Czarna Madonna – Remigiusz Mróz – recenzja książki

Hej lodowe Hipogryfy! Czas na kolejną książkę Remigiusza Mroza! Tym razem jednak nie polecimy w kosmos, chociaż o lataniu też trochę będzie. Dzisiaj opowiemy sobie o książce Czarna Madonna, która to na księgarnianych półkach widnieje już od 2017 roku, ale dopiero teraz miałem okazję ją przeczytać. No to, zapraszam do recenzji!

 

Reimigiusz Mróz Czarna Madonna Recenzja

 

Remigiusz Mróz – Czarna Madonna

 

Filip Szumski porzucił drogę kapłana i zrezygnował z bycia wikariuszem – wszystko to, by mógł związać się z ukochaną przez niego Anetą. Jednak niedane mu jest ujrzeć jego lubą przy ślubnym kobiercu. Przed samą ceremonią postanowili wybrać się do ziemi świętej. Niestety, w związku ze swoją pracą Filip nie mógł lecieć, poleciała sama Aneta… z tym że, lot AH 3836 nie miał pomyślnego zakończenie, Boeing 747 zaginął! A wraz z nim wszyscy pasażerowi, w tym i narzeczona Filipa. Mężczyzna w rozpaczy zrobił pierwszą rzecz jaka przyszła mu do głowy, czyli zadzwonił na jej telefon, jakie było jego zdziwienie, gdy telefon został odebrany, ale w słuchawce nie usłyszał swojej Anety a… swój własny zniekształcony głos… mówiący słowami nie z tego świata. Tak też życie Filipa zaczęło przeobrażać się w żywy koszmar.

 

Czarna Madonna recenzja książki

 

Myślałem że dostanę Kod Leonarda Da Vinci a dostałem Constantine

 

Sięgając po Czarną Madonnę i widząc Remigiusza Mroza na okładce, spodziewałem się czegoś w stylu Dana Browna (chyba najbardziej znany z Kodu Leonarda Da Vinci), czyli kryminału na tle religijnym. Z jakąś organizacją terrorystyczną, będącą jednocześnie sektą, która chciała jak zwykle dorwać się do władzy.

 

No ale nie, to nie tutaj, jak szukacie czegoś takiego, to lepiej wróćcie do twórczości wspomnianego już Dana Browna. Bo tutaj, dostajemy wręcz filmowego Constantine, (tego, w którego wcielił się Keanu Reeves! Nie mówię o tym serialu).

 

Mamy tutaj złe siły, mamy duchy z zaświatów, seanse spirytystyczne i pełno łacińskich cytatów. Nie ukrywam, było to bardzo interesujące! No i jednocześnie, dość zaskakujące 😉

 

 

Czarna Madonna – wrażenia z czytania

 

Co sądzę o książce Czarna Madonna autorstwa Remigiusza Mroza?

 

Jest to dobrze napisana historia, która potrafi zaintrygować, jest prosta i w dużej mierze skupia się na głównym wątku, przez co czyta się to szybko i sprawnie. No a fakt, że w książce zostały opisane również prawdziwe zdarzenia – jak katastrofa lotu Japan Air 123, która według notki na książce “została odtworzona na podstawie nagrań z czarnych skrzynek” – jeszcze bardziej dodaje tutaj klimatu. Brakowało mi jakichś wątków pobocznych, czy wprowadzenia jeszcze kilku bohaterów, no ale nie można mieć wszystkiego.

 

Czarna Madonna recenzja książki

 

Oczywiście, żeby nie było za idealnie, muszę się przyczepić do bohaterów, a w szczególności głównego bohatera Filipa Szumskiego, który ani grzeje, ani mrozi…
Jak na głównego bohatera, to jest taki jakiś nijaki. No nie wiem, po byłym kapłanie, który stracił ukochaną i jest świadkiem wydarzeń, których racjonalnie wyjaśnić się nie da, to jest taki trochę bez charakteru. Nie jest złą osobą czy też postacią w książce. Jednak to zdecydowanie nie jest bohater, którego długo się pamięta.

 

 

Podsumowując

 

Książkę czyta się dość szybko, a Remigiusz Mróz pilnuje, żeby cały czas działo się tutaj coś nowego i co chwila dodaje nam kolejne elementy większej układanki. Sceny, które główny bohater przeżywał w samotności, otoczony jedynie nieokreślonym niebezpieczeństwem czy szalonym natłokiem własnych myśli, były zdecydowanym plusem tej książki. Jednak nie trafi ona na półkę moich ulubionych pozycji. Jest to historia poprawna i ciekawa, która może się podobać wielu czytelnikom sięgającym po ten tytuł, jednak jest to coś, jeśli ktoś zapytałby mnie o polecenie jakiejś książki Remigiusza Mroza, to pewnie bardziej poleciłbym takie tytuły jak Chór zapomnianych głosów albo Echo z otchłani, które mają więcej ciekawych i różnorodnych wątków, no i też więcej bohaterów.

 

Czarna Madonna recenzja książki

 

Dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego, no i zapraszam was do przeczytanie recenzji innych książek tego wydawnictwa.

 

Czarna Madonna okładka książki

 

Tytuł: Czarna Madonna
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawca: Czwarta Strona
Data premiery: 19-07-2017
Liczba stron: 460

Birdman

Birdman

Staram się aktywnie promować czytanie, granie w gry planszowe i ogólnie pojętą fantastykę.

%d bloggers like this: