Cyberpunk Girls – koronawirus, Europa 2121 i dziewczyna w króliczej masce

Cyberpunk Girls – koronawirus, Europa 2121 i dziewczyna w króliczej masce

12 listopada 2020 0 przez Birdman

Hej Hipogryfy! Premiera Cyberpunk 2077 od CD Projekt Red co chwila przekładana, ale to nie znaczy, że nie pojawiają się inne pozycje w Cyberpunkowym klimacie! Tak jak na przykład omawiana przeze mnie antologia Cyberpunk Girls — czyli zbiór opowiadań naszych rodzimych autorek!

 

Cyberpunk Girls — pandemia koronawirusa, Europa 2121 i dziewczyna w króliczej masce

 

To co podoba mi się w zbiorach opowiadań, to ich różnorodność, zarówno w pomysłach, jak i w sposobie prowadzenia historii. No a w omawianym dzisiaj tytule, mimo że nakierowanym właśnie na klimat Cyberpunku, autorki tych opowiadań wręcz prześcigają się w pomysłach.

 

 

 

 

Za książkę odpowiadają same kobiety (stąd też zapewne taka nazwa) a ich nazwiska (wszystkich, żeby żadnej nie pominąć) wraz z tekstami, które znalazły się w CG to:

 

  • Martyna Raduchowska – Heartbye / Mindblow,
  • Magdalena Kucenty – Dziewczyna, której nie było,
  • Jagna Rolska – Spandau / Amber,
  • Krystyna Chodorowska, Gabriela Panika – Dotknąć Ciemności,
  • Agata Suchocka – Nitro.

 

Tym samym poznamy siedem różnych (zarówno treścią, jak i poziomem) opowieści!

 

 

 

 

Nie będę tu omawiał każdego opowiadania z osobna. Bardzo możliwe, że zrobię to w osobnych, mini-wpisach, będących rozwinięciem tej recenzji. Tutaj będzie krótko i zwięźle, żeby was zbytnio nie zanudzać.

 

No a jak ma być krótko i zwięźle to powiem od razu:

Spodobało mi się!

 

Tak po prostu, zacząłem czytać i nagle “ejjj ale to jest fajne”. Bardzo szybko wsiąknąłem w klimat i nawet jeśli opowiadania nie były do końca równo sobie i czasem vibe jednej historii różnił się diametralnie od drugiej, to nie przeszkadzało to w takim stopniu, żeby tracić przyjemność z czytania. No a sam fakt, że cała książka jest pocięta na takie stand-alone historie, powodował, że czytało się to dość szybko (chociaż przyznam otwarcie — czytałem w dość losowej kolejności).

 

Nie będę słodził, to nie jest jeszcze poziom Philipa K. Dicka i książki Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? (szerzej znanej też z filmu Blade Runner / Łowca Androidów) czy chociażby serii Ghost In the Shell, ale i tak całkiem dobrze bawiłem się podczas wszystkich opowiadań. Język jest prosty, bohaterki ciekawe, czasem wskoczy nam jakiś fajny zwrot akcji, czasem wątek okaże się lekko przewidywalny, a innym razem aż człowiek chciałby poczytać co się działo dalej, a tu koniec opowiadania. Na pewno jest to fajna odskocznia od dłuższych serii i coś można polecić kiedy ktoś mówi że: nie wie co czytać, a na nic szczególnego nie ma ochoty.

 

 

 

 

Cyberpunk Girls — dla kogo?

 

No dla fanów czekających na Cyberpunk 2077 oczywiście! Mogę się domyślać, że ekipa z Uroborosa chciała ugryźć trochę z tego hype, który stworzył CD Projekt Red. Zresztą chyba podobnie robią inny autorzy, którzy to masowo piszą ebooki na Amazona o klimatach Cyberpunka 😉 Czy nawet nasi rodzimi – jak Michał Gołkowski piszący kolejne tomy Sybirpunka.

 

No ale jak nie dla fanów Cyberpunk 2077 — to dla kogo?

 

A oglądaliście Ghost In The Shell?

Psycho Pass?

Jaraliście się Death Stranding?

Albo Battle Angel Alita?

 

To myślę, że dość szybko odnajdziecie się w opowiadaniach z Cyberpunk Girls.

 

 

 

 

Cardigans — Paralyzed

 

A na zakończenie — piosenka.

Która nie jest powiązana z samą książką, ale czytając GC, cały czas miałem gdzieś w tle głowy takie jedno AMV (Anime-Music-Video dla niewtajemniczonych) z Ghosta. Długo nie mogłem odnaleźć go w odmętach internetu, aż nie okazało się, że miesiąc temu ktoś zrobił jego remake, tak… remake AMV! No i jak już na nie trafiłem, to przypomniawszy sobie piosenkę Paralyzed od Cardigans, wręcz męczyłem ją niemiłosiernie, kiedy wczytywałem się w kolejne opowiadania z CG.

 

Ten utwór tak bardzo zgrywa mi się z klimatem książki, że naprawdę polecam wam go przesłuchać. Albo też zobaczyć samo AMV, bo piosenka bardzo fajnie zgrywa się z Gitsem i klimatem Cyberpunku:

 

 

 

 

 

No a jeszcze na zachętę do książki, powiem że strasznie polubiłem tam jedną taką dziewczynę z maską królika 😉

 

~ Arek

 


 

Cyberpunk Girls okładka książki

 

Tytuł: Cyberpunk Girls
Autorki: Martyna Raduchowska, Magdalena Kucenty, Jagna Rolska, Krystyna Chodorowska, Gabriela Panika, Agata Suchocka
Wydawca: Uroboros
Data premiery: 12-11-2020
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-280-8335-6

 

 

Omawiany dzisiaj tytuł można zamówić bezpośrednio ze strony Grupy Wydawniczej FOKSAL: