Baśń o wężowym sercu — albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli

Hej wężowe Hipogryfy! Przed wami kolejna pozycja ze stajni (nie wiem, czy stajnia to dobre określenie, ale nic lepszego nie wymyśliłem) wydawnictwa Powergraph! Baśń o wężowym sercu — albo wtóre słowo o Jakubie ( czy też w tej wersji Jakóbie) Szeli to naprawdę niezwykła książka autorstwa Radka Raka. Czemu niezwykła? Po odpowiedź na to pytanie musicie przeczytać poniższą recenzję 😉

 

Baśń o wężowym sercu - recenzja książki Hipogryf.pl

 

Notka z tyłu okładki:

 

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

 

Baśń o wężowym sercu recenzja książki

 

O czym jest baśń o wężowym sercu?

(No pewnie o wężowym sercu, co nie? 😀 )

 

Czy da się ubrać krwawy konflikt między chłopstwem a szlachtą w magiczne szaty i zrobić z tego baśń? Ale taką mroczną baśń, o krzywdzie i nienawiści, o nierówności społecznej i buncie, o miłości i postaci Jakóba Szeli?

 

Radek Rak pokazuje, że się da, że potrafi coś takiego napisać, a co najważniejsze — że potrafi zrobić to naprawdę dobrze! Nie ważne czy szukasz interesujących postaci, narastającego konfliktu, czy zjawisk nadprzyrodzonych — to wszystko tutaj dostaniesz.

Co więcej! Dostajemy też naprawdę dobrze napisany proces przemiany głównego bohatera, śledząc kolejne etapy jego metamorfozy, zgadzając się (albo i nie) z jego czynami, razem z nim przechodzimy podróż, o której nie powiedziałbym, żeby należała do najprzyjemniejszych.

 

Razem z Jakóbem Szelą przejdziemy drogę od prostego chłopca, którego życie toczy się wokół pracy na rzecz swojego pana aż do wyzwoliciela prostego ludu spod bata szlachty, czy też okrutnego mordercy — tutaj, każdy może wypowiedzieć się o Szeli inaczej. Nie mi jest oceniać która wersja jest tą prawdziwą, podobnie też nie robi tego Radek Rak — po prostu pisze o tych wydarzeniach, bez jakiegoś silnego narzucania swojej strony.

 

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli

 

Jak mi się czytało Baśń o wężowym sercu?

 

Dziwnie przyjemnie…
Tak, to chyba jest dobre określenie, bo z jednej strony ukazano tu trudy życia i okropieństwa galicyjskiej wsi, przez co cieszę się, że żyję w tych, a nie innych czasach. Jednak z drugiej strony autor tak ciekawie czy też po prostu ładnie opisuje te wszystkie miejsca, że autentycznie żal mi tego, że mieszkam w centrum miasta, z każdej strony otoczonej szarymi blokowiskami. Czytam sobie tę książkę i takie “kurde, chciałbym mieszkać na wsi”, w otoczeniu zielonych lasów i pól uprawnych, gdzie w spokoju mógłbym pisać bloga, pracować zdalnie i nie pędzić jak szalony codziennie rano, bo ciepłe bułki do osiedlowej żabki.

 

Do tego czytałem, że Radek, dzięki omawianej dzisiaj książce, spędził trochę czasu na wyspie Uloya, podczas warsztatów „Tożsamość. Warsztaty w Arktyce” organizowanych przez Fundację Identitas. Miejmy nadzieję, że zainspirowało go do napisania jakiejś historii w bardziej lodowych klimatach i za rok może dwa będę wam pisał recenzję książki, która sprawiła, że chciałem zamieszkać w Skandynawii.

 

Baśń o wężowym sercu Radek Rak

 

Kim jest Radek Rak?

 

Kim jest autor omawianej dzisiaj Baśń o wężowym sercu? Tytułu wyróżnionego do Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagroda im. Janusza A. Zajdla?

 

Radek Rak (rocznik 1987), zadebiutował powieścią Kocham Cię, Lilith (2014, Prószyński i S-ka), możecie kojarzyć go też z Kwiatów paproci, wchodzących w skład projektu Legendy polskie, realizowanego przez Allegro i min. Powergraph. Potem ukazała się jego kolejna powieść, pt. Puste niebo (2016, Powergraph), oraz omawiana właśnie Baśń (2019, również Powergraph).

Poza Kwiatami paproci, mogliście Radka również kojarzyć z takich opowiadań jak Czarne światy czy Oswoić noc (Fenix Antologia 03/2018).

Poza pisaniem fantastyki, Radek Rak na co dzień pracuje jako lekarz weterynarii.

 

Radek Rak książka fantasy blog Hipogryf.pl

 

Baśń o wężowym sercu — czy warto?

 

Czy warto było zaryzykować i napisać baśń fantastyczną o prawdziwym przywódcy chłopskim? Zdecydowanie tak! Śmiem twierdzić, że bardziej od elementów fantastycznych, podobały mi się właśnie czas i miejsce akcji. Było jakoś tak… bardziej swojsko, niż przy fantastycznych królestwach czy odległych planetach. Tak, są elementy baśniowe i są one bardzo fajne, zwłaszcza że nie wzięły się tam znikąd, bo wręcz są wręcz odzwierciedleniem naszych marzeń, kłamstw, ambicji czy zawiści, to jednak wizja historii Szeli, przedstawiona słowami Radka Raka, była dla mnie najlepszym elementem.

 

Czy polecam Baśń o wężowym sercu — albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli?

Tak, zarówno dla fanów fantastyki, jak i dla tych których aż tak bardzo ten gatunek nie jara, bo omawiana dzisiaj pozycja czyta się szybko i sprawnie, a co najważniejsze — jest naprawdę ciekawa.

Tym samym też dziękuję wydawnictwu Powergraph za podrzucenie tego tytułu, nie byłem nim jakoś zbytnio podjarany, zanim nie zabrałem się za czytanie, a teraz cieszę się, że po tę pozycję sięgnąłem.

 

Książki fantasy recenzja blog o fantastyce Hipogryf.pl

 

Plusy:

+ fajne, “żywe” opisy
+ nie musisz być fanem fantastyki żeby książka się spodobała

 

Minusy:

tak szczerze? To chyba nie ma się do czego przyczepić. Jedyne co bym powiedział, że nie jest to prosta książka, nie jest też dla wszystkich. Jak chcesz prostego, krwistego rębajła o biciu szlachty przez chłopów, no to nie tutaj. No ale to chyba plus, co nie? 🙂

 

Tytuł: Baśń o wężowym sercu — albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Autor: Radek Rak
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 18-09-2019
Liczba stron: 464

 

ps. okładka jest 10/10, przykuwa spojrzenie i wyróżnia się na tle innych!
ps2. “Jakób” nie jest literówką ani błędem w zapisie, tak ma być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzynaście + 10 =

Magazyn Hipogryf
%d bloggers like this: