Bohater wieków – wielki finał

Bohater wieków – wielki finał

19 kwietnia 2021 0 przez Djf
Bohater wieków to zwieńczenie trylogii Ostatnie imperium. Czy po wspaniałej Studni wstąpienia ta książka również sprostała moim oczekiwaniom 🙃? Zapraszam do recenzji 🙂.
 

O czym jest książka?

 

Po uwolnieniu Zniszczenia nadciąga zagłada świata. Vin i Elend razem z ekipą starają się ją powstrzymać, ale czas zaczyna im uciekać. Rozpoczynają ze Zniszczeniem grę, w której stawką są losy świata. Czy uda im się zwyciężyć? Czy jest na to w ogóle szansa, skoro nie widzą ruchów rywala? 
 

Bohaterowie

 

Elend w tej książce nie błyszczy tak jak w Studni wstąpienia. Nadal uwielbiam jego postać, ale po tej książce trochę mniej. 
 
Vin do niej mam ten sam zarzut. Jej rozterki wewnętrzne mniej do mnie przemawiały.
Ogólnie mam wrażenie, że obydwie te postacie zostały trochę zaniedbane w tej części.
 
Spook w poprzednich częściach nie miał prawie żadnego znaczenia, ale w tej części błyszczy. Bardzo polubiłem jego postać i w sumie jego wątek był najlepszy. Szkoda, że jego postać została rozwinięta tak późno.
 
Sazed w poprzedniej części go polubiłem, ale w tej jego postać mniej do mnie przemawiała.
 
TenSoon nawet go polubiłem po tej części. Jego wątek posłużył ukazaniu kultury kandra, która była interesująca.
Marsh jego postaci w Studni wstąpienia prawie nie było, ale w Bohaterze wieków dostał dużo miejsca. Mimo to uważam jego postać za trochę niewykorzystany potencjał.
 
Quellion i Yomen to przywódcy miast Urteau i Fadrex, których można nazwać rywalami bohaterów. Quellion jest rywalem Spooka, a Yomen Elenda. Byli oni interesującymi postaciami (zwłaszcza Yomen), ale rozwiązania wątków z nimi związanych nie przypadły mi do gustu.
 
Ostatecznie trudno mi ocenić tę książkę pod kątem postaci. Mam wrażenie, że w Studni wstąpienia było pod tym względem lepiej.
 
 

Plusy

 

 

Autor nadal zaskakuje, chociaż rzadziej i zaskoczenia wywierały na mnie mniejsze wrażenie. Rozwinięcie postaci Spooka i TenSoona, które okazały się naprawdę ciekawe. Końcówka książki, która jest bardzo dobra, chociaż mam wrażenie, jakby czegoś w niej brakowało. 
 
 

Minusy

 

 

Zaniedbanie Vin i Elenda. Mniej pasjonująca fabuła, przez którą mniej mnie ciekawiło, co się stanie dalej.
 
Podsumowując Bohater wieków to bardzo dobra książka, ale nie na tym poziomie co Studnia wstąpienia. Mimo to uważam ją za dobre zakończenie trylogii, chociaż mogło być lepiej. Całą trylogię oceniam bardzo dobrze. Nie jest to co prawda poziom Archiwum burzowego światła (najlepszego według mnie cyklu tego autora), ale druga część pokazała, że poziom ten nie jest o wiele niższy. Polecam 🙂 .
 
 

 
 
 
Tytuł: Bohater wieków 
Autor: Brandon Sanderson
Wydawca: Mag
Data premiery: 07-10-2015
Liczba stron: 786
ISBN: 9788374805568