporo komplikacji w jego życiu. Gavin jest pryzmatem, czyli jedyną osobą na świecie, która potrafi krzesać wszystkie siedem kolorów. To czyni go najpotężniejszą osobą z którą każdy musi się liczyć. Pryzmaci jednak nie żyją długo i Gavinowi zostało pięć lat do śmierci. W tym czasie chce zrealizować cele, które kiedyś sobie wyznaczył. Tymczasem Rask Garadul mianował się Królem Tyrei…
 
 

Świat 

 

Świat jest podzielony na siedem satrapii którymi rządzą raskowie. Spośród nich Tyrea, która wspierała młodszego brata Gavina – Dazena w wojnie ma najgorszą sytuację, gdyż inne satrapie bez skrupułów ją wyzyskują. W niej dzieje się spora część fabuły. Oprócz tego odwiedzamy Chromerię, czyli wyspę, w której jest szkoła krzesicieli, a co za tym idzie największe ich skupisko. 
 
 

Bohaterowie

 

Bohaterów w tej książce jest całkiem sporo, ale omówię tylko czwórkę najważniejszych.
Gavin będący Pryzmatem jest najważniejszą postacią książki, a co za tym idzie najbardziej złożoną. Z czasem, kiedy poznajemy jego przeszłość, nasze zdanie o nim ciągle się zmienia. Nie jest on postacią krystaliczną, a nie wszystkie jego decyzje są właściwe moralnie. Nie wiadomo czy ścieżka, jaką obrał w życiu, doprowadzi do go szczęśliwego zakończenia.
Kip jest bękartem Gavina i cierpi na bardzo niską samoocenę. Po poznaniu swojego ojca całe jego życie się zmienia. Polubiłem go i ciekawi mnie jak się rozwinie, bo myślę, że jest tutaj duże pole do popisu.
Karris to była narzeczona Gavina i Czarnogwardzistka. W tej części jest najmniej z całej czwórki i wskutek tego najmniej ją polubiłem.
Liv jest uczennicą w Chromerii i w związku ze swoim pochodzeniem (Tyrea) ma znaczące problemy w życiu. Wszystko się zmienia, gdy poznaje Pryzmata. Polubiłem ją i ciekawi mnie jak się rozwinie jej wątek po tym, jak poszedł w niespodziewanym kierunku.

 

Plusy

 

Plusem na pewno jest przeszłość Gavina i powolne jej ujawnianie przez autora. Poprzez to w czasie lektury kilka razy moje zdanie o nim się zmieniało. Jeszcze nie dostałem odpowiedzi na kilka pytań i intryguje mnie, jakie będą na nie odpowiedzi 🙂. Oprócz tego plusem jest magia, która jest oparta na fizyce i to miła odmiana.
 
 

Minusy 

 

Minusem jest pierwsze 200 stron. Od razu byłem wrzucony na głęboko wodę i trudno było mi się połapać, co i jak. Potem już lektura była łatwiejsza 🙂. Oprócz tego minusem są opisy. Autor momentami za bardzo opisuje wszystko wokół postaci. Opisy są zbyt szczegółowe.
Podsumowując książkę Czarny Pryzmat, mimo minusów czytało mi się dobrze i na pewno sięgnę po następne części 😉. Polecam 🙂.

 

 
 

 
 
 
Tytuł: Czarny Pryzmat
Autor: Brent Weeks
Wydawca: Mag
Data premiery: 11-04-2017
Liczba stron: 784
ISBN: 9788374807357

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × 4 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: